گروه: اخبار استان خبر: 109043 / تاریخ انتشار : 1397/4/18 ساعت : 18:45
دنا در سوگ کوه گل؛

معمای واگذاری یک تفرجگاه رویایی در دنا/چه کسانی خواهان به تاراج بردن الماس دنا هستند

متأسفانه چند صباحی است که یک موضوع حاشیه های و برخی گفته دست های پشت پرده خواهان گرفتن این مکان رویایی و زیبا از مردم دنا نشین است و آن هم واگذاری تفرجگاه کوه گل به سرمایه گذار است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل ازسفیر دنا،سرزمین دنا، سرزمین رویایی دشت های زاگرس، قله های بی جان و صخره های سر به فلک کشیده، کمر کش کوه و صدای زیبای شاهین طلائی در قاش مستان، شر شر رودهای زیبا و چشمه های خروشان جاری شدن از دامنه کوههای پازن پیر و سقل آسمانی، دشت زیبای دشتک و در آخر منطقه بکر و رویایی کوه گل دُر انگشتری دنا، اینها همه اوصافی است که از دیار دنا شنیده ایم.

آری دنا ، دیاری که نامش با سی پهلوان شاهنامه فردوسی اثر بزرگ حماسی ایرانیان گره خورده است، از افسانه های کیخسرو تا دلیری های بیژن و سی پهلوانان در دامنه های دنا.

دنایی که صخره هایش با نام پهلوانان ایل و شاهنامه گره خورده و در کجای آن قدم می گذاری نشانی زیبا ازایل و نیاکانمان خواهی دید.

امروز نام دنا را همه بیشتر از گذشته می دانند، از سکونت نشینی نیاکان بزرگ ایرانیان در منطقه  کوخدان تا نمایی از زیستن در روستای توریستی و تاریخی کریک و بیاره همه بسیار شنیده اند.

شهرسی سخت که به عنوان مرکز شهرستان دنا از آن یاد می شود ،شهری کوهستانی و زیبا در دامنه های سرد و کوهستانی دنای استوار است که تا مرکز استان کهگیلویه وبویراحمد، 30کیلومتر فاصله داشته و همه ساله مأمن مسافران و گردشگران بسیاری از اقصی نقاط کشور است.

سی سخت که به آن شهر افسانه های سی پهلوان شاهنامه از بیژن تا سقل آسمانی، بلندین قله دنای استوار است ،امروز رنگ و بوی دلنشین و با طراوت و سرسبز در آخرین روزهای تابستان به خود گرفته و طبیعت زیبای آن دل هر رهگذری را می رباید.

وقتی پا به زیبایی دنا می گذاری ،خیره به جنگل های بلوط ، کیکم وحشی و چنار این منطقه می شوی که نام سی سخت در دل کوههای سر به فلک کشیده دنا از زیبایی های این سفر افزون می کند.

هوای مطبوع و خنک کوهستان به همراه چشم‌اندازهای زیبا، جویبارها و چشمه‌های پرآب، جنگل‌های بلوط، باغ‌های میوه، روستاهایی که از پس یکدیگر می‌آیند و تاک‌های انگوری که نوید آبسالی منطقه را می‌دهند در کنار دنا این کوه سرافراز و استوار که دامان بخشنده‌اش را گشوده تا سبزی قلبش را به همگان هدیه دهد،همه و همه وصف نشدنی است.

دریاچه کوه گل که به آن نگین زیبای دنا نیز می گویند ودر جنوب کشور آوازه ای زیاد را به خود اختصاص داده یکی از زیباترین و بکرترین و حتی معروف ترین جاذبه های سرزمین برف وافتاب است.

این دریاچه ی زیبا در شمال شرقی شهر سی سخت است و ۳۲ کیلومتر با شهر یاسوج فاصله دارد که در فصول مختلف سال ریواس، جاشیر، پونه کوهی، نعناع کوهی، قارچ کوهی این دامنه‌ها را در بر گرفته اند و تصویر گل ها و سر سبزی کوه ها نیز در آب می افتد،جلوه ی خاصی را ایجاد می کند.

تابستان که از راه برسد، تجمع پرندگان مهاجری همچون مرغابی و اردک کله سبز، لک لک، حواصیل، درنا، خروس کولی و چنگر ، همراه با پرندگان بومی در کنار دریاچه منظره ای را پدید می آورد که چشم از دیدنش سیر نمی شود.
در فصل بهار و تابستان  عطر خوش گل های شقایق و گیاهان وحشی و همچنین آویشن خوش عطر کوهستان در اطراف دریاچه به مشام می رسد.

منطقه ی کوه گل در نزدیکی شهر سی سخت چشم انداز های طبیعی بسیاری را در خود جای داده است،نام آن نشان از منطقه ای پر از گل دارد که در بهار بیشتر از همیشه این نام در آن جلوه می کند.

اما امروز سخن ها از مرگ تدریجی جاذبه ای بکر و طبیعی  شهر زیبای سی سخت است، از کوه گرفته تا اندرسا و دشت های به چمن روییده دنا که در کم لطفی های زیادی به سر می برند.

کوه گل، مکانی رویایی و یکی از زیباترین و بکر ترین مناطق تفریحی توریستی و گردشگری دنا، که وجود دریاچه های متعدد و چشمه های نکمی و آبشارهای زیبا در آن با وجود قله های زیبای دنا از پازن پیر تا حوض دال و بیژن همه را مجذوب خود می کند، منطقه ای که به دست همین مردم دنا نشین برای پذیرایی از مسافران شهر برف وافتاب آماده است تا کاری کند کارستان.

متأسفانه چند صباحی است که یک موضوع حاشیه های و دست های پشت پرده خواهان گرفتن این مکان رویایی و زیبا از مردم دنا نشین است و آن هم واگذاری تفرجگاه کوه گل به سرمایه گذار است.

اصولاً در رونق صنعت گردشگری باید سرمایه گذار وجود باشد، اما نه سرمایه گذاری که بخواهد میراث یک منطقه و مملکت را به یغما ببرد.

چند ماهی است که مبحث واگذاری منطقه توریستی تفریحی، گردشگری کوه گل ،منطقه ای که به گفته مردم دنا نشین  متعلق به مردم این دیار بوده به دستور برخی از اقایان در حال واگذاری به سرمایه گذاری است که هدفش ایجاد سرمایه گذاری اما با نحوه های جدید و کوتاه کردن دست مردم دنا نشین از این منطقه است.

برخی از مردم دنا نشین این سرمایه گذاری را نمونه ای از به تاراج بردن این منطقه می دانند و گفته اند که با ایجاد هتلهای جدید و ساختار جدید در منطقه کوه گل به غیر از بین رفتن مناطق بکر  این تفرجگاه دیگر نمی تواندبه صورت عموم به این منطقه  که بخشی از میراث کهن این دیار است دست یابی داشت.

طبق سند ونسق های وجود داشته قسمتی از این منطقه  در پهنای دنا وابسته به مردم سی سخت و مابقی به محیط زیست تعلق دارد،اما در پشت پرده این واگذاری پرده دیده می شود که یکی از ادارات استان به دنبال واگذاری این تفرجگاه به سرمایه گذار و بخش خصوصی است.

موضوعی که در وهله اول می تواند مرگ طبیعت گردی در شهرستان دنا را رقم بزند و از سویی دیکر باعث یک مرگ تدریحی و از بین بردن زیبایی های دنا و قله های سر به فلک کشیده اش خواهد شد.

هرچند مردم شهر سی سخت مراتب اعتراض خود را به مسئولان رسانده اند و حتی مسئولان قول های مساعد برای لغو این موضوع را صادر کرده اند ، اما برخی خبرها نشان از واگذاری این تفرجگاه به بخش خصوصی را می دهد موضوعی که نمی تواند مورد رضایت مردم دنا نشین باشد.

 

انتهای پیام/ر

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.