گروه: اخبار استان خبر: 110685 / تاریخ انتشار : 1397/6/24 ساعت : 08:02

بانک های شهری جایگزین پارک های شهری در یاسوج/شهروندانی که از نبود نیمکت های شهری به بانک ها پناه می برند

نبود مکانی مناسب برای استراحت باعث شده است که بانک ها به مکان استراحت و قرارهای ملاقات در یاسوج تبدیل شود بانک پارک های شهری ایجاد شده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس در ماه ها و روزهای گذشته در خصوص نبود و کمبود مکانی  مناسب برای استراحت شهروندان در یاسوج گزارش های مختلفی منتشر شد با وجود اینکه این موضوع یعنی نبود یک مکان مناسب در مرکز شهر برای اندکی استراحت مورد انتقاد شهروندان یاسوجی است اما تا کنون در این مورد هیچ اقدامی انجام نشده است.

منظور از مکانی برای استراحت پارک های موجود در خارج از شهر نیست بلکه مکان هایی است که وقتی پیرمرد و یا پیرزنی از راه رفتن احساس خستگی می کند اندکی بنشیند و بعد ادامه دهد در این مور می توان عدم وجود صندلی در سطح شهر یاسوج را بیان کرد کمترین امکاناتی که در هر شهری این روزها وجود دارد اما شهر یاسوج ندارد.

چند روز قبل وقتی منتظر دوستم بودم نمی دانستم کجا قرار ملاقات بگذارم و مجبور شدم آدرس یکی از شعب بانک ها را بدهم و در آنجا قرار ملاقات بگذارم با اینکه کار بانکی نداشتم اما مجبور شدم مدتی را در بانک بنشینم که این نشستن خودش باعث می شد نگاه های چپ چپ کارمندان بانک را ببینم اشکالی ندارد حتما فکر می کردند قرار است از بانک دستبرد بزنم و نگهبانی می دهم.

این موضوع را با یک کارشناس معماری و مدیریت شهری در میان گذاشتم که وی نیز با من هم نظر بود به گونه ای که خودش نیز قرارهای ملاقاتش را در بانک ها می گذارد و باید چپ چپ نگاه کردن کارمندان بانک را تحمل می کرد.

صابر گوهری فر در گفت و گو با خبرنگار این پایگاه خبری به   بانک پارک های شهری یاسوج اشاره کرد و گفت: شاید در نگاه اول گنگ به نظر برسد اما این موضوع از چنان سادگی برخوردار است که برای همه ی ما اتفاق افتاده است و ما نسبت به آن بی توجه هستیم  دیدمان را به روی همه چیز بسته ایم به هیچ چیز و هیچ کس کاری نداریم کسی را مسئول و مقصر چنین معضلاتی نمی دانیم.

وی گفت: شهر یاسوج با عمری کمتر از نیم قرن تازه اول نوجوانی اش است زندگی پر فراز و نشیبی و پر از سختی و مشکلات دارد دست به دامان مسئولانی شده که خود نیازمند مسئولند اما هیچ دست یاری نمی بیند به همین خاطر است که پیر و مرده به نظر می رسد ودل مردمان این مرز و بوم را نیز پیر و بی روح کرده است.

این کارشناس معماری و مدیریت شهری  عنوان کرد: بانک پارک های شهری یا بهتر بگویم بانک های شهری جایگزینی مناسب برای پارک های شهری برای انجام فعالیت های هم چون تعاملات مردمی,  ملاقات ها, قرارها, استراحت, نشستن است  چرا که در سطح شهر هیچ گونه فضایی یا مکانی با چنین خصوصیاتی طراحی نشده است که بتوان نیاز های مردم را بر طرف کند.

وی ادامه داد:  اگر در سطح شهر گذری داشته باشیم و با مردم هم کلام شویم به این نتیجه خواهیم رسید که واقعا صفت بانک پارک ها برازنده ی شهرمان است.

گوهری عنوان کرد: مردمی که در شهر زندگی می کنند  یا از روستا ها و شهر های مختلف وارد شهر می شوند برای انجام فعالیت های مختلف کجا باید استراحت کنند, کجا باید بنشیند و لذت ببرند,در کدام قسمت از شهر همدیگر را ملا قات کنند یا قرار های کاری  بگذارند.

این جوان یاسوجی تصریح کرد: چنین مکانی که در هر شهری با کمترین امکانات باید وجود داشته باشد در یاسوج وجود ندارد حتی دریغ از یک نیمکت یا یک صندلی برای نشستن و استراحت کردن و حتی یک سطل آشغال می توان گفت شهر یاسوج در محاصره ی خیابان ها، خودرو ها،  مغازه ها و مراکز تجاری است و جایی برای انسان و فعالیت های انسانی نگذاشته است.

وی ادامه داد: با این اوصاف صفت بانک پارک های شهری برازنده ی شهرمان است لا اقل بانک ها نه فقط بانک ها بلکه مراکز مختلف موجود در شهر از کمترین امکانات که شاید همان صندلی و نیمکت است  برخوردار است و مردم می توانند لا اقل برای چند دقیقه استراحت کنند ملاقات ها و قرار هایشان را در آنجا بگذارند.

گوهری فر گفت:  از قبیل چنین موضوعاتی برای همه شهروندان اتفاق افتاده است اما به چنین مو ضوعاتی هیچ توجهی نمی کنیم غافل از اینکه شهر و کالبد شهر باید برای انسان طراحی شود نه برای چیز دیگر واقعا تا کی و منتظر چه کسی باید ماند برای حل این مشکلات که روزانه همه ی ما با آن سرو کار داریم..

این کارشناس معماری و مدیریت شهری   اضافه کرد: شاید برای گذر از چنین موضوعی در سطح شهر دو راه بیشتر وجود نداشته باشد یا تعداد شعب بانک ها و مراکز دیگر را در سطح شهر افزایش دهیم و بانک پارک های شهری را احیا کنیم و یا اینکه با مدیریت درست شهری و طراحی های ولو کوچک در سطح شهر شهر مان را از این معضل نجات دهیم تا دچار بانک پارک ها نشویم که شاید گزینه ی اول بیشتر مورد توجه مدیران قرار بگیرد.

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.