گروه: اخبار استان خبر: 109007 / تاریخ انتشار : 1397/4/17 ساعت : 07:53

زنگ خطر در سازه های ناپایدار سمساری های یاسوج/مغازه هایی که حتی مجوز قانونی برای فعالیت ندارند

معاون شهرسازی و معماری شهرداری یاسوج: این سازه ها از نظر فنی تایید نیستند مهندس ناظر کارشناسی را انجام می دهد اگر فنی باشد برای صدور پروانه اقدام می کنیم و در صورت غیر فنی بودن تخریب خواهند شد یا پروانه صادر نمی شود.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، حلبی آبادها مکان هایی هستند که زیاد به چشم می خورند همان هایی که درب و دیوارشان از حلبی است حتی سقفشان نیز وضعیت درستی ندارد و حلبی ساخته شده است اما به مکانی برای کسب و کار تبدیل شده اند و افراد زیادی در آنها شاغل هستند فارغ از اینکه مکانی نا امن هستند و دوام چندانی ندارند.

 

گاهی در گوشه و کنار شهر یاسوج تابلوهای بزرگی را می بینیم که با خط بزرگ و در ابعاد با طول زیاد نوشته شده است، به سمساری فلانی نزدیک که می شویم می بینیم که دور تا دور انها از حلبی و سقفش نیز همین وضعیت را دارد خیلی ها در این شرایط نان شب خانواده شان را تامین می کنند اما اگر دچار مشکلی شوند خسارات جبران ناپذیری را به بار می آورد.

 

ممکن است هم خسارت مالی باشد و هم جانی، پس در مرحله اول خود دارندگان این سمساری ها باید به فکر امنیت محل کار و امنیت جانی خودشان باشند تا اینکه مسئولان بیایند و به اجبار آنها را ایمن کنند اگر این فروشندگان می داستند که هر حادثه ای ممکن است رخ دهد خودشان اقدام می کردند.

 

این مکان ها به ایمن سازی نیاز دارند سمساری هایی که هم فضای زیادی را گرفته اند و هم حلبی هستند ایمن که باشند پروانه دارند و می توانند بدون ترس کارشان را ادامه دهند اما اینگونه که نباشد مسئولان شهرداری نیز باید مدام پیگیر موضوع باشند چرا که اگر مشکلی پیش بیاید شهرداری مقصر شناخته می شود که چرا فکر این حلبی آبادها را نکرده بود و یا انها را تخریب نکرد.

 

همه ما حادثه پلاسکو را به یاد داریم که چند نفر در آن سوختند و چند آتش نشان نیز جانشان را از دست دادند و خسارت میلیاردی که وارد کرد نیز هنوز قابل جبران نیست همه مقصر را شهرداری بیان می کردند شهرداری نیز گفت بارها به مالک ساختمان هشدار داده شد اما اقدامی نکرده اکنون داستان حلبی آبادهای شهر ماست از جمعه بازار یاسوج گرفته تا برخی از سمساری هایی که شرایطی بد تر از جمعه بازار دارند.

 

سید ذبیح الله رمضانی معاون شهرسازی و معماری شهرداری یاسوج  در خصوص این سازه های موقت  گفت: رای تخریب این سازه ها گرفته شده است اما برای تخریب نیازمند طی شدن مراحل اداری آن هستیم.

 

 وی بیان کرد: در دستور کار داریم که این سازه ها تخریب شوند اما هنوز اقدامی انجام نشده است، باید تخریب شوند و سازه مقاوم به جای آنها ساخته شود با توجه به شرایط کنونی فعلا  تخریبی صورت نگرفته است اما حکم آن گرفته شده است که در اولین فرصت اقدام می کنیم.

 

رمضانی افزود: مالکان این مغازه ها می توانند مقاوم سازی کنند و پروانه بگیرند اما در برخی نیز امکان مقاوم سازی وجود ندارد و باید تخریب شود مکاتبات لازم انجام شده است و به صاحبان این سازه های موقت هشدار داده شده است برای تخریب بعد از طی شدن روال قانونی این کار انجام می شود.

 

معاون شهرسازی و معماری شهرداری یاسوج عنوان کرد: این سازه ها از نظر فنی تایید نیستند مهندس ناظر کارشناسی را انجام می دهد اگر فنی باشد برای صدور پروانه اقدام می کنیم و در صورت غیر فنی بودن تخریب خواهند شد یا پروانه صادر نمی شود.

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.