گروه: اخبار استان خبر: 109863 / تاریخ انتشار : 1397/5/20 ساعت : 20:47
فرماندار بویراحمد:

به دنبال موضوعات انتخاباتی نیستیم/فرمانداری که پشت نماینده پنهان شود اختیاری از خود ندارد/التهاب بازار به دلیل نداشتن ادارات شهرستانی است

شاهرخ کناری در نشست با اصحاب رسانه به تشریح پروژه های اجرا شده و در دست اجرای شهرستان بویراحمد پرداخت و درباره موضوعاتی مانند توزیع اعتبارات نفتی نیز توضیح داد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرسفرماندار بویراحمد در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: در حوزه گردشگری چند پروژه بسیار خوب داریم که اگر به بهره برداری برسند زیر ساخت های ما به سرانه کشور نزدیک می شود موزه یاسوج را با ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد با مبلغ ۳ میلیارد تومان است.

شاهرخ کناری بیان کرد: موضوع تله کابین یاسوج به طول ۶ کیلومتر است که تجهیزات خریداری شده است و پایه ها کار شده است که می توان گفت ۵۰ درصد پیشرفت داشته است.

وی افزود:پارک آبی را اولین بار در استان خواهیم داشت و ۲ هتل چهارستاره داریم که بیش از ۳۰ میلیارد تومان اعتبار این دو پروژه است.

 

کناری ادامه داد: اولین پارک استان افتتاح شده است مجتمع های بوم گردی افتتاح شده است که بخشی از پروژه هایی است که در حوزه گردشگری انجام شده است.
 
 
وی به موضوع راه اشاره کرد و گفت:در بخش راه یاسوج شیراز از ۳۷ کیلومتر،۱۵ کیلومتر اجرا شد ۸کیلومتر در حال اجراست مبلغ آن ۴۲ میلیارد است, پروژه یاسوج اقلید ۴ میلیارد اعتبار پروژه است.
 
 
کناری ادامه داد: محور یاسوج بابا میدان سمیرم ۱۵۰ کیلومتر که این پروژه ۴۲ کیلومتر به پایان رسیده ۳۲ کیلومتر در حال اجراست که همه اعتبارات از اعتبارات ملی است و ۷۵ میلیارد تومان قرارداد داریم.
 
 
فرماندار بویراحمد در ادامه گفت: گازرسانی به ۲۶ روستای شهرستان داریم از جمله دلی خمسیر که در مرحله انتخاب پیمانکار است و مجوز کار گرفته شده است مشکلاتی داشت در هفته دولت کلنگ زنی می کنیم و گاز رسانی به روستاهای تنگ سرخ  گنجگون را در هفته دولت  کلنگ زنی می کنیم.
 
 
وی افزود: ۲۵۰ کیلومتر راه روستایی در حال اجرا داریم, جمع اعتبارات در حوزه اب شهری ۱۴ میلیارد و ۳۵۹ میلیون تومان بوده است.هفتاد لیتر آب  بر ثانیه با افتتاح تصفیه خانه یاسوج وارد مدار می شود.
 
 
کناری ادامه داد : در اب روستایی ۷ مجتمع آب رسانی در یک سال در لوداب چین.سریز.سپیدار.گنجگون با اعتباری بالغ بر ۱۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون  ریال افتتاح شده یا در هفته دولت به بهره برداری می رسد.۱۰۰ هکتار آبیاری قطره ای ادر یک سال گدشته جرا شده است تا کنون  ۱۲۰۰ هکتار داشتیم.
 
 
وی افزود: ۱۳ میلیارد تومان سال گذشته به سد تنگ سرخ اختصاص یافت و امسال ۱۱ و نیم میلیارد تومان بوده است این پروژه در جذب گردشگری می تواند کمک کند و برخی مناطق قطعی آب ندارند در تلاش هستیم برای سد شاه قاسم اعتباری در نظر گرفته شود و بخشی از آب تنگ سرخ را در زمستان به سد شاه قاسم انتقال دهیم.
 
 
فرماندار بویراحمد ادامه داد: بیش از ۵ میلیارد در هشت ماه گذشته روکش آسفالت و لکه گیری انجام شده است .
 
 
کناری گفت: در شهرستان بویراحمد ۵۴۰ روستا وجود دارد که تنها ۲۲۳ روستا دهیار دارند و بقیه فاقد دهیار هستند, برای برخی از  این روستاها اعتباراتی گذاشته شده است ۱ میلیارد و ۷۷۰ میلیون تومان اعتبار گذاشته شده است و پروژه هایی از جمله نوسازی مدارس, آسفالت محوطه مدرسه ها و تعمیرات انجام شده است .
 
 
وی افزود:چند پروژه محرومیت زدایی با سپاه پاسداران داریم که تامین اعتبار این پروژه ها ۵۰ درصد توسط فرمانداری و ۵۰ درصد توسط بسیج سازندگی انجام می شود و ۱۰ پروژه با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی داریم که در حال اجرا هستند.
 
 
کناری گفت: در  بحث تامین آب مشکلاتی داشتیم که مدیریت می کنیم که برخی کشت ها انجام نشود برخی توجه نکردند کشت را انجام دادند و اکنون نمی توان آب را بر این کشت هلی غرقابی  بست مثلا برنج  که باید مدیریت کنیم برای کشت پاییزه انتظار داریم این کشت ها انجام نشود، جشنواره برنج در چیتاب برگزار می شود.
 
 
وی افزود: تلاش می کنیم که با همراهی و همکاری دانشگاه یاسوج به توسعه استان کمک کنیم.
 
 
کناری در بحث زمین خواری گفت: جلسات مختلفی مرتب برگزار می شود باید به عنوان متولی مثل مشهد کمربند فضای سبز ایجاد شود اگر نمی شود کمربند ایجاد کنیم دیوار ایجاد شود گفتم این آمادگی را دارم که حریم یاسوج  مشخص شود بخشی از امکانات از جنبه دهیاری ها را در اختیار قرار می دهیم حریم باید مشخص شود اگر قرار است آغا ز کنند هر امکاناتی لازم باشد در اختیار آنها قرار می دهیم.
 
 
فرماندار بویراحمد ادامه داد: در خصوص زمین خواری گفتیم که ساخت و سازی که در حریم است آب و برق و گاز داده نشود اگر هست هم تخلف دستگاه مربوطه است که باید شاکی باشیم چرا خدمات رسانی کرده است.
 
 
وی افزود:در روستاها دهیاران و شوراها باید از  ساخت و ساز های غیر قانونی جلوگیری شود و  بررسی و تا تخریب پیش رود اما در این خصوص کاهلی هایی انجام می شود و خارج از حریم ساخت و ساز انجام می شود.
 
 
کناری ادامه داد: هرجا اداره شهرستانی نداریم در حقیقت می لنگیم یا معاون اداره کل باید به عنوان نماینده شهرستانی در نظر گرفته شود اما متاسفانه اداراتی که حذف شده اند مشکل وجود دارد و خود به خود کار از دست اداره کل خارج و ما به هدفمان نمی رسیم,نمایندگی شهرستان با سردر و محل مشخص باشد که ارباب رجوع ما سرگردان نباشد.صوباتی انجام شده است که چهار دستگاه اداره شهرستانی آنها حذف شده است.
 
 
تا کنون این نماینده مشخص نشده است ک بخشی از مشکلاتی که ایجاد شده است و بازار که گاهی التهاب دارد به این دلیل است که متولی شهرستان نداریم.
 
 
وی افزود:عالی ترین مقام شهرستان فرماندار است و امروز عالی ترین مقام نظام در شهرستان فرماندار است و تفکیکی بین دولت و نظام وجود ندارد، فرماندار در مرحله اول باید شان دولت را درشهرستانش حفظ کند و بعد اقتدار هم داشته باشد فرماندار باید با همه قوت در شهرستان داشته باشد با ائمه جمعه نمایندگان و سپاه باید تعامل داشته باشد.
 
 
کناری بیان کرد: وقتی جایی بحث چانه زنی در خصوص اعتبار است نماینده نیز وجود دارد اما اینکه فرمانداری پشت نماینده پنهان شود این فرماندار  اختیاری از خود  ندارد تا کنون تعامل ما با همه دستگاه ها از جمله ائمه  جمعه نمایندگان و و سپاه سعی شده است بیشترین تعامل باشد.
 
 
وی درباره استخدام های فله ای گفت: ۴۱۲ نیرو طرح های عمرانی با اعتبار ۷ میلیارد و نیم حقوق و مزایای پرسنلی می دادیم که از این طریق جذب شده بودند و اگر در شهرستان اینگونه باشد برخورد می کنیم اما بخشی از نیرو ها قبلا بوده است و تصمیمی با مدیرکل است که از حیطه اختیارات شهرستان خارج است.
 
 
فرماندار بویراحمد در پاسخ به سوالی در خصوص توزیع اعتبارات و اعتراض کناری در شورای برنامه ریزی، اظهار کرد: 57 میلیارد سهم 6 شهرستان استان بود از محل یک سوم نفت بود که از این 57 میلیارد تومان 10 میلیارد تومان را برای ارتقاء شاخص ها در نظر گرفتند که 6 میلیارد تومان آن را به شهرک صنعتی خان احمد دادند، در حالی که کل سهم بویراحمد از این 57 میلیارد تنها 5 میلیارد تومان بود. حالا من راست می گویم یا آقایان.
 
 
کناری گفت: من همین کد را دادم و بنده حداقل در حد یک کارشناس آقای نوروزی بودم و بنده اطلاعات را از کارشناسان آقای نوروزی گرفتم. ما توقع داریم که مرکز استان را فرااستانی ببیند و شما ببینید که سهم شیراز نسبت به اقلید چگونه است. نمی شود مرکز استان باشی، میزبان وزرا باشی واعتبارات را بخواهند اینگونه توزیع کنند.
 
 
وی افزود: دنبال موضوعات انتخاباتی نیستیم و برای ارتقای شهرستان بوده است بودجه امسال ما بهتر از گذشته شده است مگر می شود شهرستانی ۴۰۰ هزار نفری سهم اعتبارتش به این شکل باشد.چطور از محل نفت ۱۰ میلیارد برای ارتقای شهرستان کنار می‌گذارند و ۶ میلیارد را برای گچساران می گذارند.
 
 
شاهرخ کناری ادامه داد: من در معاونت برنامه ریزی کار کردم، خیلی از آمار را از آقای نوروزی گرفتیم، توقع این است که مرکز استان فراتر دیده شود سایر استان ها نیز اینگونه است این نمی شود مرکز استان باشی و اعتبارات اینگونه توزیع شود.
 
 
وی بیان کرد: فرماندار باید از حق شهرستان دفاع کند باید آب منطقه را به چالش بکشانم که تا کنون سد تنگ مهریان حتی شروع نشده است در جایی حق شهرستان باشد باید دفاع کنیم.
 
 
انتهای پیام/
 
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.