گروه: اخبار استان خبر: 109377 / تاریخ انتشار : 1397/4/31 ساعت : 12:51

رواج پدیده زشت سگ گردانی در خیابان های پایتخت طبیعت/ضعف فرهنگی یا عقده گشایی؟

بدون شک تبلیغ بی حد و اندازه سبک زندگی غربی به خصوص در فیلم ها و سریال های ساخت داخل و عدم فرهنگ سازی مناسب در این زمینه باعث شده است، در خیابان های شهر یاسوج شاهد پدیده زشت سگ گردانی باشیم.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس مدتی است که پدیده سگ گردانی در خیابان های شهر تبدیل به نوعی نماد تجدد در میان دختران و پسران یاسوجی تبدیل شده است .

متاسفانه امروزه پدیده ناپسند "سگ گردانی " در خیابان های شهر یا نگه داشتن سگ های کوچک در منزل ، تبدیل به نمادی برای تجدد و به روز بودن مردم شده است و بر خلاف گذشته دیگر این روزها مشاهده حیوانی که از پنجره ماشین و یا کاپشن مردی موتور سوار بیرون را نگاه می‌کند برای افرادی که در جامعه شهری زندگی می‌کنند، عجیب نیست .

بنا به اعتقاد بسیاری از روانشناسان و کارشناسان امور اجتماعی ، رواج پدیده سگ گردانی و نگهداری از آن ، علاوه بر مضرات بسیار زیاد بهداشتی و زیان آور بودن برای سلامت عمومی، یک معضل فرهنگی- اجتماعی و نوعی تقلید کورکورانه از فرهنگ مبتذل غربی است.

 

بر اساس آمار های به دست آمده در رابطه با علت شیوع سگ بازی در میان جوانان و برخی خانواده های ایرانی ، تلاش برای دست یافتن به گونه‌ای پرستیژ اجتماعی در محیط‌های شهری ازجمله مهم‌ترین انگیزه‌هایی است که برخی از افراد را به نگهداری و نمایش عمومی حیوانات خانگی ترغیب می‌کند و جوانان با مشاهده این حرکت در میان قشر مرفه و به ظاهر متجدد ، برای عقب نماندن از قافله به این پدیده مخرب اجتماعی گرایش پیدا می کنند .

 

در بیشتر این موارد مشاهده می شود که جوانان با الگو گرفتن از برخی چهره های مطرح جامعه نظیر هنرمندان و بازیگران ، دست به این کار می زنند و بدون هیچ پیشینه ذهنی و فقط برای همسان سازی خود با یک چهره معروف ، خود را متمایل به زندگی با حیوانات نشان می دهند .

نتیجه تصویری برای بازیگران+سگ

به عقیده روانشناسان علوم تربیتی ، تغییر در نگرش افراد جامعه نسبت به مسئله "پرستیژ" ، از عوامل دیگری است که افراد را به سگ گردانی در سطح خیابان ها سوق می دهد ، با توجه به اینکه در گذشته رسیدن به پرستیژ اجتماعی نیازمند فاکتور های اساسی نظیر تحصیلات بالا بود امروز با تغییر این ارزش ها به نظر می رسد نوعی عقده گشائی هم در رابطه با بالا بردن پرستیژ  اجتماعی افراد صورت می پذیرد .

 

جالب اینجاست که بعضی افراد در حالی سعی می کنند به تقلید از یک فرهنگ غربی در خانه یا محل کار خود سگ های کوچک را به عنوان فرزندان خود نگه داری کنند که در فرهنگ غرب نگاه به پدیده سگ گردانی یا نگهداری از آن کاملا متفاوت از آن چیزی است که به غلط در میان برخی خانواده های ایرانی جا افتاده است .

 

در کشورهای غربی، وجود حیوانات خانگی در منازل به عنوان یک فرهنگ مرسوم از گذشته وجود داشته و پدیده ای نیست که در زمان های قبل به صورت یک ضد ارزش اجتماعی به آن نگاه شده باشد ؛ البته مردم ایران هم پیش از این از سگ‌های گله، سگ‌های نگهبان و حیوانات اهلی نگهداری می‌کردند، اما دیگر این حیوانات را به خانه ، حمام شخصی ، یا اتاق خواب خود راه نمی دادند .

متاسفانه، نگهداری از حیوانات خانگی در ایران، رفته‌رفته به یک نوع چشم و هم‌چشمی تبدیل شده است و به تدریج امکان دارد به هر خانواده ای که یک سگ کوچک را در میان فرزندان خود بزرگ نکند لقب عقب مانده داده شود .

این پدیده در یاسوج نیز در حال شکل گرفتن است و متاسفانه عده ای از جوانان بدون داشتن هیچ گونه اطلاعاتی به نگهداری از حیواناتی مانند سگ در منزل خود اقدام می کنند.

این درحالی است که وقتی به آن ها گفته می شود سگ حیوان نجسی است، در جواب می گویند این سگ شناسنامه دارد یا قیمت آن چند میلیون تومان است یا واکسن زده است؛ این ها توجیهاتی است که هیچ کدام جواب مناسبی در پاسخ به سوال مطرح شده نیست.

 

حال باید پرسید استان کهگیلویه و بویراحمد که دارای فرهنگی اصیل و غنی است، چرا باید دستمایه عده ای از افرادی قرار بگیرد که هیچ اعتقادی به این ارزش ها ندارند و شاید برای نهادینه کردن یک فرهنگ غلط ، پول های هنگفت نیز دریافت کرده باشند.

 

بدون شک تبلیغ بی حد و اندازه سبک زندگی غربی به خصوص در فیلم ها و سریال های ساخت داخل و عدم فرهنگ سازی مناسب در این زمینه باعث شده است، در خیابان های شهر یاسوج شاهد پدیده سگ گردانی باشیم که این موضوع می تواند دو دلیل داشته باشد: ضعف فرهنگی و اعتقادی و دلیل دوم نیز عقده گشایی و نیاز به دیده شدن است.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.