گروه: اخبار استان خبر: 110799 / تاریخ انتشار : 1397/6/25 ساعت : 08:40

بانک های قلدر با چماقی بر سر افراد ضعیف جامعه

افرادی هستند که وام میلیاردی می گیرند اما یک سال و یا حتی بیشتر قسط آن را پرداخت نکرده اند و از طرف دیگر نیز هستند افرادی که وام های چند میلیونی می گیرند اما یک قسط آنها که عقب می افتد مدام پیامک بانک برای تاخیر در پرداخت ، تماس و مسدود کردن حقوق ضامن و موارد دیگر وجود دارد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، وقتی در یک جایی در کارتان مشکلی ایجاد می شود و پول نیاز دارید اولین موردی که به ذهنتان می رسد گرفتن وام است چرا که برخی ها ترجیح می دهند ماه ها دنبال وام باشند اما به کسی برای قرض گرفتن پول رو نیندازند وقتی که برای گرفتن وام نیز به بانک ها مراجعه کنیم بیرون که می آییم عین انسان های وحشت زده در خود فرو می رویم.

 

حتما برای گرفتن وام به بانک ها مراجعه کرده اید و حتما سودهای سرسام آور بانک ها را دیده اید سودهای 18،14 و 24 درصد یعنی اگر وام 10 میلیون تومانی بگیری  باید بیش از قریب به 20  میلیون تومان پس بدهی  اما وقتی برخی ها چاره ای نداشته باشند قبول می کنند و سال های بعد باید برای ملاقات با یک دسته گل و یا کمپوت به زندان بروی.

 

سودهای بانکی که در استان و کشور وجود دارد قابل تامل است اگر اسم بانکداری ما بانکداری اسلامی است پس این سودها چه مفهومی می تواند داشته باشد  بله خیلی موارد در شعار ها به راحتی بیان می شوند اما هنگام عمل که می شود شعار به کلی وارونه می شود نمونه آن همین بانکداری اسلامی است.

 

قانون بانکداری بدون ربا سال ۱۳۶۲ در ۲۷ ماده و چهار تبصره به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و در آن مقرر شد که بعد از پنج سال بازنگری شود، ولی این اتفاق نیفتاد. البته در اواخر مجلس نهم، طرحی در قوه مقننه برای اصلاح اشکالات این قانون بررسی شد که به دلیل اشکالات متعددی که کارشناسان بانکی به آن داشتند، تصویب نشد.

 

در سوره بقره ربا خواری را جنگ مستقیم با خدا نامیده است این درحالی است که  گویا بانک های کشور و استان این موضوع و مسئله را یا ندیده اند و یا سودهایی که می گیرند را در قالب ربا نمی دانند و یا هنوز ربا برای آنها تبیین نشده است  بانکداری ربوی یکی از مسایلی است که سال قبل به شدت مورد انتقاد مراجع تقلید قرار گرفت به گونه ای که چند نفر از مراجع تقلید نیز در این خصوص یعنی بانکداری ربوی در بانک های کشور مصاحبه و فتواهایی را صادر کردند.

برخی ها نیز هستند که یا باجناق رییس بانک، یا آشنا  و یا پسرخاله است و برای گرفتن وام نیازی نیست که خودش را خیلی به دردسر بیندازد و می تواند میلیاردها وام بگیرد بدون اینکه کسی بپرسد چرا اینگونه شد و از طرفی  گویا زور بانک ها برای بازپرداخت اقساط بیشتر به مردم نیازمند می رسد.

 

افرادی هستند که  وام میلیاردی می گیرند اما یک سال و یا حتی بیشتر قسط آن را پرداخت نکرده اند و از طرف دیگر نیز هستند افرادی که وام های چند میلیونی می گیرند اما یک قسط آنها که عقب می افتد مدام  پیامک  بانک برای تاخیر در پرداخت ، تماس و مسدود کردن حقوق ضامن و موارد دیگر وجود دارد.

 

اگر قرار است با بدهکاران بانکی برخورد شود بهتر است آن کسی که وام میلیاردی گرفته است با این میلیونی یکسان باشند چرا که اگر اینگونه پیش رود دید مردم به بانک ها نیز بدتر می شود هر چند اختلاس های  هزار  میلیارد دلاری که در مدت اخیر در کشور رخ داده است مشکلاتی را نیز ایجاد کرده اما مسئولان بانک ها باید بدانند چنین برخوردهای برای این کشور و تبعات دارد و باید مواظب باشند که قانون  برای همه یکسان باشد.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.