گروه: اخبار استان خبر: 109637 / تاریخ انتشار : 1397/5/11 ساعت : 09:14

بافت قدیم سرزمین برف و آفتاب در ورطه نابودی+تصاویر

شهر سی سخت از جمله شهر های کهن کشور ایران و استان کهگیلویه وبویراحمد است که دارای بافت های قدیمی و سنتی زیادی بوده که تداعی گر فرهنگ و هنر مردمان این دیار بوده و اکنون در حال نابودی کامل است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از سفیر دنا؛ درحالی که وجود بافت های قدیمی در یک شهر به نوعی جاذبه توریستی و گردشگری محسوب می شود، در توریستی ترین شهر استان این جاذبه از بین رفته است.

 

مدت زیادی نمی گذرد که بافت همه خانه های شهر سی سخت و روستاهای اطراف از کاه و گل و به اصطلاح از خشت ساخته می شد، خانه هایی که صفا و صمیمیت منحصربفردی داشتند، اکنون با پیشرفت جوامع شهری و افزایش مهاجرت و شهرنشینی، بافت زیبا و خاطره انگیز شهر سی سخت و حتی روستاهای اطراف از بین رفته و اکنون تنها خرابه ای از آن باقی مانده است که یا به انبار تبدیل شده است و یا محل نگه داری احشام اند.

 

ما انساها عادت داریم بگذاریم چیزی از بین برود سپس با هزینه های گزاف به فکر نگهداری و مرمت آن باشیم، بی شک بافت قدیمی هر شهر و روستا تداعی گر فرهنگ و یاداور خاطرات آن منطقه است.

 

از این رو مسوولان شهر و استان باید چاره ای بیندیشند که بافت های اندک قدیمی و سنتی بجای مانده از گذشته در شهرستان دنا از بین نرود چرا که این بناها میراثی هستند از نسل های گذشته که نسل کنونی باید به آیندگان بسپارند.

 

تصاویری از خانه های سنتی و بافت قدیمی شهر سی سخت که اکنون به خرابه تبدیل شده در زیر آمده است: