گروه: اخبار استان خبر: 109153 / تاریخ انتشار : 1397/4/22 ساعت : 20:58
یادداشت:

مصونیتی به نام حجاب در جامعه

یکی از زیباترین آموزه‌های دینی که هماهنگ با فطرت انسان هاست رعایت پوشش کامل می‌باشد که این پوشش با رعایت حجاب فاطمی در جامعه فراگیرتر می شود.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از خبرلنده، خدیجه عباسعلی پور از کارشناسان فرهنگی و حوزه روانشناسی در یادداشتی به نقش حجاب در جامعه پرداخت و گفت: یکی از زیباترین آموزه‌های دینی که هماهنگ با فطرت انسان هاست رعایت پوشش کامل می‌باشد که این پوشش با رعایت حجاب فاطمی در جامعه فراگیرتر می شود.

 

فرهنگ سازی این مهم با توجه به طبیعت ظریف و لطیف زنان، دانایی و مهارت بیشتری را می‌طلبد. از طرفی همواره تردیدها و شبهات متعددی علیه نظام مطرح می کند که این مسئله نیز خانواده‌ها را با مشکلاتی پیرامون حجاب رو به رو کرده است که این یادداشت می‌تواند بخشی از دردها و مشکلات خانواده ها را برطرف کند.

 

ابتدا باید نسبت به حجاب آگاهی آحادجامعه را نسبت به آسیب های موجود اجتماعی دوچندان کنیم چرا که با رعایت حجاب و عفاف خصوصاً در خانوادها می توانیم نقش الگوی مناسبی برای فرزندان جامعه باشیم.

 

آیات زیادی در قرآن و روایات فراوانی از حضرات معصومین علیه السلام در باب حجاب ذکر شده است که جهالت و نادانی را موجب انحراف و انحطاط یک قوم دانسته و این همه بدبختی های بشر را نادانی معرفی نموده است، مردم دشمن چیزهایی هستند که نمی دانند امام علی علیه السلام بزرگترین نادانی انسان از عمل و کردار خویش است.

 

اهتمام جدی نسبت به تامین نیازهای عاطفی شخصیتی فرزندان به ویژه دختران می‌طلبد تا این نیازها در راستای شکل گیری هویت دینی و اجتماعی صورت گیرد.

 

خودآرایی و خودنمایی یکی از مهمترین عوامل در ایجاد رقابت در خودآرایی و بدحجابی است و لذا ما باید سعی کنیم خلاف این امر را به فرزندان خود اثبات کنیم چرا که پوشش کامل و آراسته مثل زدن ساق دست یا آستین بند را به دختران خود پیشنهاد کنیم.

 

 انسان دارای روح ملکوتی و تصمیماتی است که هرکدام زینت های خاص خود را دارا می باشد که متناسب با حقیقت آنها به گونه ای که زیور های مادی و طبیعی آرایش دهنده است که زینت بخش جسم مادی و زیبایی های معنوی و اخلاقی است.

 

این  زیورها به شرط حفظ تعادل و زینت های جسمی و مالی همواره مورد تاکید اسلام است با پوشاندن لباس‌های مناسب کامل و شیک به آنها زینت های باطن انسان و معنویت آنها را باطل می کند.

 

برخی‌ها در گفت و گوهای روزمره خود سعی می کنند تا حجاب را بی فایده جلوه دهند که این امر باعث تلف کردن عمر انسان و ولنگاری فرهنگی در سطح جامعه خواهد شد.

 

بنیه اعتقادی و اخلاقی را در فرزندانمان باید چنان تقویت کنیم که در امر حجاب عفاف به این باور و ایمان راسخ برسند که عالی ترین نقش را در کیفیت زندگی انسان با تقویت ایمان و روحیه جهادی و توکل بر خدا به همراه تسلیم بودن در برابر خداوند باعث موفقیت در زندگی موفق خواهدشد.

 

گاهی اوقات عدم استقلال فکری، خود باختگی باعث می شود که فرد خود را تا حدی نبیند که بتواند برای خود طراحی صحیح را انتخاب کند به همین دلیل اجازه می‌دهد تا دیگران برایش تصمیم بگیرد و او را در نهایت مورد سوء استفاده قرار گیرند

 

بازگو کردن شرح حال زندگی زنان پر افتخار جهان اسلام همچون حضرت فاطمه زهرا(س)، حضرت ام البنین(س)، حضرت زینب کبرا(س) همچو بانوی امین در عصر حاضر هم چنین بیان معیارهای از یک زن مسلمان می‌تواند تا حدود زیادی شما را از بیراهه به سوی صراط مستقیم سوق دهد.

 

مقایسه زن مسلمان و با دیگر ادیان هم تا اندازه سودمند خواهد بود به عنوان نمونه این عزت و شکوه یک زن مسلمان به این است که همچون دُوری گرانبها و ارزشمند در گاو صندوق غیرت مردان خود حس می‌شود و نگار هرزه هر نامحرمی بیفتد تا کسی بتواند به آن دست یابد که هم ارزش او باشد ولی ارزش زن در برخی زبان های دیگر در این حد طلایی بدلی است هر کسی می تواند به راحتی با آن دست یابد از آن استفاده کنند چون رنگ خود را از دست داده است و آن زباله‌ای به کنار انداخته می شود و مشکل دنیای امروز این است که پدرها زیاد امداد دوره‌ها کمیاب و گران قیمت است.

 

حفظ شخصیت زن،  جلوگیری از ابزار شدن زن در جامعه و امور تبلیغی، جلوگیری از فساد عمومی، جلوگیری از بزهکاری، انجام بستن راه عشق جنسی ارزان‌قیمت ، عشق آسمانی، نشانه وقار زن، نشانه زنان آزاده و اصیل از آثار تحویلی حجاب در جامعه است.

 

آثار و مفاسد بدحجابی در جامعه: دوری از رحمت خدا، تعویض مفاسد، تأخیر در سن ازدواج، پشت پا زدن به سیره حضرت فاطمه سلام الله علیها، آلات دست شدن زن در دنیا، تبدیل شدن زن به یک موضوع مصرفی، دوری از روز قیامت، عمل بر خلاف آیات و روایت خداوند.

 

زن به عنوان  موجودی لطیف و جذاب همیشه مورد طمع مردان هوسباز بوده و هست و در این راه خسارت‌های روحی و روانی و جسمی فراوانی بر روح لطیف و زنان وارد شده است.

 

 امروزه یکی از معضلات اجتماعی دنیای غرب مسئله امنیت زنان است که سیل تجاوز به زنان و خیانت های دیگر محیط برای زنان همواره آسیب بوده است.

 

دین اسلام پوشش به عنوان یکی از بهترین ادیان عوامل مسئولیت و حفاظت زنان را حجاب برشمرده است .

انتهای پیام

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.