گروه: اخبار استان خبر: 109797 / تاریخ انتشار : 1397/5/17 ساعت : 18:37

درد و دل بانوان خبرنگار کهگیلویه و بویراحمدی/بانوانی که دغدغه های فراتر از کار رسانه ای دارند+تصاویر

به منابست روز خبرنگار به سراغ بانوان خبرنگار کهگیلویه و بویراحمدی رفته ایم و مشکلاتشان را به رشته تحریر درآوردیم تا شاید مسئولین مربوطه به فکر راه چاره ای باشند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از ایل بانو خبرنگاران کهگیلویه و بویراحمد همچون کشور 17 مرداد را روز خودشان می دانند در این روز محمود صارمی خبرنگار ایرانی توسط طالبان در افغانستان به شهادت رسید خبرنگاران جز افرادی هستند که همیشه به دنبال بیا کردن درد ها مردم هستند اما هیچکس نیست که درد خودشان را بیان کند این بار به مناسبت روز خبرنگار سراغ بانوان خبرنگار کهگیلویه و بویراحمدی رفته ایم که از مشکلاتشان بپرسیم.

از نظر شما مشکلات بانوان خبرنگار در استان چیست؟

مهین تاج راوند- خبرنگار خبرگزاری فارس

عمده مشکلات بانوان خبرنگار نداشتن بیمه است  خیلی از خانم ها مدت ها است در این عرصه فعالیت می کنند اما فاقد هرگونه پوشش بیمه ای هستند.مشکل دوم بانوانی هستند که در عرصه  رسانه حضور فعال دارند اما در لیست ارشاد استان نیستند که این اتفاق می تواند نوعی بی انگیزه ای ایجاد کند.

توجه بیشتر به معیشت بانوان خبرنگار مطالبه دیگر این قشر است، نبود سالن ورزشی و خلاصه چندین و چند مشکل دیگر سد راه بانوان است که امیدوارم معجزه شود و رفع شوند.

مهناز خزیر- خبرنگار خبرگزاری بین االمللی قرآن ایکنا

گذشته از نبود بیمه و کمی هزینه های مالی برای تامین زندگی آنها، بانوان خبرنگار حتی امکاناتی ازجمله یک خودرو ماشین برای پیگیری سوژه ها، دوربین عکاسی، لپ تاپ و...برای تهیه کار خبری را ندارند و این درد است.

طاهره السادات احمدی مهریان-سردبیروخبرنگارهفته نامه طریق الوسطی

(مازنده برآنیم که آرام نگیریم)

امروز17مرداد روزخبرنگاراست،خدابیامرزد محمودصارمی راکه شهادت اوباعث شداین روزبه عنوان روزخبرنگارنامگذاری شود.

خبرنگاری یعنی عشق به مردم،اما عشق به مردم تاوان سختی دارد.مجبورم کردندتاچشم هایم راببندم برتمام حقایقی که عیان است.

خبرنگاری یعنی سکوت-خبرنگاری یعنی خط قرمز-خبرنگاری یعنی...درد دل نیست بیشترناله است به این روز وهفته که می رسیم بی اختیاربغض میکنم.هرسال دریغ ازسال گذشته...

وقتی صحبت از روزخبرنگار می شود ناخودآگاه یادمشکلات،کمبودهاوسختی های این شغل پرمخاطره می افتم.

پاسداران حریم آزادی،اصحاب رسانه هستند.هر روز و هر از گاهی که در اهمیت رسانه ها سخن می رود آن روز ،روز تجلیل ازیاد و پاسداشت رسانه های آزاد است.مطبوعات و رسانه های امروزی بخاطر دلایل مختلف بخصوص بحث های مالی وابسته ارگان ها،احزاب و یا اشخاص مختلف هستند وآن نیز از آزادی رسانه جلوگیری میکند و موجب میشود تا نتوان مستقل و بدون هیچ دغدغه به حرفه خبری پرداخت.وابستگی رسانه های امروزبحثی طولانیست که دراین مقوله نمیگنجد ولی همین بس که نبود بازار کسب وکار درجامعه باعث شده تا اقتصاد رسانه درخطربیفتد.به امید روزی که از این وابستگی جداشویم وبتوان بصورت مستقل با آزادی قلم زد.

ماخبرنگاران جزو قشر آسیب پذیر جامعه هستیم، بیرون کشیدن وظیفه ماست،یادی هم کنیم ازهمه شهدای خبرنگار و عرض تبریک به همه خبرنگاران صبور و سخت کوش وسمج...

مرضیه حسن پور -خبرنگار سایت کبنا

نبود ثبات شغلی، نبود درآمد و حقوق ثابت یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های خبرنگاران است و همچنین عدم نقدپذیری مدیران و مسئولان استانی باعث شده با انتشار یک خبر چالشی، خبرنگار منتقد بایکوت خبری شود و از دعوت در جلسات باز بماند، اما خبرنگار بی‌آنکه نقش قهرمان را بازی کند، باید صدای رسای مردم باشد.


یکی از مهم‌ترین دلایل رشد روزافزون فساد در سال‌های گذشته عدم آزادی رسانه‌ها بود و یکی از مطالبات عادی مردم، مبارزه با فساد و نظارت بر امور مجریان است، جامعه‌ی بدون رسانه آزاد توسعه پیدا نمی‌کند و فساد در آن بیشتر می‌شود و اعتماد و وحدت هم‌شکل نخواهد گرفت و همچنین بدون رسانه آزاد وضعیت سیاسی باثباتی پیدا نخواهیم کرد.


مارتین نیمولر در شعری می‌گوید «اول سراغ کمونیست‌ها آمدند، سکوت کردم چون کمونیست نبودم. بعد سراغ سوسیالیست‌ها آمدند، سکوت کردم زیرا سوسیالیست نبودم.

بعد سراغ یهودی‌ها آمدند، سکوت کردم چون یهودی نبودم. سراغ خودم که آمدند، دیگر کسی نبود تا به اعتراض برآید. » متأسفانه برخی از خبرنگاران استان کهگیلویه و بویراحمد مشغولیات عادی زندگی را تا حد امکان دنبال می‌کنند و تأمین معیشت شخصی خود را در درجه اول اهمیت قرار می‌دهند و فرصتی برای بیان مشکلات مردم محروم استان ندارند، ازآنجایی‌که برخی از این خبرنگاران حساب خود را از هویت فروشان جدا می‌پندارند باید بدانند که این وضعیت همچون سرطان به جان همه ما می‌افتد.

زینب محمودی -خبرنگار روزنامه طلوع ، هفته نامه آوای عشایر وسایت یار زاگرس

نا امنی ها، تهدیدها، چالش های اجتماعی، سنت های نادرست، ناهنجاری ها، امتیازات کم و حقوق و مزایای ناچیز مهمترین دغدغه بانوان خبرنگار است. برخورد نا پسند برخی از(آقایان) خبرنگاران رسانه ای با بانوان خبرنگار، تبعیض جنسیتی در داخل رسانه ها از مشکلات این قشر است از طرفی  هنوز نگرش های مردم در برابر زنان تغییر نکرده است.

پریسا کاظمی فعال رسانه ای

در استان ما به خبرنگاری نمی شود  به عنوان یک حرفه و شغل نگاه کرد، بیشتر به سرگرمی نزدیک است چون نه درآمد ثابت و مطمئنی دارد و نه افرادی که به این حرفه وارد می شوند  سازماندهی شده و آموزش تکمیلی و علمی می بینند.


اگرچه بسیاری از مشاغل نیاز به آموزش هم ندارند ولی خبرنگاری بدون شناخت اصول، نقاط ضعف و قوت کار، عملا موفقیت آمیز نبوده و از آنجا که تاثیرگزار نخواهد بود، بازخورد خوبی هم ایجاد نخواهد کرد.


این حرفه سختی های خاص خودش را دارد و بانوان استان ماهم برخلاف تصور عموم که معتقدند در یکی دو دهه اخیر تازه پابه عرصه اجتماع گذاشته اند، سالهاست در اجتماع شلوغ پابه پای مردان در تمام مناسبات اجتماعی قدم برمی دارند و فقط فعالیتشان امروزی تر و لعاب مدرنیته گرفته است.


خبرنگاری از جمله مشاغل سخت است اما برای زنانی که مادرانشان قبل از بیداری خورشید طلوع می کردند و باسختی کار از کودکی آشنایی دارند، امروز هم پیش از شروع ساعت کار ادارات در روابط عمومی ها حاضر شدن و تا پایان ظهر هزار سرد و گرم چشیده و با آدم های مختلف سروکله زدن و تحمل مشقت های تهیه خبری، ظهر را به خانه بردن، کار سختی نیست اما طاقت فرساست.


نمی گویم کار خبری کردن در کهگیلویه و بویراحمد برای بانوان ما از همه جا سخت تر است، اما نگاهها از همه جا سنگین تر و گاها افراد ناسپاس ترند. هستند بانوانی که باهمین نگاه های سنگین همان روز اول این حرفه را بوسیده و کنار گذاشتند، حتی هستند کارمندانی که دوست ندارند دختران یا خواهرانشان به این حرفه وارد شوند، آنهم بخاطر فضای سنگینی که خودشان ایجاد میکنند تا محدودیت های کار برای بانوان بیشتر باشد.


اگر چه مثل قبل نیست و قدیمی تر ها این بحران ها را طی کرده و سپر بلا شدند اما هنوز هم هستند کسانیکه این ناملایمتی ها را می بینند و به دلیل ضعف مدیریتی و سازماندهی در تنظیم آگهی ها، بانوان را به جنگ با این بحران می فرستند، چه بسا اگر خبرنگار و بازاریاب ما با سازماندهی درستی به اگهی ها و گزارشات دست پیدا می کرد، سختی کار کمتر می شود.
یادی هم از حسین پناهی در سالروز وفاتش کنیم بی مناسبت نیست، اوهم همچون بانوان خبرنگار ما گل "بی منت از باران" بود، این گل های بی منت را له نکنیم.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.