گروه: اخبار استان خبر: 109632 / تاریخ انتشار : 1397/5/10 ساعت : 22:58
فوری:

احتمال مخفی ماندن مقصر دوم در راز سقوط هواپیمایی تهران-یاسوج/نقش عامل اصلی سقوط را چه کسی ایفا کرد؟

بدون شک پیدا کردن مقصر سقوط هواپیما دردی از خانواده های جانباختگان دوا نمی کند اما می تواند باعث نظارت و کنترل بیشتر بر شرکت های هواپیمایی به منظور افزایش کیفیت خدمات دهی و همچنین جلوگیری از وقوع سوانح دیگر در کشور شود.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس هواپیمای مسافربری تهران-یاسوج با 66 مسافر و خدمه در صبحگاه 29 بهمن ماه 96 در ارتفاعات دنا سقوط کرد و همه سرنشینان این هواپیما جان خود را از دست داد.

 

از روز سقوط هواپیما عملیات جستجوی پیکر جانباختگان تا چند ماه ادامه داشت و در نهایت بقایایی از پیکر تمامی جانباختگان کشف و به خانواده های آن ها تحویل داده شد.

 

اما یکی از موضوعاتی که در این میان بحث بسیاری بر روی آن وجود داشت، دلیل سقوط هواپیما بود که از همان ابتدا مورد بررسی قرار گرفت و البته نظرات متفاوتی ارائه شد.

 

مدیرکل دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری با اعلام دلیل سقوط هواپیمای ATR گفته بود اشتباهات مکرر و متعدد خلبان هواپیماى عامل اصلى سانحه پرواز تهران-یاسوج بوده است.

 

از طرف دیگر سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس اعلام کرد بود کارشناسان کمیسیون، یخ زدگی را علت اصلی سقوط هواپیمای ATR می دانند در حالی که تیم بررسی سانحه موضوعات مختلفی را بیان می کنند.

 

پارسایی گفت: باید یادآور شد شرکت سازنده ATR پیش از این امر طی امریه ای از شرکت های خریدار از جمله آسمان درخواست کرده بود تا نقص موجود را با نصب سیستم های یخ‌زدا اقدام کنند اما این مهم انجام نشده بود.

 

وی ادامه داد: بر اساس اطلاعات جعبه سیاه، خلبان اقداماتی مانند افزایش قدرت موتور، تنظیم جهت هواپیما و غیره که می‌توانست صورت بگیرد انجام داده است اما متاسفانه هواپیما دچار از کار افتادگی شده است.

 

با توجه به صحبت های مطرح شده، وجود ابهام در مقصر عنوان کردن خلبان به عنوان گزینه اول بی جهت نیست.

 

طبق اخبار رسیده کمیسیون اصل 90 تخلف شرکت آسمان و عدم نظارت صحیح سازمان هواپیمایی کشوری در مورد شرایط بد جوی و ضرورت جلوگیری از انجام پرواز را تایید کرده است.

 

علاوه بر موارد مطرح شده، یک منبع آگاه از احتمال عدم مقصر بودن خلبان به عنوان عامل اصلی خبر داد و اعلام کرد: خلبان هواپیمای تهران-یاسوج عامل اصلی سقوط هواپیما نبوده است و عوامل دیگری سبب این حادثه دردناک شده اند. این عامل تا کنون بدلایلی مسکوت مانده است.

 

بدون شک پیدا کردن مقصر سقوط هواپیما دردی از خانواده های جانباختگان دوا نمی کند اما می تواند باعث نظارت و کنترل بیشتر بر شرکت های هواپیمایی به منظور افزایش کیفیت خدمات دهی و همچنین جلوگیری از وقوع سوانح دیگر در کشور شود.

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.