گروه: اخبار استان خبر: 109675 / تاریخ انتشار : 1397/5/17 ساعت : 08:49
خبرنگاران استان از #قلم_گزینشی گلایه کردند؛

دعوت گزینشی به دلیل ترس از افشای نقاط ضعف است/انتخاب خبرنگاران نه بر اساس شایستگی بلکه بر اساس برخی زدوبندهاست

این روزها در فضای رسانه ای استان، بحث انتخاب گزینشی خبرنگاران برای حضور در جلسات بسیار داغ بوده که تعدادی از اصحاب رسانه نیز درباره #قلم_گزینشی اظهارات جالبی را مطرح کردند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس این روزها در فضای رسانه ای استان، بحث انتخاب گزینشی خبرنگاران برای حضور در جلسات بسیار داغ بوده تا جایی که تعدادی از آن ها بیانیه صادر کردند و از حضور در مراسم روز خبرنگار امتناع ورزیدند و حتی درخواست شکایت خود را به رئیس جمهور نیز ارسال کردند.

در ادامه نیز تعداد دیگری از خبرنگاران استان نظرات خودشان را درباره این معضل اعلام کردند و آن ها نیز خواستار توجه به تمامی رسانه ها به خصوص رسان های منتقد شدند.

 

زریز حجتی ( عصر انتظار ): دعوت گزینشی به دلیل ترس از افشای نقاط ضعف است

تاکنون برای جلسات استانداری از من به عنوان یک روزنامه رسمی منطقه ای دعوت نشده است،  از دوره موسی خادمی تا کنون روزنامه نگارانی که منتقد بودند و نگاه حقیقت طلبی و حق مداری دارند را دعوت نمی کنند چون که می خواهند نقاط ضعفشان دیده نشود و ناکارآمدی و نارسایی هایی که به لحاظ مدیریتی دارند افشا نشود.

 

استدلال من این است عناصری که به لحاظ سیاسی همراهشان هستند و از نظر سیاسی هم سوی آنها هستند و بیشتر به تمجید از یک مدیر می پردازند، استفاده می شود.

 

اگر اینگونه باشد از موضوع خبری خارج می شود، خبرنگار باید تریبون مردم و نظام باشد و واقعیت ها را ببیند، اما متاسفانه برخی از نمایندگان خبرگزاری های کشوری، پایگاه های محلی و نشریات مکتوبی که تحت عنوان هم سویی و منافع شخصی همراه آقایان هستند  بیشتر در جایگاه یک روابط عمومی قرار گرفته اند تا در جایگاه یک خبرنگار.

 

به تعبیر دیگر نقش روابط عمومی آن دستگاه را ایفا می کنند تا خبرنگاری که موضوعی که مورد بحث مردم است را به چالش بکشند اکنون روابط عمومی های ما نیز آمده اند همین قبیل افراد را انتخاب کرده اند و با اهدای یک کارت هدیه و یا یک حق الزحمه، چیزی که می خواهند را توسط خبرنگاران می نویسند.

اکنون بیشتر دعوت ها گزینشی است و کسانی که همراه دولت هستند بیشتر دیده می شوند و به این دلیل است که نقاط ضعفشان افشا نشود.

همت الله دانش( روزنامه امید مردم ): علت اصلی دعوت نکردن یک رسانه منتقد فرار از پاسخگویی به  سوالات خبرنگار رسانه منتقد است

امر اطلاع رسانی محدود به یک گروه یا دو گروه نیست با توجه به اینکه همه خبرنگاران در استان در راستای منافع نظام و کمک به دور ترین  منطقه حرکت می کند طبیعی است که باید در این حرکت ها همه افرادی که دارای مجوز هستند در این جلسات باشند و استفاده کنند، طبیعتا دعوت گزینشی و انتشار اخبار به صورت کنترل شده شاعبه ای ایجاد می کند که مسئولان و متولیان امری که دست به این کار می زنند دستشان  از عملکرد مثبت خالی است.

 

با استفاده از افراد رسانه ای کنترل شده و گزینش شده قصد دارند خودشان را به عنوان فرد موفق معرفی کنند این امر چند دلیل می تواند داشته باشد؛ گاهی علت آن غفلت مسئولان است و گاهی ناتوانی روابط عمومی است که توان اینکه بیاید و با رسانه ارتباط برقرار کند را ندارد و گاهی نیز ممکن است این  علت را داشته باشد که کسانی خودشان را به بیرون از حوزه سازمانی نزدیک کرد اند و برای آن سازمان تصمیم می گیرند.

 

بنابراین اگر یک روابط عمومی موفق و توانمند باشد طبیعتا قرار نیست که همه خبرنگاران باب میل و سلیقه روابط عمومی باشد و همه اینها در مهد عملکرد دستگاه قلم بزنند یکی از مهمترین راه های موفقیت که وجود دارد به چالش کشیدن سازمان و اعلام مشکلات آن دستگاه است و این وظیفه روابط عمومی است که رسانه را با نگاه متفاوت نبیند.

 

به نظر می رسد علت بخشی از این ماجرا این است که نهادینه نشده است و روابط عمومی ها وظایف خودشان را به خوبی  نمی دانند و در حقیقت از انجام مسئولیت و وظایفشان سردرگم هستند  و در رفتارها و شرح وظایفی که دارند  دچار تناقض  می شوند لذا به نظر می رسد که علت اصلی دعوت نکردن یک رسانه منتقد فرار از پاسخگویی به  سوالات خبرنگار رسانه منتقد است.

 

واقعیت امر این است که با توجه به سیاست های کلی رسانه ای و روابط عمومی که وجود دارد طبیعی است که نباید به صورت سلیقه ای عمل کنیم درست است که نقد باید منصفانه باشد اما حضور یک خبرنگار منتقد در یک جلسه  بیشتر از اینکه برای یک اداره تهدید باشد یک فرصت است  تا حرف واقعی مردم را به گوش مسئول برساند.

 

لذا این موضوع باعث می شود که اداره و مسئول آن کار در برابر عملکرد خود انتقاد ببیند و شفاف توضیح دهد یا اگر انتقاد را نیز وارد می داند  در جهت رفع آن مشکل گام بردارد نه اینکه در جهت حذف رسانه گام بردارد این رفتار یعنی حذف رسانه و گزینشی  شدن خبرنگاران برای جلسات یک رفتار  و عملکرد دور از دموکراسی است  که به وجود می آید.

 

خیلی از رسانه های ما هستند که قلمشان را به لوح تقدیر و نام نمی فروشند رسالت ما  رسانه ها  اگاهی بخشی به جامعه است  انتقاد حق رسانه است و باعث توسعه و پیشرفت می شود و اگر همه چیز را گل و بلبل نشان دهیم هیچ مشکلی حل نمی شود.

کریم بنام( ریواس جنوب ): هر سازمان و نهادی که دلسوز عملکردش باشد نباید هیچ گونه سانسوری در کار خود داشته باشد

بدون شک هر سازمان و استان و دولتی دلسوز هدف و عملکردش باشد، نباید هیچ گونه سانسوری در کار باشد و باید از ظرفیت همه رسانه ها استفاده کند و به صلاح هیچ کس نیست که قرار باشد رسانه ای را بایکوت کنند و یا این که خبرنگاری را از چرخه اطلاع رسانی حذف کنند.

 

البته هر سازمان و نهادی اهدافی دارد و تمایل دارد با خبرنگاران هماهنگ باشد تا به آن هداف برسد اما این که به طور کلی یک خبرنگار یا رسانه را " حذف " کنند، زیبنده نیست.

 

سازمان ها و ادارات باید از هر نقدی استقبال کنند و اتفاقا رسانه هایی که مخالفشان هستند را بیشتر جذب کنند و نقدپذیری و سعه صدر خودشان را افزایش دهند و فقط به دبال بیان خوبی ها و عملکرد مثبت نباشند تا مجبور شوند با یک رسانه ای قطع همکاری کنند.

داریوش بهنیا(خبرگزاری فارس): انتخاب خبرنگاران نه بر اساس شایستگی بلکه بر اساس برخی زدوبندها صورت می گیرد

وضعیت گزینشی دعوت خبرنگارن به جلسات به این شکل است که  شاید دو نوع  جلسه داشته باشیم یکی جلسات مربوط به استانداری است که با حضور مسئولان ارشد استان برگزار می شود در دوره قبل یعنی قبل از احمدی خیلی گزینشی تر و بسته تر انجام می شد اما اکنون احساس می کنم فضا بهتر شده است و دوست دارد مردم صدایش را بشنوند.

 

در وضعیتی که مسئولان همکاری و همراهی خوبی با استاندار  ندارد می بینیم که احمدی در هر جلسه ای به هر نحوی و هر بهانه ای درباره وضعیت بد مدیریتی در استان صحبت می کند.

 

نمی دانم اکنون شرایط چگونه است فکر می کنم بهتر است اما نکته مهم در اینجا روابط عمومی های ادارات است روابط عمومی های استان از ضعیف ترین نیروها در هر اداره  ای در استان هستند برای روابط عمومی ها کار خیلی حرفه ای مهم نیست برایشان مهم نیست مشکلاتی که مردم با اداره شان دارند بر طرف شود این ظرفیت و توانمندی را ندارند که  بخواهند همراه با رسانه ها مشکلات  مردم را بیان کنند و به گوش سازمان های مرکزی خودشان برسانند.

 

احساس من این است که شاید مسئولان ارشد استان دوست داشته باشند رسانه های ارزشی در همه جا حضور داشته باشند و کمک کارشان شوند واقعا مردم متوجه شده اند که مدیریت ها در کشور و در استان ضعیف است مسئولان ارشد و استاندار نیز می خواهد که رسانه ها همراه آنها باشند.

 

از طرفی  روابط عمومی ها ضعیف عمل می کنند و این باعث شده است که نه بر اساس شایستگی ها بلکه بر اساس برخی از زد و بند ها و ضعف های بنیادی که وجود  دارد  با برخی از خبرنگاران همکاری شود، نسبت به سال گذشته تغییرات زیادی نسبت به روابط ادارت با رسانه ها وجود نداشته است و در خصوص ارتباط مسئولان  با رسانه ها پیشرفتی نداشته اند اگر کمتر نشده باشد در این زمینه پیشرفتی  نداشته ایم.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.