گروه: اخبار استان خبر: 109121 / تاریخ انتشار : 1397/4/22 ساعت : 17:01
در جشنواره زنان توانمند عشایر عنوان شد:

گلایه های شدید مدیرکل امور عشایر استان از بنیاد مسکن/مدیرکل امور بانوان: خواستگاهم عشایری است

مدیرکل امور عشایرکهگیلویه و بویراحمد گفت: صنایع دستی که شعیار تولید می کند را خریداری می کنیم مشک یکی از این صنایع دستی است که اگر هزارتا هم تولید شود ما خریداری می کنیم.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس مدیرکل امور عشایرکهگیلویه و بویراحمد در جشنواره توانمندی زنان عشایر که در دلی بجک یاسوج برگزار شد گفت:  محوریت اصلی یک خانواده عشایر زنان هستند، عشایری که زن نداشته باشد مفهوم ندارد، زنانی که بی ادعا و کم توقع هستند و بیشترین تلاش و نقش را در اقتصاد ما دارند.

علیپور بیان کرد: زنانی که تولیدات عظیمی را به جامعه عرضه می کنند، این ها جزء مادرانی هستند که بهشت زیر پای اینهاست فرهنگی که زنان عشایر دارند فرهنگی ناب است  آنها هنوز صداقت، پاکی، عفاف و حجاب را دارند و این یک میراث بزرگ برای استان است.

وی با اشاره به دلی بجک که محل اسکان عشایر است گفت: این یک کانون توسعه عشایری است که عشایری که قبلا کوچ رو بودند  ساکن شده اند و برنامه ریزی شده هستند این کانون جزو یکی از کانون های متوسط حال است و کانون های دیگری در استان وجود دارد که بسیار توسعه یافته هستند.

مدیرکل امور عشایرکهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: امروز نرخ با سوادی در بین زنان عشایر استان  بیش از ۵۵ درصد استآ البته  مطلوب نیست اما جهش خوبی وجود داشته است.

 
 

وی عنوان کرد: امسال رتبه یک دکترا در بین دختران عشایر در استان داشتیم این نشان می دهد ما صاحب مغزهای  متفکری در بین همین زنان و دختران بزرگ عشایر هستیم در بخش های دیگر رشد هایی داشتیم که باید به سطح مطلوب برسیم در چند سال گذشته سعی کردیم  صندوق های خرد زنان عشایر را تشکیل دهیم.

علیپور با اشاره به اینکه  زنان توانمند عشایر جزو این صندوق ها هستند گفت:  ۱۶صندوق خرد تا کنون برای عشایر  تشکیل شده که بیش از 250  نفر عضو این صندوق ها هستند و فعالیت می کنند البته این هنوز حرکتی نو است .

 مدیرکل امور عشایرکهگیلویه و بوراحمد   با ابراز گلایه از بنیاد مسکن استان و شهرستان افزود:  این کانون عشایر دلی بجک  بیش از یک سال است که  به بنیاد مسکن واگذار شده از وقتی واگذار شد تا کنون تحول خاصی در این منطقه ندیده ایم  که انتظار می رود در این راستا تلاش بیشتری شود.

وی افزود: افرادی که عضو این صندوق ها هستند فعالیتشان را اغاز کردند  پرورش مرغ بومی بوقلمون و صنایع دستی در استان توسط این کانونها تولید می شود اکنون این صنایع دستی را خریداری می کنیم مشک یکی از صنایع دستی است مشک های که تولید می شود را خودمان خریداری می کنیم با پیگیری های زیاد لباس زنان استان به عنوان یک میراث ثبت شد این یک ارزش است من نگران هستم خانم هایی که با این لباس ها هستنداین  لباس یک هویت اصلی  ماست متاسفانه با لباس های مدرن عفت در حال از بین رفتن است مانتوهای جلو باز امدند عشایر است که هنوز این لباس را حفظ کرده است.

وی بیان کرد: صنایع دستی بسیار متنوع داریم برخی آموزش ها مثل درست کردم مشک وجود ندارد ما مشک هایی که تولید می شود را خریداری می کنیم دستان زنان عشایر طلاخیز است زنانی که روزی سخت ترین کارهارا انجام می دادند.

علیپور تصریح کرد: آن شاالله این کارگاه ها تاثیرات خوبی داشته باشند آسیب های اجتماعی یک مورد آن اعتیاد این آسیب خانمان سوز است خوشبختانه در میان عشایر تعدادشان کم است در بحث تولید و اشتغال آمادگی داریم به زنان عشایر تسهیلات با سود پایین پرداخت کنیم زنانی که می توانند نوع خاصی  از صنایع دستی را تولید کنند ما خریداری می کنیم.

این صنایع دستی هر چیزی می تواند باشد پنیر سازی در استان ما صفر است بانوان عشایر دنبال چنین صنایع دستی نمی روند گاهی از تهران افرادی می ایند که می خواهند شیر عشایر را به آنها بدهیم  شاید زنان عشایر نمی توانند پنیر تولید کنند  من در گذشته صادر کننده کشک بودیم.

آذر صفایی نیا مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کهگیلویه و بویراحمد نیز در این همایش گفت:  اگر در استان افتخاری داریم و اگر در حوزه های مختلف اجتماعی، فرهنگی اقتصادی  سرمان  را بالا می گیریم همه آن عقبه عشایری بودن ما بر می گردد .

وی بیان کرد: از بدنه عشایر جدا نیستیم خواستگاه تولید ملی حوزه عشایر است اگر قرار است حرفی بزنیم در بخش های دیگر باید در حوزه عشایر متمرکز شویم هر جایی که امدیم  تولیدات را معرفی کردیم یک جایی مشکل داشت اینجا را باید مترکز شویم حلقه مفقوده ای که از تولید تا صادر کردن این تولیدات وجود دارد  و آن هم اگاه سازی است.

صفایی تصریح کرد: اگر قرار است به تولید در عشایر مسیر و جهت دهیم عشایر نیز باید بداند که این پنیر ارزش دارد و باید حتما تولید شود و باید بداند اگر برای روغن محلی وقت بگذارد و زحمت بکشداین تولید ارزشمند است  خریدار دارد

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کهگیلویه و بویراحمد  با اشاره به شعار سال یعنی حمایت از کالای ایرانی گفت: زنان عشایری تولیدات خود را داشته باشند و از ان طرف ادارت ما اگر قرار است هدیه ای بدهند و یا خریدی کنند از تولیدات عشایر استفاده کنند مفهوم حمایت این است اما لازمه آن این است که این بستر برای عشایر فراهم شود.

وی ادامه داد: در حوزه اجتماعی نیز اگر اتفاقی رخ می دهد و نسلی تربیت می شود یا خانواده ها توانمند می شود و جامعه ای متعالی داشته باشیم حتما باید زن سالمی داشته باشیم ابتدایی ترین حق زنان ما این است که چه به لحاظ روحی و جسمی  خودشان سالم باشند می توانیم هم سلامت باشیم و هم توانمند باشیم.

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.