گروه: اخبار استان خبر: 109786 / تاریخ انتشار : 1397/5/17 ساعت : 11:20
در گفتگوی خواندنی به مناسبات روز خبرنگار؛

تلخ و شیرین خبرنگاری از زبان پدر و پسر خبرنگار کهگیلویه و بویراحمدی/از تهیه گزارش در کربلای معلی تا رساندن دست نوشته یک شهید پس از 18 سال به پدر و مادرش

به مناسبت روز خبرنگار با پدر و پسر خبرنگار کهگیلویه و بویراحمدی هم صحبت شده ایم تا بیشتر با دو خبرنگار موفق استان آشنا شویم.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس،به نقل از ایل بانو،  کار خبرنگار، انعکاس رخدادهایی است که قابلیت خبرشدن و اطلاع رسانی به جامعه را دارد. لازمه خبرنگار خوب بودن، داشتن علم و دانش، تجربه و جسارت است تا در کنار آن با سرعت، دقت و صحت، که سه اصل مهم در کار خبری است بتواند موفق عمل کند.

در هفدهم مرداد ماه سال 1377، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاریِ جمهوری اسلامی، به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید. به همین مناسبت، شورای فرهنگ عمومی، هفدهم مرداد ماه هر سال را به عنوان «روز خبرنگار» نامگذاری کرد.

به همین مناسبت با پدر و پسر خبرنگار کهگیلویه و بویراحمدی هم صحبت شده ایم که در سال های اخیر یکی از موفق ترین خبرنگاران استان بوده اند.

ایل بانو - لطفا بیوگرافی کامل از خودتان بفرمائید و اینکه چند فرزند دارید چه زمانی  ازدواج کردید؟

سید حمدالله خواهش نیک متولد 5 شهریور ماه سال 1350 در منطقه سادات امامزاده علی هستم، سه فرزند به نام های سید علی، سید عرفان و سید احسان دارم و سال 79 ازدواج کردم.از کودکی به خبرنگاری و مقاله نویسی علاقه داشتم و در دوره راهنمایی و دبیرستان و تربیت معلم کارهای هنری و مسابقات شرکت می کردم، دوران ابتدایی در سادات امامزاده علی و سرفاریاب و راهنمایی در سرفاریاب و همچنین متوسطه را در دبیرستان شهید بهشتی دهدشت در رشته ریاضی و فیزیک گذراندم.

پس از آن وارد تربیت معلم شیراز شدم و به عنوان دبیر در مناطق چاروسا، دهدشت و حومه یاسوج خدمت کردم از تربیت معلم در سال 70 با استاد روحی در خبر جنوب شیراز تولین تجربه خبرنگاری را پیدا کردم و پس از آن حدود سال 77 با نشریه زاگرس در استان و سال 79 و 80 خبرگزاری ایرنا کار کردم و پس از آن وارد صدا و سیما شدم.

ایل بانو -  چرا خبرنگاری را انتخاب کردید؟ آیا از کودکی دنبال این کار بودید؟

به علت علاقه و انگیزه به کار خبرنگاری در کنار کار معلمی که رسالت هر دو آگاهی بخشی است، اکنون با مدرک کارشناسی ارشد همچنان افتخار حضور در این عرصه را دارم.

ایل بانو - چطور با همسرتان آشنا شدید و خواستگاریتان چگونه بود؟ آخرین هدیه ای که همسرتان به شما داد چی بود و چه مناسبتی داشت؟

همسرم دبیر ادبیات و از بستگان است هر دو معلم هستیم و از همدیگر شناخت قبلی داشتیم آخرین هدیه ای که از همسرم گرفتم کت و شلوار بود که در آستانه روز خبرنگار به من دادند.

ایل بانو -  اولین باری که خودتان را در تلوزیون دیدید چه حسی داشتید ؟

اولین بار که خودم را در تلوزیون دیدم سال 80 بود و خوشحال شدم چون که به داشتن این شغل علاقه وافری داشتم .

ایل بانو -  معروف بودن خوبه یا بد؟

معروف بودن معایب و مزایایی دارد ولی در مجموع اگر اهل ارتباطات خوب مردمی باشید یک هدیه است و افتخار چون که آنچه می ماند رفتار، اخلاق و خاطرات است که ماندگارند.

ایل بانو -  از سختی های کار خبرنگاری بگویید.

کار خبرنگاری سختی های خاص خود را دارد هم در بخش فعالیت حرفه ای و مشکلات و سختی حین کار و گاهی برای تهیه یک خبر و رسیدن به واقعیت مراحل مهمی را باید بگذرانیم و مواظب باشی که تحریف صورت نگیرد و در این میان حفظ حرمت ها خیلی مهم است.

در این کار از جان مایه گذاشتم و حس می کنم با آنکه معلم بودم توانستم موفق شوم و لذت کار زمانی است که گزارش یا خبری مشکلی از حتی یک فرد باز کندو من بارها تجربه کردم و حس خوب و ماندگار همین خاطره هاست.

ایل بانو - درخشان ترین و پرخاطره ترین دوران زندگیتان چه دورانی بود؟

موفقیت در جشنواه پانزدهم تولیدات رادیویی و تلوزیونی در مازندران، در جشنواره نماز و رسانه  همچنین گزارش های برتر که داشتم دست نوشته یک شهید، مهاجرت معکوس، و سال 96 به عنوان خبرنگار برتر در تهران تجلیل شدم.

ایل بانو - دو خاطره شیرین و دو خاطره تلخ از دوران خبرنگاریتون بفرمائید؟

شیرین ترین خاطره من رساندن دست نوشته یک شهید پس از 18 سال به پدر و مادرش و یا گزارش " 4 روز تاخیر 28 سال انتظار " که باعث شد یک کشاورز در روستای خان احمد گچساران خودروی ثبت نامی را بعد از 28 سال دریافت کند.

تلخ ترین خاطراتم از گزارش هایی که منتشر کردم تصادف اتوبوس در محور یاسوج بابا میدان بود که بیش از 22 نفر فوت کردند و شاهد مرگ برخی از آنها بودم.

در ادامه گفتگویی با پسر حمدالله خواهش نیک خواهیم داشت.

ایل بانو - خودتان را به صورت کامل معرفی کنید؟

سید علی خواهش نیک متولد 21 آبان 80 هستم، دوران ابتدایی را در مدرسه شاهد یاسوج و دوره متوسطه را در دبیرستان استعدادهای درخشان شهید بهشتی یاسوج و متوسطه دوم را نیز در دبیرستان استعدادهای درخشان یاسوج در پایه تجربی گذراندم؛ گاهی کنار پدر اخبار حوزه کودکان را تهیه می کنم.

ایل بانو - درباره بهترین گزارش هایی که تا حالا کار کردید توضیح بفرمائید.

برترین گزارش های من مربوط به معرفی شهید ابوالقاسم علیپور کم سن  و سال ترین شهید استان  بود و در سال 90 عنوان دوم گزارشگر برتر اخبار جوانه ها را کسب کردم و در دو سال اخیر به علت شرایط خاص درس و مدرسه و کلاس های مدارس استعدادهای درخشان و حضور در مسابقات تفسیر قرآن که منجر به کسب مقام برتر کشوری و رتبه اول استانی شد و همچنین فعالیت نوجوانان هلال احمر، سازمان دانش اموزی و مجلس دانش آموزی فعالیت های خبری من کمتر شده است.

ایل بانو - چه خاطره شیرینی از کار کنار پدر دارید؟

شیرین ترین خاطره من در کنار کار با پدرم کمک در تهیه گزارش در کربلای معلی و خانه امام خمینی (ره) در نجف بود.

ایل بانو - رابطه خودت و پدرت چگونه است دوستانه یا فقط پدر و پسری ؟ چه هدفی برای آینده داری؟ بزرگترین آرزویی که داری؟

رابطه من با  پدرم کاملا صمیمی و عاطفی است و بزرگترین آروزیم سعادتمندی و موفقیت در تحصیل است.

ایل بانو - اگر بخوای یه جمله به پدر و مادرت بگی چی میگی؟

اگر بخواهم جمله ای به پد رو مادرم بگویم می گویم پدر و مادر عزیزم مدیون وجود پر مهرتان هستم برای همه چیز سپاسگزارم.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.