گروه: اخبار استان خبر: 110723 / تاریخ انتشار : 1397/6/21 ساعت : 18:15
گزارش ویژه:

خاموشی چراغ اموربانوان در ادارات کهگیلویه وبویراحمد/پست هایی که فقط نامشان پیداست

امور بانوان در ادارات کهگیلویه و بویراحمد در خاموشی به سر می برند تهاجم فرهنگی و آسیب های اجتماعی که گریبان گیر بانوان استان است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان هایی است که همچون سراسر کشور نصف جمعیت آن را بانوان تشکیل می دهند بنابراین اگر قرار است کاری انجام شود باید بانوان نیز در نظر گرفته شوند هر چند از اوایل انقلاب تا کنون نقش و اثر گذاری زنان در جامعه اسلامی بسیار بیشتر و بهتر از قبل از انقلاب شده است.

جایگاه زنان و مردان از دید دین اسلام برابر است و هیچ فردی بر دیگری برتری ندارد انقلاب اسلامی ایران نیز این موضوع را همواره مورد توجه قرار داده است و فرصتی برابر با مردان به زنان داده است که هم در زندگی اجتماعی و هم زندگی فردی موفق و تاثیرگذار باشند.

در چند سال گذشته نقش زنان در جامعه بیشتر شده است به گونه ای که زنان در پست های مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی قرار می گیرند و تا کنون نیز توانسته اند موفق عمل کنند اکنون در هر اداره ای که مراجعه کنیم بخشی به نام امور بانوان وجود دارد که فعالیت های مختلفی را انجام می دهد.

امور بانوان هر اداره ای وظایفی را بر عهده دارد که باید در زمان خود انجام دهد امور بانوان که می گوییم یعنی باید در حوزه زنان بسیار فعال و تاثیر گذار باشد به گونه ای که در راس هر اداره قرار بگیرد و بانوان بدانند چنین بخشی در ادارت وجود دارد هر چند در ادارات استان این اسم خیلی کم به گوش می رسد و می توان گفت تنها در یک اسم مانده است و فعالیت انچنانی دیده نمی شود.

ادارات کهگیلویه و بویراحمد امور بانوان را فراموش کرده اند و افرادی که در این پست ها هستند را با حفظ عنوان در سایر بخش های ادارات مشغول می کنند در حالی که امور بانوان یک بخش مهم در ادارت استان محسوب می شود هر چند در این استان بسیار کم رنگ است و تا کنون فعالی خیلی خاص از بامور بانوان ادارات دیده نشده است.

از وظایف امور بانوان در ادارت ارتقاء و ترویج شعایر اسلامی در جامعه در راستای توسعه فرهنگ غفاف و حجاب، توسعه سلامت خانواده وزنان و گسترش ارائه خدمات سلامت به بانوان، بررسی و مطالعه در زمینه مسائل، مشکلات و نارسائیهای جامعه زنان در شهر، بخش و روستا بر اساس اولویتها و ضرورتها، انجام اقدامات کاربردی موثر در جهت جلب مشارکت زنان در عرصه های مختلف اجتماعی و سایر موارد است.

 در هر استان و یا شهرستان بیش از 100و یا 200 اداره وجود دارد و در هر اداره یک مسئول امور بانوان فعالیت می کند اگر این افراد ارتباط خوبی داشته باشند می توانند کارهای خوبی در زمینه بانوان انجام دهند چرا که در سال های اخیر شاهد افزایش آسیب های اجتماعی در میان زنان هستیم و هیچ مقابله ای با این آسیب ها انجام نمی شود.

هر اداره ای در استان توان خاصی دارد برای نمونه اگر دانشگاه علوم پزشکی را مثال بزنیم می بینیم که می تواند در زمینه سلامت و بهداشت زنان و خانواده ها بسیار تاثیر گذار باشد کارشناسان امور بانوان این ادارت می توانند با هماهنگی های لازم با سایر ادارت گروه پزشکی را به مناطق محروم ببرند و ارایه خدمات دهند.

آموزش یک مسئله بسیار مهم است کارشناس امور بانوان هر اداره ای می تواند در حوزه کاری خودش زنان مناطق محروم را برای اموزش های لازم در بخش های مختلف شناسایی کند همه چیز اعتبار نیست گاهی با کمی هماهنگی میان سایر ادارت می توان کارهای خوبی انجام داد.

متاسفانه گویا امور بانوان ادارات استان خاموش هستند و هیچ فعالیت قابل توجهی از انها دیده نمی شود باید گفت خاموش بودن در این روزها یعنی عقب کشیدن هر کسی بایدر در مقابل وظیفه ای که دارد احساس مسئولیت کند و گاهی فراتر از آن کار کند امور بانوان ادارات استان در خاموشی به سر می برند و تنها به یک بخش غیر فعال در ادارت تبدیل شده است.

با توجه به تهاجم فرهنگی و مشکلاتی که بانوان در مناطق مختلف استان به ویژه مناطق حاشیه نشین دارند سکوت جایز نیست و باید وارد میدان شد هر کس به حد توان خود فعالیت کند امور بانوان می توانند تاثیرگذاری خوبی داشته باشند اما اینکونه نیست.

امیدواریم که در آینده شاهد رشد و فعالیت بیشتر امور بانوان در ادارات استان باشیم.

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.