گروه: اخبار استان خبر: 109552 / تاریخ انتشار : 1399/5/12 ساعت : 12:31

آغاز برداشت "غوره" در تاکستان های سی سخت

شهر سی سخت مهد انگور در استان کهگیلویه وبویراحمد است که برداشت غوره در تاکستان های آن آغاز شده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس سطح وسیعی از باغات سی سخت را تاکستان های انگور تشکیل می دهد که عمدتا در مرکز شهر سی سخت و در منطق توریستی "کوه گل" و  منطقه "اندرسا" قرار دارند که با آغاز فصل تابستان بخصوص در مردادماه هر سال، برداشت غوره در آن صورت می گیرد.

 

 

باغات میوه سردسیری که در سی سخت تولید می شود، عمدتا در روستا های اطراف شهر سی سخت یعنی روستای بیاره، کریک، امیرآباد، تل سیاه، کوخدان، سرمور و دهنو که در 2 الی 10 کیلومتری مرکز شهرستان دنا واقع شده اند، قرار دارند، و عملیات برداشت این محصولات از خرداد ماه شروع تا اواخر آبان ماه هر سال ادامه دارد.

 

گفتنی است روستا های بخش پاتاوه شهرستان دنا نیر دارای باغات میوه فراوانی بوده است که در فصول تابستان و پائیز برداشت به بازار های داخل استان و خارج از آن عرضه می شود.

 

 

به دلیل قرار گرفتن شهر سی سخت در منطقه کوهستانی و سردسیر رشته کوه های زاگرس و کوهپایه های دنا، برداشت انگور در آن دیر تر از سایر تاکستان های کشور صورت می گیرد، به هم دلیل بخشی از انگور سی سخت به صورت غوره برداشت می شود.

 

لازم به ذکر است تنوع انگور شهر سی سخت بالا بوده که شامل فخری، ریش بابا، شاهانی، خلیلی و صاحبی است که بخشی از آن به صورت غوره، مویز، کشمش، شیره و سرکه به بازار ارائه می شود.

 

تصاویری از برداشت غوره در تاکستان ها شهر سی سخت در زیر آمده است: