گروه: اخبار استان خبر: 109116 / تاریخ انتشار : 1397/4/21 ساعت : 18:59

اقدام جالب یکی از دوستداران محیط زیست برای رفع تشنگی پرندگان/پرندگان چشم انتظار دست های مهربان +تصاویر

کهگیلویه و بویراحمد در مناطق سردسیر، ارتفاعات بلندتر و تپه ماهورها بیشتر و در مناطق گرمسیر ارتفاعات کوتاه‌تر و تپه ماهورها نیز کمتر است و دشت‌ها نیز حدود یک پنجم از مساحت استان را تشکیل می‌دهند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس استان کهگیلویه و بویر احمد سرزمینی کوهستانی و نسبتاً مرتفعی است که کوه‌های زاگرس با رشته‌های موازی،‌ سراسر شمال و شرق و کوه‌های سیاه و سفید، خومی خائیز و نیل جنوب شرقی آن را در بر گرفته‌اند. بلندترین نقطه استان قله دنا با ارتفاع ۴۴۰۹ متر و پست‌ترین ناحیه آن لیشتر به ارتفاع ۵۰۰ متر از سطح دریا می‌باشد. رودخانه‌های مارون، ‌ بشار، زهره، خرسان و نازمکان از این استان عبور می‌کنند و ارتفاعات آن، سرچشمه‌ تعدادی از رودخانه‌ها است. چهار پنجم مساحت منطقه از ارتفاعات و تپه ماهورها تشکیل شده است. در مناطق سردسیر، ارتفاعات بلندتر و تپه ماهورها بیشتر و در مناطق گرمسیر ارتفاعات کوتاه‌تر و تپه ماهورها نیز کمتر است. دشت‌ها نیز حدود یک پنجم از مساحت استان را تشکیل می‌دهند و معمولاً عمدهٔ‌ اراضی کشاورزی در دشت‌ها واقع شده است.

 

 اکنون که در هوای گرم و طاقت فرسای تابستان دمای هوا در روزهای آینده بیشتر می شود زندگی و کارهای روزمره را برایمان خیلی سخت کرده است.اگر هم به بیرون سفر می کنیم حتما دنبال جایی هستیم که بتوانیم در یک جای خنک و دنج بتوانیم به استراحت و تفریح بپردازیم. پرندگان در میان موجوداتی که در حیات وحش زندگی میکنند در این فصل نیز  به سبب ضعیف بودن از آسیب پذیری بیشتری نسبت به دیگر جانوران برخوردار هستند

 
 

  با توجه به شرایط جغرافیایی استان، هر چه در امتداد اصلی کوه‌های زاگرس از شمال شرقی به جنوب غربی نزدیکتر شویم، از ارتفاع کوه‌ها و مقدار بارندگی و رطوبت هوا به طور محسوسی کاسته می‌شود. این وضعیت طبیعی، مشخصات اقلیمی دوگانه‌ای را پدید آورده و استان را به دو ناحیهٔ سردسیری و گرمسیری تقسیم کرده است.
 

 ناحیه گرمسیری: این ناحیه در قسمت جنوب و غرب استان با وسعتی بیش از ۸۰۰۰ کیلومترمربع واقع شده و آب و هوایی گرم و نیمه خشک دارد. باران این منطقه از آبان ماه آغاز می‌شود و تا اردیبهشت ماه به تناوب ادامه می‌یابد. در مقایسه با ناحیهٔ سردسیر، میزان بارندگی در این قسمت نسبتاً کم است. همچنین در این مناطق یخبندان به ندرت اتفاق می‌افتد. این قسمت از استان کهگیلویه و بویراحمد درختان پسته کوهی فراوان دارد.

 ناحیهسردسیری‌: این ناحیه با وسعتی بیش از ۶۵۰۰ کیلومترمربع با ارتفاع متوسطی در حدود ۲۱۰۰ متر از سطح دریای آزاد، در شمال و شرق استان و در مجاورت استان‌های فارس، اصفهان و چهارمحال و بختیاری واقع شده است. دمای متوسط این ناحیه از ۳۶ درجهٔ سانتی‌گراد در گرم‌ترین ماه‌های سال تا ۱۰ درجه زیر صفر در فصل سرما متغیر است. بارش این ناحیه نیز معمولاً از آبان‌ ماه شروع و تا اردیبهشت ماه به تناوب ادامه می‌یابد و بیشتر بارش آن به صورت برف است. این قسمت از استان که در واقع جنوبی‌ترین بخش زاگرس مرطوب است با جنگل‌های وسیع و زیبای بلوط پوشیده شده و سرچشمهٔ رودهای بزرگ و پرآبی مانند کارون و مارون است

 
 
 

طبیعت که به لطف ما انسان ها پر است از زباله های پلاستیکی و شیشه ای مانند جای آب معدنی اما میتوان از همین زباله ها کارهای جالب، زیبا و خداپسندانه ای انجام داد که آسیبی به موجودات زنده در طبیعت مانند پرندگان و خزندگانی که در این هوای گرم نیازمند چند قطره آب هستند شاید که همین کار خداپسندانه بتواند دعای خیری برای توشه آخرت مان باشد هرچند که به دعای خیلی از بندگان امروز امیدی نیست.

 
 
 
انتهای پیام/ب
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.