گروه: اخبار استان خبر: 109205 / تاریخ انتشار : 1397/4/24 ساعت : 17:20

حلبی آباد یاسوج در انتظار تبدیل به بازاری نوین/غبار فراموشی بر چهره جمعه بازار جدید

مدت هاست ایمنی جمعه بازار شهر یاسوج دغدغه شهروندان بوده بطوری که گویی همه منتظر بروز اتفاقی ناگوار در این بازار غیر استاندار هستند و مکان جدید این بازار نیز بعد از گذشت چند سال هنوز به بهره برداری نرسیده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از بویرخبر؛ جمعه بازار شهر یاسوج که حجم مراجعه شهروندان به آن بسیار بالا بوده اکنون به بازار روز و بزرگ ترین مرکز خرید شهر یاسوج تبدیل شده است و مدت هاست ایمنی جمعه بازار شهر یاسوج  دغدغه شهروندان بوده بطوریکه گویی همه منتظر بروز اتفاقی ناگوار در این بازار غیر استاندار هستند و مکان جدید این بازار نیز بعد از گذشت چند سال هنوز به بهره برداری نرسیده است.

 

این مرکز خرید که هرکس در نگاه اول به آن می نگرد از آن به عنوان حلبی آباد یاد می کند، هیچ گونه وجه تشابهی با مراکز خرید نداشته و از امنیت بسیار پایینی برخوردار است به گونه ای که  بروز کوچکترین حادثه ای در آن باعث خسارات جبران ناپذیری میشود.

 

 

امنیت این بازار به حدی پایین بوده که مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یاسوج در تیرماه سال96 گفت که با بررسی کارشناسان، تاکنون یکصدمین اخطار ایمنی به متولیان جمعه بازار ابلاغ شد است.

 

 

جمعه بازار یاسوج دارای مقاومت بالایی در برابر حوادث طبیعی و حتی غیرمترقبه نیست و امروز به محلی مرموز در برابر برخی از حوادث احتمالی تبدیل شده که مسئولان نسبت به آن هشدارهای جدی داده اند.

 

ایجاد ترافیک شدید در خیابان های اطراف جمعه بازار و کندی تردد به دلیل ازدحام جمعیت و وجود دست فروشان در اطراف این بازار از دیگر معضلات جمعه بازار یاسوج بوده است.

 

 

یاسوج شهری جوان بوده که رشد حاشیه نشینی، مهاجرت روستائیان و کمبود زیرساختهای شهری در آن به کرات مشهود است  و دارای مراکز خرید غیر استاندار و بیشماری است که می توان به جمعه بازار، سمساری ها و حتی مغازه هایی که از امنیت بالایی برخودار نیستند اشاره کرد .

 

به عنوان مثال جمعه بازار یاسوج که بازار عمده فروشان یا همان قشر پایین دست جامعه نیز محسوب شده، قریب سیزده سال پیش به دستور بهرامی شهردار اسبق یاسوج در منطقه بنسجان یاسوج یا به اصطلاح در ورودی جاده اصفهان برای رفاه مردم شهر یاسوج احداث شد.

 

 

در این مکان بیش از ۹۰۳کسبه و فروشنده و دست فروش به کار خود مشغول بوده که نمی توان امنیتی کامل را برای آن پیش بینی کرد و از طرفی دیگر نبود کپسول های آتش نشانی و اطفای حریق مزید بر علت شده که این مکان نتواند آنچنان که باید وشاید در امنیت جانی شهروندان جوابگو باشد.

 

یکی از اقدامات موثر که درخصوص مرتفع نمود مشلات بازار روز یاسوج، پروژه ایجاد بیش 400 باب مغازه متصل به هم و دارای استاندارهای لازم بوده که درخیابان های پایین تر از مکان فعلی جمعه بازار واقع در بلوار مقاومت شرف آباد، در حال احداث است.

 

گفتنی است در زمان شهردار سابق شهر یاسوج(جاوید) کنگ این پروژه به زمین زده شده و مراحل واگذاری به پیمانکار صورت گرفت .

 

 

طبق گفته های نستهن مقدم شهردار یاسوج پیش بینی می شود با احداث این بازار بخشی از مشکلات ترافیکی شهر برطرف شود و احداث جمعه بازار جدید باعث سهولت در خرید، امنیت در حفظ جان شهروندان و زیباسازی مبلمان شهری خواهد شد.

 

شهردار یاسوج  نیزبا اشاره به وضعیت جمعه بازار این شهر گفت: مکان فعلی باید تخلیه شود و کسبه به محل جدیدی که برای آن ها در نظر گرفته شده است منتقل شوند.

 

مقدم بیان کرد: در مکان فعلی سه برابر بیشتر از حد مجاز مجوز غرفه وجود دارد و بیش از هزار نفر آنجا غرفه دارند که بیش از میزان مجاز است، راهی جز برچیدن جمعه بازار نداریم همه مواد اشتعال پذیر هستند که ممکن است مشکلاتی ایجاد کند، دادستانی هم هشدار خودش را داده است.

 

 

اکنون که هم کسبه جمعه بازار و هم شهروندان نقل مکان به بازار جدید را بسیار ضروری می دانند وآن را پذیرفته اند، باید پرسید دلایل پیشرفت غیرقابل قبول این پروژه چیست و چرا با وجود گذشت چندین سال، این پروژه هنوز به بهره برداری نرسیده است؟ آیا باید اتفاقی ناگوار و غیر قابل جبران برای شهروندان و کسبه این بازر بیفتد تا مسوولان به فکر سرعت بخشید به انتقال بازار بزرگ یاسوج باشند؟

 

انتهای پیام/د

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.