گروه: اخبار استان خبر: 109580 / تاریخ انتشار : 1397/5/8 ساعت : 21:11
یادداشت:

اعتیاد اینترنتی وضرورت ورود خانواده هابه آن

امروزه سبک و سیاق اعتیاد با پیشرفت تکنولوژی و فناوری اطلاعات تغییرات اساسی به خود گرفته است که اعتیاد به اینترنت به شکل های مختلف تغییرکرده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از خبرلنده، سید اسماعیل میری از فعالان فضای مجازی و رسانه ای در یادداشتی به بحث اعتیاد اینترنتی و ضرورت ورود خانواده ها به این مبحث مهم پرداخته است.

گاهی دیدن برخی صحنه ها برای انسان چنان ناخوشایند است که قلب هرپدر و مادری را به درد خواهد آورد چرا که به عینه شاهد ازبین رفتن جوان خود در جلوی چشمانشان هستند.

اعتیاد یک بیماری است که نتیجه عدم توجه به مطالبات و خواسته های جوان و گاهاً نیز خوشی بیش از حد و ولنگاری خانواده های روی می دهد که طبق بررسی های صورت گرفته بچه های طلاق بیشتر در معرض چنین وضعت های می باشند.

برخی عوامل محیطی در گرایش فرد به سمت مواد مخدر بی تاثیر نیستند که مهمترین گام اول مشکلات سلامت روانی خانواده و نبود صمیمت در بین آن ها است، یکی دیگر از مشکلات گرایش به مصرف مواد مخدر بحث مصرف والدین ، خواهران و یا برادران است.

فقر مالی و ناتوانی در پرداخت برخی هزینه های زندگی و سرشکستگی در میان اعضای خانواده یکی دیگر از دلایل میل به سمت مواد مخدر است.

متاسفانه سوء استفاده جسمی و جنسی از افراد و ضعف در عملکرد تحصیلی و دوستان نا باب از مهمترین دلایل گرایش به سمت مواد مخدر است.

یکی دیگر از مهمترین عوامل موثر در افزایش میل به مصرف مواد مخدر بحث در دسترس بودن آن است که مهمترین چالش است.

امروزه و با پیشرفت فناوری و تکنولوژی ها سبک و سیاق اعتیادها نیز متفاوت شده است، اعتیاد اینترنتی نوعی اختلال و بی نظمی روانی و رفتاری است که صاحب نظران آسیب های اجتماعی معتقدند فردی معتاد به اینترنت است که 38ساعت در هفته یا 8ساعت در طول روز از اینترنت استفاده کند که باعث خستگی زود رس، تنهایی و افسردگی می شود.

نوجوانان معتاد به اینترنت دچار اضطراب، بی قراری، خیال بافی، کم تحرکی، چاقی، کاهش روابط با دنیای واقعی ، دوستدار تنهایی و حتی خودکشی است.

 

علل اعتیاد به اینترنت

*نبود سرگرمی در خانه و پر نشدن اوقات فراغت نوجوانان در طی روز.

*کم وقت گذاشتن والدین برای نوجوان و نداشتن روابط عاطفی و صمیمی آن با نوجوان.

*استفاده های جالب به همراه داشتن گزینه های زیاد برای دوستی و سرگرمی در اینترنت از مهمترین علل گرایش به سمت اعتیاد اینترنتی است.

 

درمان

*افزایش آگاهی والدین  در مورد اینترنت و فواید زیان های آن برای بهتر راهنمایی کردن نوجوانان.

*نظارت و کنترل منطقی بر رفتار اینترنتی نوجوان در حالی که نه به کلی منع شود و ه کاملاً رها شود.

*تشکیل توافق بین والدین و نوجوان در میزان استفاده از اینترنت و عدم ارائه اطلاعات شخصی در آن.

*معلمان و مدیران مدرسه با دادن مطالب درسی و تشویق در استفاده از اینترنت، استفاده از محیط آموزشی اینترنت را به جوان آموزش دهند.

*برنامه ریزی داشتن برای زندگی و پرکردن اوقات فراغت نوجوان.

*تعیین زمان های مناسب و منطقی برای استفاده از اینترنت.

به هرحال لازم است خانواده ها نسبت به آموزش های کافی در خصوص فضای مجازی با بهره گیری از تکنیک های فنی با استفاده از تجارب کارشناسان خبره این حوزه مشورت بگیرند تا از میل به اعتیاد اینترنتی کاسته شود و کمتر شاهد آسیب های حوزه فضای مجازی در سطح جامعه باشیم.

انتهای پیام

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.