گروه: اخبار استان خبر: 109752 / تاریخ انتشار : 1397/5/15 ساعت : 23:54
خبر ویژه:

واکنش تند ائمه جمعه استان به خبر ورود گزینشی خبرنگاران به جلسات استانی/دعوت گزینشی برای پوشاندن ضعف ها/خبرنگار یا میرزا بنویس مسئولین!

دعوت گزینشی خبرنگاران نتیجه تراوشات ذهنی مسئولان در نامحرمانه دانستن مردم در معاهدات و پیمان نامه ها و تفاهم نامه هایی همچون FATF، برجام، سند ۲۰۳۰ و نظیر اینها می باشد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس در روزهای اخیر 15 نفر از خبرنگاران استان در نامه ای سرگشاده به ریاست جمهوری از مسئولان استانی به خصوص مجموعه استانی به دلیل عدم دعوت در جلسات رسمی این نهاد، گلایه کردند.

 

* اگر خبرنگاران نبودند هیچگاه محتوای جلسات و عملکردها به گوش مردم نمی رسید

 

امام جمعه شهرستان لنده با تبریک روز خبرنگار و گرامیداشت یاد و خاطره شهید محمود صارمی وشهدای خبرنگار به نقش رسانه ها در جامعه اشاره کرد وگفت: اصحاب رسانه همیشه در راستای انعکاس اخبار و خدمات نظام نقش جدی دارند و تلاش می کنند که صدای مردم باشند.

 

حجت الاسلام سید هدایت محمودی اصل بیان کرد: نکات ارزشمندی که خبرنگاران باید به آن توجه کنند همین صدای مردم بودن است که نباید وام دار شخص یا گروهی باشند و اگر خدای نکرده خبرنگاری وام دار جریان خاصی شد نمی توان واقعیت ها را به درستی بیان کنند.

 

امام جمعه لنده تصریح کرد: اصحاب رسانه باید اهل مطالعه باشند و از وضعیت و خبرهای کشور باید اطلاع کافی داشته باشند و نسبت به اتفاقات کشور بی تفاوت نباشند ، مسئولان نیز نبایدگزینشی عمل کنند خبرنگاران نیز باید اصل بی طرفی را رعایت کنند.

 

وی تاکیدکرد: نسبت به اخبار باید حتما ابتدا یقین پیدا کنند بعد خبری را انعکاس دهند و اگر مطئن نیست باید به گمانه زنی اشاره کند و اعتبارش را قربانی نکند نباید اندیشه ها و نظرات شخصی خود را در خبر دخیل کند.

 

محمودی اصل اظهارکرد: رسانه باید بلندگوی مشکلات مردم و منعکس کننده عملکرد مسئولان باشند چرا که اگر خبرنگاران نبودند هیچ کدام از عملکرد نظام به مردم اطلاع رسانی نمی شد و اگر خبرنگاران نبودند هیچگاه محتوای جلسات و عملکردها به گوش مردم نمی رسید.

 

امام جمعه شهرستان لنده گفت: هر کسی و هر خبرنگاری باید مواظب باشد که رسانه آن جذاب باشد تا فریاد رس مشکلات مردم باشد که قاطبه خبرنگاران شهرستان لنده دارای همین روحیه هستند.

 

وی اظهارکرد: باید مسئولان در کنار مردم باشند ولی خیلی از فعالیت ها از طریق اصحاب رسانه صورت می گیرد که حقیقتاً دائما در حال تلاش هستند و دغدغه آنان خدمت به انقلاب و اسلام است.

محمودی اصل گفت: اصحاب رسانه باید در کنار مردم باشند و در این وضعیت کنونی کشور باید کسانی که سکوت کردند با مردم درد دل کنند و راهکارها و پیشنهادات را به سمع و نظر مردم برسانند تا مردم نیز اعتماد آنان را جلب کنند.

وی گفت: باید با همکاری مردم و تدبیر قوای مختلف نظام جمهوری اسلامی از پیچ و گرنه حساس نیز عبور خواهد کرد.

 

انتخاب گزینشی خبرنگاران نتیجه تراوشات ذهنی مسئولان در نامحرمانه دانستن مردم در معاهدات و پیمان نامه ها و تفاهم نامه هایی همچون FATF، برجام، سند ۲۰۳۰  است

 

امام جمعه شهرستان بهمئی صبح امروز دریادداشتی با اشاره به نقش مهم و کلیدی رسانه ها در جامعه، انتخاب خبرنگاران به صورت گزینشی یا گزینش اخبار مطابق میل مسئولان را محکوم کرد.

متن یادداشت حجت الاسلام سید محمد یوسف افروغی به شرح ذیل می باشد:

قلم مقدس است، نویسندگی یک هنر و نویسنده می تواند بسان جهادگری مقدس به دین، آزادگی و انسانیت خدمت کند.

 تقدس قلم و نوشتار، خدمت به دین و فرهیختگی و نجات انسانها از جهالت و احقاق حقوق  محرومان جامعه می باشد.

 فلذا تهی بودن قلم از این موارد، خباثت و خیانت آن را در پی دارد ؛خبرنگاران گزینشی و اخبار گزینشی در در جلسات مختلف دولتمردان در به قهقرا بردن فرهنگ مردم و تضییع حقوق آنان، صدمات سنگینی را به خصوص در حال بد مردم در این روزهای تنگ در پی دارد.

بسیاری از آنچه از رسانه‌های مختلفی که از جلسات دولتی و به تبع در استان منتشر می شود از واقعیات جامعه  و نیاز مردم خبر نمی دهد و از خبرنگاران متعهد و انقلابی شنیده می شود که همچون دیگر خبرنگاران در جلسات استانی دعوت نمی شوند.

چنین اقداماتی نتیجه تراوشات ذهنی مسئولان در نامحرمانه دانستن مردم در معاهدات و پیمان نامه ها و تفاهم نامه هایی همچون FATF، برجام، سند ۲۰۳۰  و نظیر اینها می باشد.

 لذا باید بسیاری از دولتمردان از تغافل خروج و تعقل در آثار منفی اینگونه اقدامات را داشته باشند.

 امید است که از این پس خبرنگاران متعهد و انقلابی هم در جلسات اداری دعوت شوند تا حقایق در اختیار مردم قرار گیرد و انشاالله خبرنگاران هم گزینشی ننویسنددر غیر این صورت با روشنگری های انقلابی مواجه خواهند شد.

 

دعوت گزینشی برای پوشاندن ضعف ها/خبرنگار یا میرزا بنویس مسئولین

 

حجت الاسلام علیرضا صفایی ،امام جمعه موقت گچساران در گفت و گو با این پایگاه خبری تحلیلی در خصوص برخوردهای گزینشی با خبرنگاران و اصحاب رسانه در سطح استان گفت:باید توجه داشت خبرنگاران و اصحاب رسانه نقش موثر وتعیین‌کننده‌ای دراطلاع‌رسانی شفاف و صحیح به مردم را عهده دار هستند که متاسفانه هنوز برای برخی مدیران در سطح استان و نیز شهرستان این مسئله به خوبی تفهیم نشده است.

بیان واقعیت ها و حقایق به مردم

وی افزود:از مهمترین رسالت های فعالین عرصه خبر و اطلاع رسانی که به عنوان رکن چهارم دموکراسی یاد می شودبیان واقعیت ها و بیان حق و حقیقت است ، رسالت خبرنگاران رسالت بس سنگینی است که علاوه برنشر خدمات اثر بخش مسئولین به مردم، نیز سهل انگاری ها،تخلفات،کم کاری ها و نیز ضعف هاو مشکلات را باید در راستای کمک به توسعه شهرستان و استان بیان کنند.

خبرنگاران چراغ راه توسعه استان

امام جمعه موقت گچساران درادامه تصریح کرد:هرچند از اصحاب رسانه و خبرنگاران به عنوان چشم بیدار و زبان گویای جامعه نام برده می شود که اگر این رسالت به درستی و صداقت انجام شود می توانند در بسیاری از موارد چراغ راه توسعه استانمان باشند.

 

وی افزود:اما مشکل اینجاست که مسئولین برخی از ادارات و دستگاه های اجرایی در سطح استان با دعوت های گزینشی خبرنگاران به جلسات تلاش می کند تا ضعف ها و کاستی های خود را بپوشانندو عملکردی قابل قبول از خود به نمایش بگذارند که این خود عواقب بدی را درجامعه به همراه خواهد داشت.

 

صفایی گفت:در سویی دیگر هم متاسفانه هستند افرادی که عنوان یک خبرنگار را یدک می کشند که امروز "میرزا بنویس" بسیاری از مسئولین شده اندکه در حقیقت یک خبرنگار باید قلم را رسانای درد مردم کند و رسالت خود را به لوح تقدیر و کارت هدیه نفروشد که در غیراینصورت شاهد از بین رفتن امید اجتماعی درجامعه خواهیم بود.

لغزش درانتقال مشکلات

امام جمعه موقت گچساران اظهارکرد:لغزش قلم و بیان خبرنگاران موجب لغزش در انتقال مشکلات و همچنین آگاهی و اطلاع رسانی درباره اقدامات موثر انجام شده می شود لذا پویایی اجتماعی،آگاهی فرهنگی و سلامت فکری جامعه در گرو تلاش ها و رسالت حقیقی خبرنگاران و اصحاب قلم است .

عجز در بیان مشکلات مسئولین

صفایی در ادامه تصریح کرد:درسطح استان و شهرستان بعضا شاهد مواردی از سوی برخی مسئولین هستیم که با قلم ها و دعوت های گزینشی سعی در سرپوش گذاشتن بروی عملکردها و نقاط ضعف خوددارند و ازبیان مشکلات بویژه در حوزه کاری شان عاجز و نگرانند.

وی افزود:بنابراین عدم احترام به اصحاب رسانه و دعوت های گزینشی خبرنگاران و این نوع برخورد و عملکرد،شایسته یک مسئول نیست که امیدواریم مسئولین استان با همدلی و تعامل بیشتر و نیز با دعوت از خبرنگاران در نشست ها و مناسبت های خبری سعی درانعکاس هرچه بیشتر اخبار در جهت تقویت نقاط قوت و نیز رفع مشکلات استانمان گام بردارند.

 

انتهای پیام/

 

 

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.