گروه: اخبار استان خبر: 109845 / تاریخ انتشار : 1397/5/20 ساعت : 13:51

راهسازی با چاشنی تیشه زدن به ریشه درختان در مسیر یاسوج-سیسخت/آیا می توان درختان را به مکان دیگری منتقل کرد؟

بهتر است مسئولان راه و شهرسازی، منابع طبیعی و حفاظت از محیط زیست به فکر روشی نوین برای جلوگیری از نابودی درختانی باشند که بر سر راه نقشه راهسازی و سایر پروژه ها قرار دارد تا از نابودی طبیعت جلوگیری شود.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس جنگل ها یکی از منابع با ارزش خدادادی هستند که وجودشان ارمغانی برای نفس کشیدن، سلامت، شادابی و تندرستی است.

در سال های گذشته و با پیشرفت زندگی بشر، جنگل ها و دشت ها به دلیل عملیات هایی که انسان ها انجام می دهند، مظلوم واقع شده و و تبرها و بیل های مکانیکی آن ها را به زانو درآورده اند.


بی تردید درختان عامل حیات بشرند و تنها به یک نسل تعلق نداشته بلکه نسل های آینده و فرزندان ما هم در این نعمت الهی ذینفع هستند.


از طرفی بهره برداری از جنگل ها و ایجاد سدها، راه های مواصلاتی، ایجاد کارخانجات و مراکز صنعتی، هم از دغدغه های بزرگ جامعه متفکر امروزی است، که این موضوع نیز برای پیشرفت لازم و ضروری است اما این کار باید به گونه ای انجام شود که طبیعت و درختان دچار کمترین آسیب شوند.

البته بی تفاوت ماندن به این روند ناهنجار و تأسف آور، موجب نابودی تدریجی طبیعت می شود و نوید از آینده ای بدون جنگل برای نسل های بعد است.

یکی از نقاطی که درختان از تیغ تیز راهسازان در امان نمانده است مسیر یاسوج به سی سخت است که عملیات راهسازی در آن جریان دارد و در این میان درختانی که در مسیر وجود دارند به راحتی قطع می شوند.

امروز و با پیشرفت علم، تکنیک های مختلفی برای انجام هر کاری که در گذشته غیرممکن به نظر می رسید وجود دارد و جابجایی و انتقال درخت نیز از این قضیه مستثنی نیست.

عموما انتقال درخت به سه روش امکان­پذیر است: ریشه برهنه(ریشه لخت)، بسته بندی و گونی پیچی کردن ریشه گیاه و استفاده از ماشین آلات مخصوص جابجایی درخت.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روش های انتقال درخت اینجا کلیک کنید.

بنابراین بهتر است مسئولان راه و شهرسازی، منابع طبیعی  و حفاظت از محیط زیست به فکر روشی نوین برای جلوگیری از نابودی درختانی باشند که بر سر راه نقشه راهسازی و سایر پروژه ها قرار دارد تا از این طریق هم از نابودی طبیعت جلوگیری شود و هم اینکه مسیر توسعه راه ها و پروژه های استان مسدود نشود.

در ادامه تصاویری از عملیات راهسازی در مسیر یاسوج-سیسخت را مشاهده می کنید که با قطع درختان نیز همراه است.

 
 
 
 
 
 
 
 
انتهای پیام/
 
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.