گروه: اخبار استان خبر: 109771 / تاریخ انتشار : 1397/5/16 ساعت : 11:28
اولین نشست مجمع فعالان فضای مجازی استان:

در جنگ نرم باید از حوزه پارتیزانی به حالت سیستماتیک برسیم/نگاه فیلتری به مطالبه گری ها در حوزه فضای مجازی باعث عقب افتادگی استان میشود

جانشین فرمانده سپاه فتح استان گفت: دشمنان به دنبال آن تفکری است که توانست ۵۰۰ هزار دانش آموز را به جبهه جنگ ببرد دشمنان با آن تفکر و اندیشه ای کار دارند که آرمانی می جنگند ما یک حسین فهمیده در جنگ نداشتیم بلکه 500 هزار حسین فهمیده وارد این کارزار شد

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، اولین نشست فعالان فضای مجازی استان با حضور جمعی از فعالین فضای مجازی استان و سخنرانی میهمان برنامه(جانشین فرماندهی سپاه فتح) در یاسوج برگزار شد.

در ابتدای این نشست فعالین فضای مجازی استان به ارائه نکاتی پیرامون نقاط ضعف و قوت و تهدیدات و فرصت های فضای مجازی استان پرداختند.

محمدی، از فعالان فضای مجازی استان در این نشست گفت: ابعاد جدید از توسعه فضای مجازی در سطح جهان را شاهد هستیم به گونه ای که جهان در حال حرکت به سمت مجازی سازی است و موفقیت هایی هم در این زمینه به دست آمده، اگر نتوانیم بیشتر توسعه استان در حوزه فضای مجازی را بر این مهم استوار گردانیم، بی شک باعث عقب ماندگی استان در ابعاد مختلف خواهد شد.

 

وی ادامه داد: می بایست در کار قرارگاهی خصوصا در حوزه گفتمانی فضای مجازی در ابعاد مختلفی نظیر رسانه، فضای مجازی و تولیدات چند رسانه ای هم افزا بشویم، به عنوان مثال یکی از فعالان رسانه ای استان با ساخت یک مستند چند دقیقه ای مربوط به زلزله کرمانشاه تحت عنوان "نجات کرمانشاه" که حاصل به تصویر کشیدن اقدام استان در کمک به مردم زلزله زده کرمانشاه بود، توانست ظرفیت استان را بمدت 5 دقیقه از شبکه ملی خبر و 28 دقیقه از طریق شبکه دنا در معرض دید عموم قرار دهد. اگر برنامه ریزی کنیم و تولیداتی از این دست را توسعه و حمایت کنیم بی شک موفق می شویم.

 

شهرام مهدوی مطلق نیز در این نشست با بیان اینکه در حال حاضر نیازمند انجام کار هیئتی هستیم، بیان کرد: در موارد بسیاری مشاهده شده است که کار هیئتی دارای نتیجه مطلوبتری بوده است به این جهت که هر نفر گوشه ای از کار را بر عهده می گیرند و تلاش می کنند آن را به بهترین شکل انجام دهند بنابراین نتیجه بهتری حاصل خواهد شد.

 

وی در ادامه گفت: باید به ظرفیت های خفته در حوزه رسانه ای انقلاب توجه بیشتری شود چرا که تجربه هم ثابت کرده است که ان ها می توانند اثربخشی مطلوبی بر روی آحاد جامعه داشته باشند.

 

این فعال رسانه ای در ادامه بیان کرد: رسانه های جبهه انقلاب علاوه بر اینکه باید به ظرفیت های آن ها توجه شود؛ باید با هم افزایی در راستای پیشبرد اهداف نظام جمهوری اسلامی گام بردارند.

 

در ادامه شیرعلی خرامین گفت: گاهی شب ها تا دیر وقت می نشینم و می بینم و می فهمم که چه هجمه های وحشتناکی وجود دارد، برای مثال FATF که در ظاهر چیز خاصی ندارد ،اما وقتی به  عمق  آن می رویم می فهمیم چه ترفندهایی در آن به کار برده شده است که جامعه را از بین ببرند.

 

این استاد دانشگاه گفت: اگر وارد فضای مجازی نشویم محکوم هستیم، اکنون ۸۵درصد دانش آموزان ابتدایی و بالاتر، از فضای مجازی استفاده می کنند  که این یک فرصت است و می بایست در کنار برطرف کردن تهدیدات متصورش، برای آن برنامه ریزی کرد، اما تاکنون  نتواستیم از این فرصت استفاده کنیم.

 

وی افزود: این فضا یک جنگ سیستماتیک است، جنگ عادی نیست بلکه جنگ مدرن روانی است و دفاع هم باید سیستماتیک باشد، دفاع ما پارتیزانی است،  عیب کار ما در پارتیزانی عمل کردن است.

 

خرامین اظهار کرد: باید در این زمینه یک فرماندهی واحد داشته باشیم که با هم شلیک کنیم، جنگ رسانه جنگ دست جمعی است و به تنهایی عمل کردن اثری ندارد،  در رسانه ها گاهی شلیک هایی می شود اما زمانی تاثیر گذار خواهند بود که این شلیک ها تکرار شوند، ما تاکنون پارتیزانی کار می کردیم که این یک کار اشتباه بود.

 

وی با بیان اینکه باید یک قرارگاه تشکیل دهیم گفت: اگر قرار است دفاعی انجام شود باید دست جمعی انجام شود اگر همزمان شلیک کنیم موفق خواهیم بود.

 

امین شیخ ممو، مدیرسایت صبح زاگرس در این نشست گفت: توسعه نگرش مطالبه گری در حوزه رسانه باید با تقویت گفتمان نقدگرایی همراه شود. اگر بنای مسئولین ما بر این باشد که سیاست بایکوت و سانسوری را برای این مقوله در نظر بگیرند بی شک موفقیتی حاصل نمی شود و توسعه استان باز هم در پله اول می ماند.

وی با اشاره به برخی رویدادهای استان خصوصا در خصوص دعوت گزینشی به جلسات استانداری ابراز داشت: این نوع نگاه فیلتری باعث آزرده خاطری دلسوزان انقلاب می شود و می بایست هرچه سریعتر فکری به حال آن شود تا مشکل برطرف شود.

در ادامه انصاری، جانشین فرمانده سپاه فتح استان نیز ضمن تاکید بر ارزشمند بودن دغدغه اشاره شده حاضرین، گفت: برنامه ریزی دشمن در فضای مجازی با این سناریو طراحی شده است که اول بیایند مطابق با خواسته های ما حرف بزنند و بعد ما را وارد یک میدان فرسایشی کنند، استکبار جهانی نتوانست در جنگ سخت خوب وارد میدان شود و موفقیتی کسب کند لذا الان تصمیم گرفته است که میدان بازی را طور دیگری رقم بزند و پا در عرصه جنگ نرم و فضای مجازی گذاشته اند.

 

وی بیان کرد: دشمنان به دنبال تضعیف کردن  تفکری هستند که توانست  ۵۰۰ هزار دانش آموز را به جبهه جنگ بفرست،  دشمنان با آن تفکر و اندیشه ای کار دارند که آرمانی می جنگند. ما یک حسین فهمیده در جنگ نداشتیم بلکه 500  هزار حسین فهمیده وارد این کارزار 8 ساله شد. دشمنان انقلاب اسلامی به دنبال تضعیف اندیشه ای هستند که توانست جوان ۱۱ ساله کهگیلویه و بویراحمدی را از سیلاب کلوار با آن وضعیت نامناسب جاده ای و صعب العبور بودن منطقه به جنگ بکشاند، آن تفکر و اندیشه را دشمن دنبال می کند.

 

انصاری با اشاره به اینکه چنگ فعلی جنگ اندیشه هاست و خوراک آن بصیرت است، بیان کرد: قطعا اگر قطب نمای وجودمان گوش به فرمان ولی زمان مان باشد، بی شک موفق میدان خواهیم بود. دشمنان انقلاب اسلامی اتاق فکری تشکیل دادند و گفتند که باید این چنین تفکراتی را مورد هدف قرار دهند. دشمن علاوه بر برنامه ریزی جهت شناخت نقاط ضعف ما همواره سعی دارد نخبگان و نقاط قوت ما را زودتر از ما بشناسد و این وظیفه ما را دوچندان میکند.

 

جانشین فرمانده سپاه فتح استان  گفت: زمانی در خطوط مقدم دانشگاه های ما دایر بودند و بعبارتی جبهه دانشگاه بود اما  اکنون دانشگاه جبهه است، خط مقدم ما در مدارس است و حتی در مهدکودک هاست. هر مسئولی که از دانشگاه وارد محیط کار می شود دشمنان بلافاصله سعی در سست کردن اندیشه ولایی وی در بین مردم و مسئولان دارند  و  آثار آن را براحتی در جامعه می بینیم. بنابراین نیاز است که خروجی این هیئت اندیشه ورز در حوزه فضای مجازی را در فضای حقیقی هم  ببینیم.

 

انصاری افزود: گاهی احساس می کنیم هیچکس به غیر از ما نیست در حالی که اینگونه نیست، این فرمایش گرانقدر رهبر معظم انقلاب است که می فرمایند اگر رهبر انقلاب نبودم رهبر فضای مجازی کشور می شدم، بنابراین اهمیت این عرصه را  بهتر برای ما نشان می دهد.

 جانشین فرمانده سپاه فتح ادامه داد: شاید تصورش برای خیلی ها سخت بنظر برسد اما در همین استان در فضای مجازی و شبکه اجتماعی اینستاگرام جنگ روانی براه انداختند تا بتوانند ذهن مردم را دچار لجام گسیختگی کنند، برای نمونه  از انتقال آب استان به اصفهان تصاویری منتشر شد که باعث ناراحتی مردم می شد و این تفکر القا می شد که آب رودخانه خرسان را برای استانها دیگر انتقال می دهند و شهر یاسوج در بی آبی است،  در حالیکه اینکونه نبود و واقعیت نداشت. اساسا موقعیت جغرافیایی منتشر شده در این فیلم کیلومترها دورتر از استان ما بود . از طرفی مگر میشود این کار را ظرف مدت یک ماه و یا حتی یک سال انجام داد ؟

 

وی با اشاره به اینکه دشمن در پی ناکارامد جلوه دادن نظام است، گفت: در رابطه با سیستم سوخت رسانی نیز دشمن برنامه ریزی گسترده ای در فضای مجازی انجام داده بود اما بحمدلله سریعا با تشکیل ستاد مدیریت بحران در شرکت پخش فراورده های نفتی استان و مدیریت فضای مجازی استان استان هیچ مشکلی در زمینه سوخت رسانی پیدا نکرد، مدیریت مناسب این فضا در استان بسمتی هدایت شد که حتی استانها همجوار ما از مناطق حاشیه ای مرکز استان اقدام به انتقال سوخت به شهرهای خود می کردند.

 

انصاری در پایان گفت: قبول داریم در فضای مجازی می لنگیم اما  باید بیشتر تلاش کنیم، می بایست برنامه ریزی کنیم تا سواد رسانه ای مان افزایش یابد. اگر هدف گذاری میان مدت و بلند مدت در حوزه تولید محتوا اثربخش دیجیتال در افق فضای مجازی استان را برنامه ریزی کنیم بی شک می توانیم نقاط هدف مناسبی را پایه گذاری کنیم.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.