گروه: اخبار استان خبر: 109012 / تاریخ انتشار : 1397/4/16 ساعت : 19:53
آسیبی اجتماعی که در حال فراگیرشدن است:

تب مانکنیسم

امروزه در دنیا بیماری های بسیاری توسط روانشناسان متخصصان مورد شناسایی قرار گرفته است که این اختلالات و بیماری ها را در هر شرایط سنی ممکن است اتفاق بیفتد که نوجوانان و جوانان در معرض بیشتر این آسیب ها قرار دارند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از خبرلنده، اله ایزدی خواه از کارشناسان حوزه روانشناسی در یادداشتی به مخاطرات مانکنسیم یا مانکن ماندن جوانان در جامعه پرداخته است .

امروزه در دنیا بیماری های بسیاری توسط روانشناسان متخصصان مورد شناسایی قرار گرفته است که این اختلالات و بیماری ها را در هر شرایط سنی ممکن است اتفاق بیفتد که نوجوانان و جوانان در معرض بیشتر این آسیب ها قرار دارند.

لاغری یا مانکن شدن نخوردن غذا به منظور لاغرتر شدن را نیز می گویند برخی از نوجوانان و جوانان برای این که شبیه به فلان هنرپیشه بشوند یا به تعبیر دیگر مانکن به شهر بعضی از وعده‌های غذایی خود را حس می‌کند و آنان دچار استرس و اضطراب دائمی شده و همین مسئله مانع از رشد تحصیلی آنها خواهد شد.

علل تمایل نوجوانان به ماتریس پدیده مدلینگ و تبدیل شدن به مانکن های نحیف و لاغر به اسطوره های زیبا در ذهن نوجوانان باعث شده است تا روزانه بیشتر کالری مورد نیاز بدن با توجه به تغییرات رژیم غذایی جذب بدن شود لذا داشتن دوستانی نوجوان را که لاغر اندام می باشند به این امر تشویق و ترغیب می‌کنند.

 ارزش شدن لاغری در رسانه‌های جمعی یکی دیگر از خدمات نیز شدن است که توسط رسانه‌ها به خصوص صدا و سیما در حال تبلیغ است .

 اعتماد به نفس نوجوانان و جوانان یکی دیگر از معضلات و چالش‌های این حوزه است که نیازمند واکاری و دقت لازم بیشتر است.

برای درمان لاغری نیازمند برخی مراقبت ها و تغییرات در عادات رژیم غذایی بخصوص حذف وعده های غذایی غیر ضروری است.

 انجام فعالیت‌های ورزشی سالم و پویا می تواند به کاهش وزن به صورت اصولی کمک کند نشان دادن الگوهای مناسب به نوجوانان از دیگر مهم ترین راه های درمانی برای لاغری تقویت اعتماد به نفس در نوجوانان و جوانان از طریق اهمیت ندادن به وضعیت ظاهری نوجوانان و تشویق او به خاطر فعالیت‌های هنری ورزشی رزمی و علمی مهمترین فرایند در کاهش لاغری است.

 ارزش شدن زیبایی سیرت برای نوجوانان و جوانان به جای صورت یکی دیگر از فرآیند درمان این بیماری است والدین نیز نقش مهمی در کاهش این بیماری دارد چرا که با سرکوب شدن و مقایسه کردن آنان با دیگران عامل تشدیدکننده این فرایند در نوجوانان می باشند.

به هر حال برای مانکن شدن باید از خود مایه گذاشت نه اینکه از بدن درد و مشکلات روحی روانی خود کاسته شود تا فرد به فردی مانکن تبدیل شود لذا برای مانکن شدن لازم است با ورزش کردن وعده های غذایی و مشاوره با پزشکان و کارشناسان تغذیه این امر مهم و ضروری صورت گیرد و پیامدهای ناشی از عدم مشاوره با پزشکان باعث برخی بیماری‌ها در افراد مختلف شده است.

تبلیغات رسانه‌های بیگانه به خصوص ماهواره ها در تبلیغ کالاهای بنجل و رژیم های غذایی پر خطر از مهمترین مخاطرات لاغری سریع یا مانکن شدن است که لازم از خانواده ها با مشاوره از پزشکان و کارشناسان تغذیه در این خصوص اهتمام ویژه‌ای داشته باشد و از هرگونه خطر و بلایا پیشگیری نمایند.

انتهای پیام

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.