گروه: اخبار استان خبر: 109534 / تاریخ انتشار : 1397/5/6 ساعت : 19:46
روایت تلخ از نامهربانی با طبیعت:

سنگ شکنانی که سرشکنان طبیعت شده اند/تخریب بیش از حد کوه ها توسط سنگ شکن ها+تصاویر

دخالت انسان در طبیعت باعث شده است که طبیعت دیگر رنگ و بوی طبیعت را ندهد و کم کم از بین برود.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، طبیعت واژه ای است که حتی اسمش نیز به انسان انرژی می دهد همیشه اینگونه بوده  است که چند ساعت ماندن در طبیعت روح تازه و نشاطی خاص به انسان می دهد شنیدن صدای پرنده ها نسیم باد و درختانی که توسط باد به حرکت در آمده اند زیباترین لحظاتی است که هر جایی به دست نمی آید و هر جایی نمی توان آن را تجربه کرد.

روستائیان از نظر بودن در طبیعت شانس آورده اند آنها معنی بهار و تابستان و یا پاییز شدن را بهتر از افرادی متوجه می شوند که مدام در شهر است و روزمرگی دارد آنها گذر زمان را با ریختن برگ درختان با سبز شدن زمین و سفید شدنش بهتر متوجه می شوند ولذت می برند.

 

بدون شک خیلی ها وقتی دلشان می گیرد به سراغ طبیعت می روند جمعه ها روزی خوب برای خیلی هاست که کوه نوردی را انتخاب می کنند و به دل کوه می زنند کهگیلویه و بویراحمد استانی است که هر جا نگاه کنی کوه می بینی دنا با قله هایش استوار ایستاده است و حیوانات زیادی را پرورش می دهد.

 

با این وجود و این همه خاصیتی که طبیعت دارد متاسفانه کوه های این استان در حال نابودی است کوه که نباشد حیاط وحش نیز از بین می رود در سال های گذشته دست کاری انسان در طبیعت باعث از بین رفتن خیلی از موجودات شده است دخالت انسان و ورودش به حریم طبیعت باعث شده است که سیستم طبیعت به هم بخورد و مشکلاتی ایجاد شود نمونه آنها  جنگل هایی است که در اثر سهل انگاری انسان ها دود می شوند درختانی که  رشدشان سال های زیادی زمان نیاز دارند.

 

ایجاد تفرجگاه ها ورود به طبیعت با دستگاه های مختلف باعث شده است که طبیعت نظم خودش را از دست بدهد زمین گرم تر شده است و بارندگی نیز کاهش پیدا کرده است کهگیلویه و بویراحمد اسم پایتخت طبیعت ایران را یدک می کشد اما اگر اینگونه پیش رود این نام به پایتخت خشکی ها تبدیل می شود.

کوه های این استان یکی از سرمایه های ما هستند اگر نباشند طبیعت معنای دیگری پیدا می کند متاسفانه فعالیت بی وقفه سنگ شکن ها در طبیعت این استان نگرانی هایی را برای دوست داران محیط زیست به وجود آورده است دستگاه های سنگ شکنی که به دل کوه می زنند و ان را به مرور زمان از بین می برند و طبیعت را تخریب می کنند.

 

گاهی این دستگاه های در کوه های اقدام به سنگ شکستن می کنند هزاران درخت دارند انها هم کوه را از بین می برند و هم درختان را قلع و قمه می کنند کوه هایی که به مرور زمان دیگر اثری از کوه بودن ندارند و سنگش برای ساخت مصالح انتقال داده شده است اگر این وضعیت ادامه پیدا کند تنها کوهی که می ماند کوه دناست که شاید آن هم از خجالت آب شود.

 

گاهی سنگ شکنان برای سود بیشتر نزدیک ترین کوه ها را انتخاب می کنند اما این استان در مناطق دور تر کوه های دیگری دارد که می توانند از آنها استفاده کنند و اینگونه طبیعت را نابود نکنند کوه های کهگیلویه و بویراحمد استواری دنا را دارند اما در مقابل سنگ شکنانی که به دلشان می زنند و ابشان می کنند کم اورده اند.

 

انتظار می رود مسئولان استان تنها سودآوری را مد نظر قرار ندهند و از کوه های که کمی دور افاده تر هستند استفاده کنند تا این طبیعت اینگونه از بین نرود.

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.