گروه: اخبار استان خبر: 109724 / تاریخ انتشار : 1397/5/15 ساعت : 08:35
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با صبح زاگرس:

فساد در اقتصاد کشور لانه کرده است/انعقاد پیمان نامه های ارزی چندجانبه راه حل اساسی در برون رفت از مشکلات اقتصادی است

حاجی دلیگانی: برخی افراد فکر می کنند که دنیا به آخر رسیده است و برای گرفتن ارز دچار حرص و ولع می شوند مانند ارز برای مسافرت های خارجی یا برای خرید خودروهای خارجی یا کالای خارجی دیگر که باعث برهم خوردن عرضه و تقاضا می شود و با توجه به این که تقاضا افزایش پیدا می کند، در نتیجه ارز هم افزایش قیمت پیدا می کند.

نماینده مردم شاهین شهر و میمه  اصفهان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس درباره کاهش ارزش پول ملی گفت: درست است که از یک طرف کاهش ارزش پول ملی در مقابل دلار خودش را نشان می دهد که چه مقدار ضعیف شده است، البته اگر بخواهیم بجث دلار را کنار بگذاریم باید بگوییم چرا با همان پولی که در جیب من وشماست نسبت به یک هفته و یک ماه پیش قدرت خرید کمتر شده است.

 

حسینعلی حاجی دلیگانی با بیان این که باید به علل و عوامل کاهش ارزش پول ملی بپردازیم، بیان کرد:  یکی از عوامل آن رکود اقتصادی است که در سال های اخیر سایه خودش را بر روی اقتصاد کشور انداخت و این رکود باعث این حالتی شد که اکنون مانند فنر آزاد شده و شرایط عادی را بهم زده است.

 

وی افزود: دلیل دیگر فساد اقتصادی است که در درون اقتصاد ما لانه کرده و همچنین عدم شفافیت حساب های مالی که از دلایل بروز این مشکل است.

 

حاجی دلیگانی در ادامه گفت: بخش دیگری نیز به کاهش تولید ناخالص ملی مربوط می شود و همچنین کاهش ارزش کالاهای غیرنفتی که صادر می کنیم و همچنین مباحث روانی که از طرف دیگر کشورها نشأت می گیرد و در داخل اثر خود را باقی می گذارد؛ و از آن طرف وقتی در مقابل دلار قرار می دهیم، نشان می هد که نسبت به ان ارز ارزش کمتری دارد در حالی که اگر با دیگر ارزها هم مقایسه کنیم نشان می دهد که پول ما در مقابل دیگر ارز ها نیز کاهش پیدا کرده است .

 

این نماینده مجلس در ادامه گفت: راه حل مشکلات موجود در تکیه به منابع داخلی، ایجاد شفافیت است که باید نسبت به حفظ ارزش پول ملی اقدام کرد.

 

وی افزود: این میزان افزایش قیمت ارز که یک مرتبه خودش را شتابان نشان می دهد، بخشی از آن به این مساله مربوط می شود که سال ها ارز خارجی می خواست جایگاه خودش را در عرصه بازار نشان دهد اما به دلیل حالت دستوری و تزریق ارزی که از منابع کشور صورت می گرفت باعث می شد این اتفاق صورت نگیرد و اکنون که این تاثیر کاهش پیدا کرد و بخشی از حالت دستوری رفع شد، به یکباره مواجه شدیم با این شتابی که ارز به خود گرفت در واقع این پتانسیل خفته ای بود که یکجا خودش را رها کرد.

 

حسینعلی حاجی دلیگانی در ادامه بیان کرد: بخش دیگری که به اصطلاح حباب نامیده می شود به دلیل مسائل روانی است که در اذهان به وجود می آید و برخی افراد فکر می کنند که دنیا به آخر رسیده است و برای گرفتن ارز دچار حرص و ولع می شوند مانند ارز برای مسافرت های خارجی یا برای خرید خودروهای خارجی یا کالای خارجی دیگر که باعث برهم خوردن عرضه و تقاضا می شود و با توجه به این که تقاضا افزایش پیدا می کند، در نتیجه ارز هم افزایش قیمت پیدا می کند.

 

نماینده شاهین شهر و میمه در مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر انعقاد پیمان های دوجانبه پولی با سایر کشورها گفت: قطعا یکی از راهکارهای اساسی همین است که ما هم طرح یک فوریتی آن را ارائه دادیم و خوشبختانه یک فوریت آن در مجلس رای اورد و امیدواریم به زودی در کمیسیون ها نهایی شود و به صحن مجلس بیاید.

 

حاجی دلیگانی در پایان گفت:موفقیت این طرح بستگی به میزان عمل کردن دولت دارد، چرا که ما نمی دانیم دولت با این قانونی که تصویب می شود چگونه برخورد می کند اگر محکم پای کار بایستد و اراده داشته باشد اثرات خوبی می تواند داشته باشد اما اگر کم کاری شود و سست عمل شود نتیجه خوبی نخواهد داشت.

 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.