گروه: اخبار استان خبر: 109384 / تاریخ انتشار : 1397/4/31 ساعت : 16:32

لجام گسیختگی پرورش مرغ بومی غیرمجاز گریبانگیر حاشیه نشینان یاسوج+تصاویر

پرورش مرغ بومی یا به اصطلاح مرغ محلی به صورت غیر بهداشتی و غیراصولی در حاشیه شهر یاسوج باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای خانواده ها و بروز بیماری هایی برای کودکان شده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از بویرخبر؛ بی شک در جوامع امروزی، حاشیه نشینی و مدیریت ناصحیح آن یکی از معضلات جوامع شهری است که پدید آمدن شغل های کاذب در آن به وفور دیده می شود به گونه ای که ممکن است عوارض این شغل های گریبانگیر شهروندان دیگر شود و پرورش مرغ بومی به صورت غیر بهداشتی از این جمله است.

 

پرورش مرغ بومی به صورت عمده و به منظور کسب درآمد به نوعی شغل کاذب محسوب می شود چرا که وجه قانونی ندارد و عدم رعایت نکات فنی و بهداشتی در آن موجب بروز بیماری های فراوان می شود.

 

 

پرورش مرغ بومی اصول و قوانین خاص خود را دارد به گونه ای که اگر رعایت نشوند باعث بروز بیماری های پوستی و تنفسی خواهد شد که نه تنها کودکان بلکه همه افراد را تحت شعاع قرار می دهد.

 

پرورش غیربهداشتی مرغ خانگی در روستای بهلزار یاسوج بخصوص در خیابان های انقلاب، کوی فرهنگیان، بسیج وسعیدی به شدت رواج پیدا کرده است و باعث رنجش خاطر سایر شهروندان به دلیل ایجاد بوی نامطبوع و شیوع بیماری های مختلف شده است.

 

 

رییس دامپزشکی استان در گفت و گو با بویرخبر گفت: این موضوع به همه دستگاه های مرتبط است نه فقط دامپزشکی و سایر دستگاه ها نیز باید به این موضوع ورود کنند.

 

عبدلله بهمنش افزود: همه پرورشگاه های مرغ بومی در استان دارای مجوز هستند ولی گاها دیده می شود برخی به صورت غیرمجاز و غیر بهداشتی اقدام به پرورش و فروش مرغ یا تخم مرغ محلی کرده که این کار خلاف است و در صورت مشاهده با آن برخورد می شود.

 

وی عنوان کرد: به صورت موردی در قسمت بلهزار که حوزه شهری محسوب می شود مدیریت آن با شهرداری است هرچند ما موضوع بهداشت را در هر قسمتی از شهر پیگیری می کنیم ولی دامپزشکی نمی تواند به خانه مردم مراجعه کرده و از این کار جلوگیری کند.

 

 

رییس دامپزشکی استان گفت: این کار غیر مجاز است ولی  به صرف مرتبط بودن مرغ با دامپزشکی، فقط و فقط مربوط به اداره دامپزشکی نمی شود و بهداشت محیط نیز می تواند در این مورد ورود کند.

 

بهمنش عنوان کرد: به عنوان مثال دامپزشکی در موضوع کشتار غیر مجاز دام وطیور در دشتروم بیش از حد ورود کرده است و بهداشت محیط  و محیط زیست نیز باید به اینم موضوع رسیدگی کنند چرا که با سلامت و بهداشت شهروندان سروکار دارد.

 

انتهای پیام/د

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.