گروه: اخبار استان خبر: 110676 / تاریخ انتشار : 1397/6/21 ساعت : 09:29

نبرد سنگین رودخانه بشار و فاضلاب های شهری، قلب شهر یاسوج را از کار انداخت+تصاویر

تخلیه ی‌ بی رویه فاضلاب های بیمارستانی و شهری، رودخانه بشار را از نفس انداخته است، با کم شدن آب درون این رودخانه و ورود پساب ها به درون آن موجب شده است تا این رودخانه حیاتی، که جبران کننده بی مهری های انسان نسبت به آب و هوای استان است نفس هایش به شماره بیفتد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس یاسوج یکی از شهرهای جنوبی ایران و مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد و همچنین مرکز شهرستان بویراحمد است، کهگیلویه و بویراحمد از استان هایی است که در زمینه گردشگری در رقابت با دیگر استان ها است، در این میان رودخانه بشار به سبب قرار گرفتن در مرکز شهر یاسوج به دلیل زیبایی که دارد چشم هر رهگذری را به خود جلب می کند.

 

رودخانه بشار یکی از رودخانه های پر آبی است که از به هم پیوستن چشمه های پرآب تنگ تیزآب و تنگ سرخ پدید آمده است و در کهگیلویه و بویراحمد از زمان بسیار قدیم تاکنون برای ساکنین استان و شهر یاسوج یک سمبل درخشان برای گردشگری و معرفی آب و هوای استان بوده است.

 

اما وضعیت کنونی رودخانه بشار به گونه ای است که هر یک از شهروندان استان اگر بشار را بعد از چند سال دوری از شهر یاسوج ببینند شاید با دیدن تصویر کنونی این رودخانه خیلی سخت بتواند باور کند که این رودخانه همان رودخانه ای است که زمانی برای شهر یاسوج یک نگین درخشان بود.

 
 

تخلیه ی‌ بی رویه فاضلاب های بیمارستانی و شهری، رودخانه بشار را از نفس انداخته است، با کم شدن آب درون این رودخانه و ورود پساب ها به درون آن موجب شده است تا این رودخانه حیاتی، که جبران کننده بی مهری های انسان نسبت به آب و هوای استان است نفس هایش به شماره بیفتد.

 

از آنجایی که آب های سطحی تأمین کننده منابع آب شهری، کشاورزی و صنعتی است، شهر یاسوج درحال از دست دادن این موهبت الهی است.

 
از مهمترین اثرات ورود پساب به رودخانه می توان به کاهش اکسیژن محلول در آب که سبب مرگ و میر آبزیان، پیدایش بوهای زننده در اثر ریختن فاضلاب شهری و صنعتی شده است. علاوه بر این برخی از گردشگران و مهمانان وقتی که برای تفریح به حاشیه این رودخانه می آیند تا از دیدن آن لذت ببرند با صحنه های زشت و زننده ای مواجه می شوند که شاید برای اولین بار و آخرین بار باشد که به شهر یاسوج سفر می کنند.
 
 

 ورود فاضلاب های شهری و ریخته شدن زباله در حاشیه رودخانه بشار یاسوج موجب شده که این رودخانه حال و روز خوشی نداشته باشد. عدم مدیریت صحیح متولیان امر و سهل انگاری مردم باعث معضل بزرگی به نام آلودگی این رودخانه حیاتی می شود که با این روند آلایندگی مشکل زیست محیطی را دوچندان کرده است.

 

چرخه این رودخانه در زندگی مردم استان چنان ملموس و قابل مشاهده می باشد که صرف نظر کردن از آن می تواند در آینده نه چندان دور به بحرانی ترین مسئله مورد نظر سرزمین زاگرس نشین تبدیل گردد.

عدم سرکشی مسئولان امر از محدوده رودخانه بشار، بی توجهی شهروندان شهریاسوج و دیگر رهگذران از طرف دیگر موجب گردیده که این منطقه در حال اتفاق یک فاجعه زیست محیطی بزرگ می باشد.

 

نکته قابل تأمل این است که بارها گزارشاتی از طریق رسانه ها درباره این موضوع منتشر شده است اما گویا در عصر امروزی که فناوری و ارتباطات حرف اول را بیان می کند، هیچ کدام از مسئولین وسایل ارتباطی و هوشمند در اختیار ندارند که این گزارشات به سمع و نظرشان برسد، یا اینکه خود را به خواب زده اند و یا از زیر بار مسئولیت شانه خالی کرده و توپ را در زمین یکدیگر می اندازند که باید در هر صورت ابهامی که در این مسئله وجود دارد را برطرف کنند.

 
انتهای پیام/
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.