گروه: اخبار استان خبر: 109066 / تاریخ انتشار : 1397/4/19 ساعت : 13:58
در نامه کشاورز بهمئی خطاب به مسئولان کهگیلویه و بویراحمد آمده است:

مطالبه کشاورزان از مسئولان استانی برای رفع تصرفات راه و شهرسازی در شهرستان بهمئی

کشاورز بهمئی در نامه ای خطاب به مسئولان کهگیلویه و بویراحمد، با اشاره به عدم دست درازی مردم این شهرستان به منابع ملی، خواهان برگردادن اراضی تصرفی مردم توسط اداره راه و شهرسازی و منابع طبیعی شد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از  آوای ماغر؛ مسیح همتی یکی از کشاورزان شهرستان بهمئی به نمایندگی از کشاورزان این شهرستان، در نامه ای خطاب به مسئولان استانی خواهان رفع مشکل اراضی شهر لیکک و حومه شد.

هر چند در سالهای اخیر تلاش زیادی از سوی مردم و برخی از مسئولان برای رفع این مشکل صورت گرفت اما هنوز هم شاهد رکود ساخت و ساز در شهر لیکک به دلیل این مشکل بزرگ هستیم.

متن نامه مسیح همتی به شرح ذیل است:

بسمه تعالی

 لازم میدانم خلاصه‌ای از تاریخچه این سرزمین را حضور مسئولان  عزیز عرض نمایم تا شاید دال بر عملکرد مثبت این مردم در رابطه با قانون مداری و عدم دست درازی به حق دولت باشد.

آنچه در این کشور در رابطه با منابع ملی و تجاوز به حریم آن می‌باشد، چیزی عیان و در اکثر نقاط کشور از همین رامهرمز و بهبهان در کنار ما گرفته تا اکثر نقاط کشور از سال ۷۰ به این طرف و تقسیم منافع ملی به صورت 10 هکتار تا ۱۰۰ هکتار به صورت واگذاری غیرقانونی به عده ای سودجو و زمین خوار دور از ذهن نیست.

اما ما مردم شهرستان بهمئی از نوادر مردمی هستیم که نمی‌گویم یک متر اما میگویم کوچکترین تجاوز به منابع ملی و حق دولت نداشتیم.

 تنها نقطه منابع ملی شهر لیکک، سایت اداری شهرستان بود که جمعا در اختیار دولت قرار گرفت و  بیمارستان، مراکز درمانی، فرمانداری، نهادهای اداری مسکن مهر و فضای سبز در آن احداث شد ؛هنوز هم بیشتر سرزمین آن برای آبادانی شهر خالی است.

 دیگر نقطه منابع ملی شهرستان، منطقه عمومی قلعه نادر است که از ابتدا توسط منابع طبیعی خط کشی،  فضای سبز و کوچکترین تجاوزی به آن نشد.

 دو منطقه عمومی گدارتختی و دوپر نظری هم عموماً در اختیار منابع ملی قرار گرفت ؛قسمتی فضای سبز، قسمتی به شرکت های تراکتورسازی و سیلستین واگذار شد که خود شرکت ها عقب نشینی کردند و در حال حاضر سرزمین آن خالی و در اختیار دولت است.

همچنین شهرک های صنعتی، کارخانه های آهک، شن و ماسه در آنجا دایر و هنوز سه چهارم سرزمین آن خالی و آماده واگذاری به طرح‌های دولتی است.

 در منطقه عمومی پشت گچ و گچ بلند، همه زمین های ملی آن در اختیار دولت قرار گرفت و در آنها پادگان، مرکز فنی حرفه ای و آموزشی، شهرک مسکونی امام خمینی، موسسات اداری، تالار، مرغداری، کارخانه شن و ماسه و آسفالت، و طرح فضای سبز اجرا و هنوز جوابگویی واگذاری سال‌ها به متقاضیان را دارد.

 منطقه عمومی کُندیده، کِل جمشید و پاگچی، این سرزمین وسیع در اختیار منابع ملی قرار گرفت؛ نهادهای دولتی در بلندی کندیده صدها هکتار آن فضای سبز و ۱۰۰ هکتار در منطقه کِل جمشید و پاگچی، همچنین احداث محیط نهال کاری گلخانه ای، مرغداری ها، احداث چاه های آب شرب و چندین چاه آب ذخیره در آن داشت به طوری که هنوز  هم این منابع ملی استعداد واگذاری سالها به مردم جهت اجرای طرح را دارند.

بنابر این همه زمین های منابع ملی شهرستان بهمئی از سال ۴۲ تاکنون در اختیار منابع ملی و دولت قرار گرفته و هیچ گونه تعرضی با آنها نشده است.

 در برابر این همه صیانت از منابع ملی آنچه در این شهرستان اتفاق افتاد در هیچ جای دنیا نظیر ندارد، پلاکهای ۱۲۳ و ۱۲۴ شهر لیکک حذف و ضمیمه پلاک ۱۲۷ سیاه شیر کردند و بدون در نظر گرفتن یک متر زمین کشاورزی و بدون توجه به اسناد سال‌های 42 و 49 که در دست مردم موجود هستند و  به صورت غیابی در سال ۸۸ این اراضی را به نام منابع ملی زدند و این اراضی را به نام مسکن و شهرسازی سند تک برگ کردند.

این اراضی سرزمین دولت نام گرفت، خانه های ساخته شده مردم، خانه دولت زمین‌های خالی زمین های دولت و کشاورزان منطقه نیز افراد خاطی هم متهم به تجاوز به سرزمین دولت شدند.

خدایی آیا در تمام دنیا با کشاورزان اینطور برخورد می شود؟ مگر نباید کود،تراکتور و آب در اختیار کشاورز قرار داد تا کشاورز کشاورزی کند و کشور را از وابستگی نجات دهد؟ یا اینکه زمین را از کشاورز به زور گرفت و به نام دولت بایگانی کرد؟

 ما کشاورزانیم فقیر هستیم که فرزندان بیکار هستند و به زور نفس میکشیم ؛چیزی برای برای از دست دادن نداریم ؛مشکل ما را حل کنید و زمین هایمان را آزاد کنید تا شهر آزاد شود، فشار روی مردم کم شود و بتوانیم ساخت ساز کنیم.

 کاری کنید که ما دعایتان کنیم.

وسلام

مسیح همتی

به گزارش خبرنگار آوای ماغر؛ بیش از 950 هکتار از اراضی شهر لیکک و حومه با نظر منابع طبیعی به عنوان منابع ملی به تملک اداره راه و شهرسازی در آمد و با وجود اسناد موجود در دست مردم، اجازه هیچگونه تصرف و ساخت و ساز در این اراضی به مردم داده نمی شود و این مشکل بعد از عدم رفع نزدیک به یک دهه به معضلی دست و پاگیر برای توسعه شهر لیکک تبدیل شده است.

انتهای پیام/

 

سید علمدار تقوی
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.