گروه: اخبار استان خبر: 109151 / تاریخ انتشار : 1397/4/22 ساعت : 16:34

دو گفتار متناقض اما مترادف درعمل؛ توسعه شهری یا پایمال شدن حقوق شهروندی در یاسوج+تصاویر

گاهی اوقات دیده می شود در خیابان های پر تردد شهر یاسوج به دلیل ساخت وسازهای روزافزون، ماشین آلات ساختمانی و حمل بتن موجب سد معبر شهروندان شده است و موجبات نارضایی آنان را فراهم می آورد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از بویرخبر؛ امروزه روند توسعه ساختمان ها و انبوه سازی در شهر یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد در حالی  گسترش یافته که در برخی معابر و کوچه ها بدون توجه به حقوق شهروندان با ریختن مصالح ساختمانی راه بندان ایجاد می کنند و یا جرثقیل های بزرگ مانع رفت و آمد می شوند.

 

به طور کلی حقوق شهروندی را می‌توان به مجموعه قواعد حاکم بر روابط اشخاص در جامعه‌ی شهری تعریف نمود، حقوق شهروندی جز حقوق ذاتی و فطری انسان‌ها است، همچنین این حقوق غیر قابل‌ انتقال و تجزیه‌ناپذیر است، به این صورت که عناصر آن لازم و ملزوم یکدیگرند.

 

 

بنابر باور برخی صاحب‌نظران، شهرنشینان هنگامی که به حقوق یکدیگر احترام بگذارند و به مسئولیت خویش در قبال جامعه عمل نمایند به “شهروند” ارتقا می‌یابند.

 

براساس قانون، شهرداری‌ موظف است از معابر و خیابان ها به عنوان ملک عمومی حفاظت کرده و آن را برای استفاده عموم آماده نگه داشته و از تجاوز به معابر و پیاده روها که حق طبیعی هر شهروندان است جلوگیری نماید.

 

 مطابق تبصره ۶ ماده ۹۶ قانون شهرداری‌ها، اراضی کوچه‌های عمومی، میدان‌ها، پیاده‌روها، خیابان‌ها و به طورکلی معابر، مسیر رودخانه‌ها، نهرها، مجاری فاضلاب شهرها، باغ‌های عمومی، گورستان‌های عمومی‌ و درخت‌های معابر عمومی ‌واقع در محدوده هر شهر که مورد استفاده عموم است، ملک عمومی ‌محسوب می‌شود و در مالکیت شهرداری است، و نگهداری و محافظت از آن نیز بر عهده شهرداری بوده است.

 

گاهی اوقات دیده می شود در خیابان های پر تردد شهر یاسوج به دلیل ساخت وسازهای روزافزون، ماشین آلات ساختمانی و حمل بتن موجب سد معبر شهروندان شده است و موجبات نارضایی آنان را فراهم می آورد.

 

پیاده رو و خیابان های شهر متعلق به عموم است و هیچ کس حق استفاده شخصی از پیاده رو را ندارد و قانونی هم مبنی بر استفاده شخصی  از 20 سانت یا یک متر از خیابان یا کوچه را ندارد، و اینجاست که وظایف مهندسین ناظر شهرداری ها که در هنگام اخذ پروانه ساختمان، پول هنگفتی از شهروندان دریافت می کنند، مشخص می شود.

 

 

قانون شهرداری مصوبه مجلس شورای اسلامی در ماده 55، تبصره یک عنوان می دارد که سد معبر عمومی برای کسب یا سکنی یا هر عنوان دیگر ممنوع است و شهرداری ها موظف هستند از آن جلوگیری کنند و بند 20 همین ماده تاکید می کند که شهرداری ها موظف هستند تا با ساخت و ساز های غیرقانونی  که به نحوی موجب مزاحمت شهروندان باشد برخورد کنند،

 

انتهای پیام/د

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.