گروه: اخبار استان خبر: 109552 / تاریخ انتشار : 1397/5/7 ساعت : 13:53

برداشت "غوره" در تاکستان های شهر توریستی سی سخت به روایت تصویر

تاکستان های شهر سی سخت یکی از جاذبه های توریستی این شهر محسوب می شود که برداشت غوره در سطح وسیعی از باغات انگور آن آغاز شده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از سفیر دنا؛ شهر توریستی سی سخت مرکز شهرستان دنا با دارا بودن سطح وسیعی از تاکستان ها و باغات انواع میوه سردسیر از قبیل سیب زرد، سیب قرمز، هلو، آلو و گردو در زمره تولید کنندگان اصلی این محصولات در جنوب کشور قرار دارد و همه ساله با برداشت این محصولات و صادرات به شهرها و استان های همجوار و گاها به کشور های حوزه خلیج فارس، سهم بسزایی در اشتغال و رونق اقتصاد استان کهگیلویه وبویراحمد دارد.

 

سطح وسیعی از باغات سی سخت را تاکستان های انگور تشکیل می دهد که عمدتا در مرکز شهر سی سخت و در منطق توریستی "کوه گل" و  منطقه "اندرسا" قرار دارند که با آغاز فصل تابستان بخصوص در مردادماه هر سال، برداشت غوره در آن صورت می گیرد.

 

 

باغات میوه سردسیری که به انواع آن اشاره شد، عمدتا در روستا های اطراف شهر سی سخت یعنی روستای بیاره، کریک، امیرآباد، تل سیاه، کوخدان، سرمور و دهنو که در 2 الی 10 کیلومتری مرکز شهرستان دنا واقع شده اند، قرار دارند، و عملیات برداشت این محصولات از خرداد ماه شروع تا اواخر آبان ماه هر سال ادامه دارد.

 

گفتنی است روستا های بخش پاتاوه شهرستان دنا نیر دارای باغات میوه فراوانی بوده است که در فصول تابستان و پائیز برداشت به بازار های داخل استان و خارج از آن عرضه می شود.

 

 

به دلیل قرار گرفتن شهر سی سخت در منطقه کوهستانی و سردسیر رشته کوه های زاگرس و کوهپایه های دنا، برداشت انگور در آن دیر تر از سایر تاکستان های کشور صورت می گیرد، به هم دلیل بخشی از انگور سی سخت به صورت غوره برداشت می شود.

 

لازم به ذکر است تنوع انگور شهر سی سخت بالا بوده که شامل فخری، ریش بابا، شاهانی، خلیلی و صاحبی است که بخشی از آن به صورت غوره، مویز، کشمش، شیره و سرکه به بازار ارائه می شود.

 

تصاویری از برداشت غوره در تاکستان ها شهر سی سخت در زیر آمده است: