گروه: اخبار استان خبر: 109461 / تاریخ انتشار : 1397/5/4 ساعت : 08:38

فضای مجازی و آسیب های جبران ناپذیر/لحظاتی از عمر مفید که زیر سایه فالور های اینستاگرام هدر می رود

جوانان امروز نمی دانند عمرشان چگونه می گذرد کاش به جای تلاش برای جذب 30 کا و 40 کا به دنبال افزایش عضو در فضای واقعی بودند این کا ها برای هیچکس نان و آب نمی شود.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس،فضای مجازی که چندسالی است خیلی جدی وارد زندگی مردم شده است در گذشته نیز بود اما در دو سال اخیر فراگیرتر شده است از پیر و جوان تا آن کودکی که جایزه قبول شدنش خرید یک تبلت یا گوشی است؛ اسمش فضای مجازی است اما در حقیقت به فضایی واقعی و فضایی برای زندگی خیلی ها تبدیل شده است.

 

تکنولوژی که جلو تر می رود و انسان ها و یا کشور که توسعه یافته تر می شود مشکلاتش نیز جدید تر می شود، قبلا وقتی اسم آسیب های اجتماعی مطرح می شد بیشتر طلاق و خودکشی  و اعتیاد مد نظر بود اما امروزه علاوه بر وجود این ها، مورد جدیدی به اسم آسیب فضای مجازی که به فضایی حقیق تبدیل شده به وجود آمده است.

 

وقتی آسیب اجتماعی از نوع جدید است بنابراین روش مقابله با آن نیز باید جدید باشد متاسفانه امروزه خیلی از جوانان ما به دلایل مختلف که یکی از آن ها بیکاری است به شدت وارد فضای مجازی شده و ساعت های زیادی از عمر خود را در این فضا می گذرانند در حالی که یک جوان در این فضا سیر می کند ثانیه به ثانیه دارد از عمرش کم می شود اما متوجه نیست.

 

وقتی چند ساعت در یک گروه تلگرامی باشید که مثلا به اسم دهه هفتادی یا دهه هشتادی ثبت شده است می بینید که در چند دقیقه چند پیام در این گروه رد و بدل می شود گاهی در ده دقیقه بیش از 500 پیام به این گروه ها ارسال می شود و این یعنی اینکه در این کشور اکنون 500 نفر نشسته اند و چت می کنند جوانی که امروز باید به دنبال زندگی باشد نشسته است و چت می کند.

 

عمر تنها چیزی است که قابل برگشت نیست وقتی به سن جوانی رسیدی بدون شک دیگر هیچ گاه چنین روزهایی را درک نخواهی کرد وقتی جوان هستیم مطمئن باشیم سال بعد یک سال پیرتر شده ایم مطمن باشیم ده سال بعد غصه امروز را می خوریم جوان یعنی انرژی و نشاط اما جوانان امروز ما دچار فضایی به اسم فضای مجازی شده اند و فضای حقیقی که در آن زندگی می کنند را فراموش کرده اند.

گاهی وقت ها واژه اعتیاد داشتن را تنها در مصرف مواد مخدر می دانیم اما واقعیت این است که امروزه خیلی از جوانان ما دچار اعتیاد به فضای مجازی شده اند به گونه ای که تحمل یک دقیقه دوری از گوشی همراه شان را ندارند بله این اعتیاد است، اعتیادی که شاید خطرناک تر از سایر گونه های آن باشد و این زنگ خطری برای خانواده ها و خود جوانان است.

 

اگر جوانان ما به خود نیایند و بخواهند این گونه ادامه دهند بدون شک آینده موفقی نخواهند داشت می بینیم  افرادی که زیاد سراغ چنین فضای نیستند تا چه اندازه موفق هستند اما افرادی که مدام در این فضا سیر می کنند موفقیت آنچنانی به دست نمی آورند داشتن فالور زیاد یا عضو زیاد در این کانال افتخار نیست و نان و آب نمی شود.

 

متاسفانه ما هنوز استفاده درست از فضای مجازی را درک نکرده ایم و به یک باره وارد فضایی شدیم که هیچ چیز از آن  نمی دانیم و هر مطلبی بدون هیچ منبعی را باور می کنیم  فرهنگ استفاده از فضای مجازی و اینکه افراط و تفریط در هیچ چیزی خوب نیست را باید بیاموزیم.

 

اگر اینگونه پیش برویم خیلی از فرصت های زندگی را از دست خواهیم داد اگر می بینیم شرایط کشور مناسب نیست  خودمان دست به کار شویم طرح دهیم ایده دهیم مطمنا با توجه به شرایط امروز ایده های نو می تواند کار ساز باشد جوان فکر پویا و خلاقی دارد از این فکر استفاده کنیم آن  را در فضای مجازی نسوزانیم.

 

فضای مجازی را همیشه هست اما امروز اگر جوانی تمام شود دیگر باز نمی گردد، اگر تمام شود دیگر محال است که باز گردد جوانان کاری کنند که وقتی به سن پیری رسیدند غصه چنین روزهایی را نخورند که ای کاش کمی هم در فضای واقعی به دنبال جذب عضو بودیم .

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.