گروه: اخبار استان خبر: 109143 / تاریخ انتشار : 1397/4/22 ساعت : 11:57

جای خالی لباس فاخر ملی در بازار پوشاک استان/غبار فراموشی فرهنگ اصیل ایرانی بر پیشانی کهگیلویه و بویراحمد +تصاویر

وقتی در طراحی لباس با پوشش اسلامی کم بیاوریم، طبیعی است که جوانان ما سراغ لباس های نامناسب می روند که عفت جوانان را هدف قرار می دهد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، به نقل از ایل بانو، این هفته هفته عفاف و حجاب بود کلمه ای که خیلی ها وقتی اسم آن را می شنوند سرخ و سیاه می شوند که چرا مدام عفاف و حجاب را مطرح می کنند گاهی نیز از آب گل آلود ماهی می گیرند و می گویند حالا همه مسایل حل شده گیر دادید به حجاب برید مسایل اقتصادی مردم را حل کنید در جواب می گوییم همه این مسایل به همدیگر وابسته هستند یک بخش لنگ بزند  بخش های دیگر از کار می افتند.

 

همین هایی که به کلمه عفاف و حجاب آلرژی دارند آیا واقعا این اینقدر آلرژی زاست چرا برخی ها حجاب را تنها برای زنان می بینند در حالی که این کلمه بدون نگاه جنسیتی مطرح شده است عفاف و حجاب مردان یعنی اخلاقشان، برخوردشان، تیپ شان نگاه شان با شرم و حیا باشد کهگیلویه و بویراحمد استانی عشیره ای است و غیرت مردان و زنان این استان همیشه زبان زد بوده است.

 

حیای مردان و زنان این دیار در لباس های محلی زنانه و چقه و زناره مردان نمایان بود لباس هایی که در کنار تنوع و زیبایی که داشتند نماد هویت و ارزش این استان  را نشان می داد این لباس ها در کنار نشان دادن هویت در حقیقت به نوعی عفاف و حیای اسلامی را نیز به نمایش می گذاشتند لباس هایی که امروزه در حال فراموش شدن هستند.

 

امروز نماد و هویت زنان لر در لباس هایی کوتاه، تنگ و جلوباز خلاصه شده است آن  لباس های زیبای محلی که تشکیل شده از دامن و یک پیراهن بلند بود امروزه به شلوارهای کوتاه ریش ریش شده مانتوهای جلوباز تبدیل شده اند هویت زنان لر در خطر است  لباس هایی که به راحتی در صنف های یاسوج به فروش می رسند و عرضه می شوند و هیچکس نمی پرسد به کجا چنین شتابان؟!

 

شتاب در تغییر مد و به مرور زمان تنگ و کوتاه شدن لباس های زنانه و مردانه در استان غیرتمند کهگیلویه و بویراحمد نیز تاثیر گذار بوده است این مدل ها روزی کهنه و مدلی جدید جایگزین آن می شود در حالی که تنها پوششی که تاریخ انقضا ندارد پوشش با حجب و حیاست همیشه زیبا و همیشه دیدنی است.

 

 

اما در این میان و در میان تهاجم فرهنگ غرب در میان جوانان ما چرا چنین مانتوهایی در استان و یا در کشور عرضه می شود ایا چنین مجوزی وجود دارد ایا این اصناف کالاهایی که دارند قاچاقی وارد کرده اند دلیل عدم منع فروش این مانتوهای جلوباز در اصناف یاسوج و استان چیست؟

 

گاهی پیدا کردن یک مانتوی زیبای اسلامی در اصناف یاسوج کاری سخت است چرا که همه مانتوها به مانتوهای جلوباز تبدیل شده است  و مردم نیز چاره ای جز خرید ندارند بنابراین در این میان تنها دختران و پسران جوان مقصر نیستند بلکه مسئولان نیز مقصرند چرا در این بهبوهه تهاجم غرب طرح لباس های ما اینگونه است؟ چرا جایگزینی برای این گونه لباس ها تولید نمی شود؟

 

وقتی جوان ما در بازار شهرش جنس مورد علاقه اش را پیدا نکند پس تقصیر ندارد اگر سراغ چنین کالاهایی برود گویا پوشش اسلامی فراموش شده است و طراحان لباس های ما فراموش کرده اند کجا زندگی می کنند و برای چه کسانی لباس طراحی می کنند برخی می گویند این لباس ها یا مانتوها وارداتی است اما جالب اینجاست 99 درصد مانتوها در خود ایران تولید می شوند و تنها با مارک خارجی وارد بازار می شوند.

 

باید  اعتراف کنیم که در طراحی لباس های با پوشش اسلامی کم آورده ایم ونشسته ایم ببینیم این پوشش های نامناسب چه برسد جوانان ما می اورند اگر جوان ما لباسی با طراحی زیبا و پوشش اسلامی ببیند و بداند با پوشیدنش زیبا است بدون شک آن لباس را انتخاب می کند اما متاسفانه بازارهای ما خالی از لباس های با طرح اسلامی است و در عوض پر از لباس های تنگ و کوتاه است.

 

شلوار کوتاه پوشیدن هم برای دختران و هم برای پسران این سرزمین مد شده است چرا به این دلیل که شلوارهایی که طراحی شده اند خیلی ساده است و مورد پسند جوانان نیست این جوانان نمی توانند لباس 10 سال قبل را قبول کنند هیچ طراحی خاصی نیز انجام نمی شود نمی توانیم لباسی اسلامی با ذائقه جوانانمان طراحی کنیم این چیزی است که باید به آن اعتراف کرد.

 

هنوز یاد نگرفته ایم و که ذائقه انسان ها سال به سال تغییر می کند اما این تغییر نیز دست مسئولا نیز هست اگر لباس هایی با طرح های جدید اما اسلامی طراحی شود بدون شک مورد پسند جوانان نیز هست اما اینگونه نیست و ذائقه جوانان ما به دست افرادی افتاده است که پوشش اسلامی را قبول ندارند و می خواهند این ذائقه را از بین ببرند.

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.