گروه: اخبار استان خبر: 109775 / تاریخ انتشار : 1397/5/16 ساعت : 13:44

مدیران کهگیلویه و بویراحمد پاسخ می دهند/اگر خبرنگار بودید به چه سوژه ای می پرداختید؟

شهادت شهید صارمی بهانه ای شد تا 17 مرداد به عنوان روز خبرنگار نامگذاری شود در همین خصوص دو سوال از برخی از مدیران کل پرسیده ایم که پاسخ های جالبی داشتند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، 17 مرداد روز شهادت شهید محمود صارمی است که به نام روز خبرنگار نامگذاری شده است.

 

شهید محمود صارمی در خرداد ماه ١٣٤٧ در بروجرد متولد شد در سال ١٣٧٥ به عنوان سرپرست خبرگزاری ایران در افغانستان انتخاب و به آن کشور عزیمت کرد. تا اینکه در روز ١٧ مرداد ماه در مزار شریف به همراه ٨ نفر از همکاران ایرانی خود به اسارت طالبان در آمدند و روز ١٨ مرداد به پایگاه هوایی شینداد قندهار منتقل شدند - روز ١٨ شهریور ٧٧ خبرگزاری رویترز شهادت دیپلماتها و خبرنگاران را تأیید نمود و روز ٢٢ شهریور پیکر پاک او و ٨ نفر از دیپلماتهای شهید به ایران منتقل شدند.

 

 پیکر پاک این شهید عرصه خبر و رسانه در روز ٢٨ شهریور ماه ٧٧ در بروجرد تشیع و به خاک سپرده شد هر ساله روز ١٧ مرداد همواره یادآور شهادت مظلومانه و غریبانه "شهید محمود صارمی" است که شورای عالی انقلاب فرهنگی به دلیل حساسیت حرفه خبرنگاری و ارج نهادن به جایگاه خبر و خبرنگار ، سالروز شهادت او را که در راه وظیفه خطیر خبرنگاری خود در معرفی و افشای چهره کریه گروه متحجر و پلید طالبان به شهادت رسید در تقویم ملی  به عنوان روز خبرنگار ثبت نمود.

 

سختی و مشقت های شغل خبرنگاری بر هیچکس پوشیده نیست، خبرنگاران استان کهگیلویه و بویراحمد نیز همچون کشور فعال و پویا هستند و واسطه ای بین مردم و مسئولان هستند.

باید خبرنگار باشید تا بدانید این شغل تا چه اندازه پر استرس و پر اضطراب است.

 

برای درک بهتر کار خبرنگاری سراغ برخی از مدیران کل رفته ایم و دو سئوا در خصوص روز خبرنگار از انها پرسیدیم که پاسخ های جالبی داشتند.

 

مدیران کل به دو سوال زیر پاسخ دادند.

1- اگر خبرنگار بودید در حوزه کاری و سازمان و مدیریت  خودتان چه موضوعی را بررسی می کردید؟

2-تا کنون سوالی بوده که خبرنگاران پرسیده باشند اما  نتوانسته باشید پاسخ دهید؟

 

مجید علیپور ( مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد )

جواب سوال اول:اگر خبرنگار بودم به مشکلاتی می پرداختم که که کمک کننده باشند  یعنی به تصمیم گیری حوزه مدیریت کمک کنند  و بخشی از مشکلات جامعه را حل کنم به دنبال طرح های نوینی می رفتم که می توانستند به حوزه عشایر و گره گشایی از مشکلات آنها راه گشا باشند.

 

جواب سوال دوم: سخت ترین سوالی که خبرنگاران از من پرسیدند و نتوانستم جواب دهم ناشی از نبود اعتبار بوده مثلا خبرنگار از یک پروژه می پرسد که به دلیل نبود اعتبار نتوانستیم آن را انجام دهیم و جوابی نیز نداشتیم که بدهیم.

محمد علی علیمردانی ( مدیرکل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد )

جواب سوال اول: من اگر خبرنگار بودم در حوزه راه به فرهنگ رانندگی مردم  می پرداختم چرا که راه های ما به نسبت  در حال بهتر شدن هستنداما متاسفانه باز می بینیم که آمار تصادفات بالاست، برای مثال محور دشت روم، یاسوج-سمیرم یا محورهای چهارخطه گچساران که ایمن شده اند اما باز می بینیم در این مسیرها تصادف وجود دارد متاسفانه مردم با سرعت بسیار بالا حرکت می کنند که هم به خودشان و هم به دیگران صدمه می زنند؛ مورد دوم بحث ایمنی راه ها و بهره برداری از راه هاست که به آن می پرداختم.

 

جواب سوال دوم: من قشقایی هستم و قشقایی ها صداقت دارند همیشه سعی کردم سوال ها را با صداقت پاسخ دهم سوالی نبوده که خبرنگاری بپرسد و من بخواهم سیاسی جواب دهم گاهی نیز ممکن است سوالاتی بوده که در مورد بحث بودجه بوده که نمی شود تمام مسایل بودجه ای را بیان کرد اما سوال سختی تا کنون نبوده است.

احمد عریان ( رئیس دانشگاه یاسوج )

جواب سوال اول: اگر خبرنگار بودم واقعیت ها را می نوشتم تحت تاثیر قرار نمی گرفتم و قابل خریدن نیز نبودم، در ابراز واقعیت ها شجاع بودم و خدا را حاضر و ناظر می دانستم نه چیزهایی که از اطراف می شنیدم.

 

در خصوص دانشگاه یاسوج نیز سعی می کردم دانشگاه را بیشتر معرفی کنم نقش دانشگاه را در توسعه پایدار ملی بیشتر باز می کردم و به مدیران و مسئولان و بخش خصوصی و نیمه خصوصی می گفتم که اگر می خواهید به رشد و شکوفایی برسید با دانشگاه هم فکری کنید.

 

دانشگاه می تواند در کارها مشاوره بدهد یا برخی از مشکلات را در قالب طرح های تحقیقاتی انجام دهد و هزینه کردن برای ارتباط دانشگاه و صنعت یا ارتباط دانشگاه به جامعه هزینه نیست بلکه عین سرمایه گذاری و سود است.

 

جواب سوال دوم: زیاد بوده، هر وقت سوال ناگهانی پرسیده شود که اطلاعات لازم را در مورد آن جمع نکرده باشم و یا اطلاعات من در باره آن کامل نباشد و یا حضور و ذهن نداشته باشم جواب ندادم چرا که دوست ندارم بدون اطلاعات صحبت کنم وقتی سوالی می شود که اطلاعاتش را در اختیار ندارم مواجه شدن با آن سخت است.

داوود راهزادی (مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کهگیلویه و بویراحمد )

جواب سوال اول: اگر خبرنگار بودم خبر مربوط به هر بخش را به ویژه خبر مربوط به شرکت توزیع نیروی برق را که یک کار تخصصی است فوری منتشر نمی کردم بلکه از مسئول مربوطه و مدیر مربوطه موضوع را جویا می شدم و بعد با اطلاعات کافی خبر را منتشر می کردم.

 

فرهنگ سازی بین مردم ایجاد می کردم که مردم متوجه شوند برق چگونه تولید می شود و از کجا می گذرد تا به دست مردم برسد نباید هر گونه که دلمان بخواهد مصرف کنید در خوب مصرف کردن برق فرهنگ سازی می کردم نه اینکه مصرف نکنند بلکه درست مصرف کنند.

 

جواب سوال دوم:  به دلیل اینکه این یک کار تخصصی است سوالات در این مورد خیلی سخت نیست زمانی سخت بود که در مورد قطعی یا مشکلات برق سوال می پرسیدند و ما نمی دانستیم چه بگوییم و انها را توجیه کنیم چرا که گاهی فهماندن کاری که فنی است و دلیل انجام آن به مردم و خوانندگان کمی سخت است.

 بهشتی فرد ( مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد )

جواب سوال اول:  اگر خبرنگار بودم در بحث فرهنگ سازی در جهت همکاری مردم برای حفاظت از منابع طبیعی کار می کردم فرهنگ سازی می کردم که مردم توجه بیشتری به منابع طبیعی کنند و راهکارهایی که  مردم می توانند خودشان از منابع طبیعی حفاظت کنند، این مقوله حفاظت خیلی اهمیت دارد چرا که منابع طبیعی به تنهایی نمی تواند از عرصه منابع طبیعی حفاظت کند افرادی هستند که از این منابع طبیعی بهره می برند.

 

چون که نیرو و امکانات کافی ندارد نیاز است که مردم همکاری داشته باشند چرا که خیلی ها با این منابع طبیعی در ارتباط هستند مخاطرات زیادی وجود دارد که منابع طبیعی را تهدید می کند  مثلا تخریب و تصرف  که اگر برای مردم انگیزه داده شود و آموزش دیده باشند می توانند خودشان محافظت کنند.

 

اتش سوزی ها را نیز مطرح می کردم چرا که یکی از تهدید کننده های جدی منابع طبیعی است کسی که کمترین فاصله را با منابع طبیعی دارد خیلی راحت تر می تواند آن عرصه ای که دچار آش سوزی شده است را مهار کند وقت طلایی نیز همان وقتی است که اگر زودتر مهار شود بهتر است منابع طبیعی  عمومی است و متعلق به اموال عمومی است مردم باید دغدغه حفاظت را داشته باشند.

 

روز خبرنگار را به همه خبرنگاران استان تبیرک عرض می کنم خبرنگاران در این عرصه کمک کار ما بودند که در بخش های مختلف همکاری داشتند و از انها تقدیر و تشکر می کنم جا دارد که به بخش حفاظت از منابع  طبیعی  بیشتر بپردازند اگر اکنون دستگاه های دولتی تحریک شدند که کمک کنند به دلیل همکاری رسانه ها بوده است.

 

جواب سوال دوم: تا کنون سوالی نبوده که نتوانستم جواب بدهم بیشتر آماری بوده است.

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.