گروه: اخبار استان خبر: 110607 / تاریخ انتشار : 1397/6/17 ساعت : 23:40
یادداشت؛

فرهنگ بومی؛ نسخه کارگشا برای رشد و پیشرفت در تمام زمینه هاست

وقتی برنامه های اولویت دار فرهنگی در جامعه بر زمین مانده، ضرورتی چندانی برای مسائل دارای اهمیت فرهنگی کمتر وجود ندارد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛  ادب، در فرهنگ لغت جامع معین معانی نظیر علم، دانش، تربیت، معنا شده است. آداب و رفتار و سنن گذشته گان دارای ارزش ها و برنامه های برخاسته از ارزشهای انسانی و اعتقادی بوده و در حیطه مسئله فرهنگ قرار داشته و نوعی الگو محسوب می شود. همه ملت ها در سراسر دنیا  فرهنگ خاص خود را داشته و نوعی میراث از مجموعه آداب و سنن وعلم ودانش ، احساسات آنها بوده و به یادگار مانده است .

 

در کشور ایران علی رغم وجود زمینه های فرهنگی و بومی و نیز آمیختگی فرهنگ دیرینه مردم ایران با دین مبین اسلام، به دلیل عدم تلاش در این عرصه زمینه ورود فرهنگ های بیگانه بسیار گسترش یافته است . با توجه به اینکه هر ملتی فرهنگ مختص به خود را دارد، ورود فرهنگ بیگانه تبعاتی مانند تغییر در آداب و سنن، کاهش رشد و تربیت اعتقادی و حتی علمی، پیدایش زمینه های فساد در رفتار و اخلاق، تهدید امنیتی و تا حدود زیادی زمینه ساز سقوط یک جامعه یا یک ملت خواهد بود.

 

در طی سالیان گذشته مقوله های فرهنگی و توجه به آنها در حد انتظار نبوده است و چه بسا بسیاری از برنامه ها در حد شعار باقی بوده یا اگر برنامه های فرهنگی اجرا و یا پیگیری شده است، نتوانسته موجب افزایش رشد و پیشرفت فرهنگ ایرانی و اسلامی باشد.

 

دشمنان برای تغییر فرهنگ مردم و کشور ایران اسلامی از گذشته تا امروز برنامه  های متفاوتی طراحی کرده اند که در کشور ما تحت عنوان تهاجم فرهنگی مطرح بوده است و بنیان ها و ساختارهای فرهنگی کشور را نشانه رفته است.

 

در رابطه با فرهنگ رهبر انقلاب در سال 93 در حرم رضوی فرمودند: فرهنگ از اقتصاد هم مهمتر است، چون فرهنگ به معنای هوایی است که ما تنفس می کنیم، شما ناچار هوا را تنفس می کنید چه بخواهید و چه نخواهید، اگر تمیز باشد آثاری دارد و اگر تمیز نباشد آثار دیگری دارد. انچه که از بیان رهبر انقلاب تبین می شود این است که پرداختن به مقوله فرهنگ به قدری اهمیت دارد که غفلت از آن تبعاتی با خود به همراه دارد ازجمله آن ورود فرهنگ بیگانه به کشور و تغییر فرهنگ بومی است.

 

برنامه های فرهنگی باید دارای اولویت بوده و ارتقاء فرهنگ بومی را دنبال نماید. فرهنگ بومی در حال حاضر و به طور خلاصه یعنی تکیه بر ارزشهای مانند خودباوری و تلاش، فرهنگ مقاومت و ایستادگی، امید به آینده و نهایتا رشد و پیشرفت در تمام زمینه های علمی و ارزش های اسلامی است. رشد و پیشرفت در این زمینه ها موجب افزایش رشد در دیگر بخش ها از جمله اقتصاد خواهد بود، به عنوان مثال اگر خودباوری و تلاش در کار و پیشرفت و علم جدی گرفته شود و در جامعه پیاده سازی شود، سبب افزایش ثروت و رشد اقتصادی و خودکفایی و در ادامه اقتدار بیشتر کشور میشود.

 

در طرف مقابل اگر برنامه های فرهنگی دارای محتوای ضعیف باشد به نوبه خود نخواهد توانست به پیشرفت کشور درزمینه های مختلف کمکی نماید. به عنوان مثال برگزاری کنسرت یک برنامه فرهنگی محسوب می شود که هم می تواند مفید واقع شود و هم حتی مضر باشد البته محتوا در برنامه های فرهنگی اهمیت زیادی داردیعنی اگر کنسرتی هم برگزار می شود باید دارای محتوای ارزشمند ببوده که نیازهای فرهنگی بلند مدت کشور را بیان نماید نه به مسائل سطحی و زودگذر برخاسته از احساسات و ارضاء کننده منافع سیاست مداران برای تکیه  بر قدرت و  تسلط بر افکار و اندیشه های مردم باشد یا به نوعی انحراف افکار مردم برای فرار از مسائل اولویت دار کشور باشد.

 

 به عبارتی باید گفت مادامی که برنامه های اولویت دار فرهنگی بر زمین مانده ضرورت چندانی برای پیگیری مسائل با اولویت کمتر وجود ندارد بر همین اساس باید گفت مسئولان و دولت ها و حتی متولیان فرهنگی باید به دنبال ارتقاء فرهنگ با اولویت تعریف شده در جامعه باشند که به طور خلاصه و طبق نظر کارشناسان و صاحب نظران مسائلی مانند:

1- هویت اسلامی، ایرانی و انقلابی  2- نهاد خانواده و جمعیت،  3- سبک زندگی ایرانی – اسلامی، 4- اخلاق و فرهنگ عمومی جامعه، 5-هنر، 6- قدرت نرم 7- اطلاعات و ارتباط و رسانه، 8- تعامل منطقه ای و جهانی ، 9- نظام فرهنگی فراگیر و کارآمد، 10-محصولات و صنایع فرهنگی از اولویت های فرهنگی محسوب میشود.

 

بر همین اساس باید همت به اجرای  مسائل اولویت دار گماشته شود در غیر اینصورت ورود فرهنگ غلط بیگانه به کشور نوعی تهدید و انحراف را در فرهنگ بومی را منجر خواهد شد

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.