گروه: اخبار استان خبر: 108997 / تاریخ انتشار : 1397/4/16 ساعت : 23:43
چه کسانی مخالف این انتقال هستند؟

حلبی آباد یاسوج تا چه زمانی باید منتظر حادثه بماند/لزوم انتقال بازراچه روز مرکز استان به مکان جدید

جمعه بازار یاسوج دارای مقاومت بالایی در برابر حوادث طبیعی و حتی غیرمترقبه نیست و امروز به محلی مرموز در برابر برخی از حوادث احتمالی تبدیل شده که برخی از مسئولان نسبت به آن هشدار جدی داده اند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ،جمعه بازار یا همان بازار روز،مکانی که شاید برای یک بار که شده از آن بازدید کرده باشید، بازارچه ای در خروجی شهر یاسوج که به آن حلبی اباد نیز می گویند.

 

اما چرا حلبی آباد؟ اصولاً در احداث هر بازارچه ای همانند بازارچه شیرازی، تبریز، مشهد و غیره سعی می کنند برای حفاظت جان و امنیت مشتریان و حتی کسبه ساختمان های محکم با ایجاد سوله بسازند، اما متأسفانه به دلیل آینده نگری نشدن در این موضوع امروز بازارچه ای به نام حلبی آباد در شهر یاسوج که به مراتب بسیار خطرناک تر از آن چیزی که احساس می کنیم در این منطقه بنا نهاد شده که برخی لقب پلاسکوی یاسوج را نیز به آن داده اند.

پلاسکو، نامی آشنا و سوزناک در قلب مردم ایران است، پلاسکو یادآور شهادت آتش نشانان قهرمان، یکی از ساختمان‌های بزرگ و تجاری تهران بود که قدمت ۵۳ ساله داشته  که در آتش سوزی صبح روز پنجشنبه ۳۰ دی ماه 95دچار حریق گسترده شد و بر اثر بار زیاد و عمر طولانی فرو ریخت.

حادثه پلاسکو در کمین پایتخت طبیعت ایران

اما شاید حادثه پلاسکو اولین و آخرین حادثه دردناکی نباشد که در کشور به وقوع خواهد پیوست و شاید ساختمانهای مستهلک دیگری هم وجود داشته باشند که به این درد دچار خواهند شد.یاسوج شهری جوان بوده که رشد حاشیه نشینی و حتی مهاجرت روستائیان به آن، کمبود زیرساختهایش را بر همه عیان کرده است، دارای پلاسکو های بیشماری است که می توان به جمعه بازار، سمساری ها و حتی مغازه هایی که از امنیت بالایی برخودار نیستند اشاره کرد .

 

به عنوان مثال جمعه بازار یاسوج که بازار عمده فروشان یا همان قشر پایین دست جامعه نیز محسوب شده، قریب سیزده سال پیش به دستور بهرامی شهردار اسبق یاسوج در منطقه بنسجان یاسوج برای رفاه مردم شهر یاسوج احداث شد.این مجتمع که دارای مقاومت بالایی در برابر حوادث طبیعی و حتی غیرمترقبه نیست امروز به محلی مرموز در برابر برخی از حوادث احتمالی تبدیل شده که برخی از مسئولان نسبت به آن هشدار جدی داده اند.در این مکان بیش از ۹۰۳کسبه و فروشنده و دست فروش به کار خود مشغول بوده که نمی توان امنیتی کامل را برای آن پیش بینی کرد و از طرفی دیگر نبود کپسول های آتش نشانی و اطفای حریق مزید بر علت شده که این مکان نتواند آنچنان که باید وشاید در امنیت جانی شهروندان جوابگو باشد.این مکان که به عنوان یکی از بازارهای مهم و اصلی مرکز استان از آن یاد می شود ساختی کاملا غیرمعمول داشته و بیشتر مغازه های آن به وسیله داربست و ورقه های آلومینیومی که به حلبی اباد مشهور است بنا نهاده شده و از امینی بالایی برخودار نیست و در زمان بارندگی و بلاهای طبیعی نیز نتوانسته مقاومت خوبی از خود نشان دهد


از سویی دیگر یک سرمایه گذار با ایجاد زیر ساختها و احداث ساختمانهای جدید در منطقه شرف آباد به دنبال انتقال این کسبه به این مکان بوده که بنا به برخی از دلایل که  خودش جای سئوال دارد هنوز عملی نشده است.


برخی از کسبه این بازارچه یکی از دلایل امنیت نداشتن این مکان را رعایت نکردن نکات ایمنی در این بازارچه دانسته و گفته اند: برخی فقط به دنبال سود و منفعت خود هستند و به حرف های کسبه گوش نمی دهند.

این کسبه عدم ساماندهی و نبود یک مکان مناسب برای کسبه این بازارچه را یکی از دلایل ناایمن بودن این مکان دانست و ابراز کرده اند: مسئولین باید برای این موضوع چاره جویی کرده وبا احداث بازارچه های دائمی این موضوع را حل و فصل کنند.شهردار یاسوج  نیزبا اشاره به وضعیت جمعه بازار این شهر گفت: مکان فعلی باید تخلیه شود و کسبه به محل جدیدی که برای آن ها در نظر گرفته شده است منتقل شوند.
مقدم بیان کرد: در مکان فعلی سه برابر بیشتر از حد مجاز مجوز غرفه وجود دارد و بیش از هزار نفر آنجا غرفه دارند که بیش از میزان مجاز است، راهی جز برچیدن جمعه بازار نداریم همه مواد اشتعال پذیر هستند که ممکن است مشکلاتی ایجاد کند، دادستانی هم هشدار خودش را داده است.

وی افزود: باید درجلسات بعدی بتوانیم افرادی که در جمعه بازار کار می کنند متقاعد کنیم به محل جدید جمعه بازار نقل مکان کنند چرا که در این بازار هزار سازه غیرمجاز داریم که مجوزی ندارند.

آنچیزی که مسلم است مسئولان باید به جای دست روی هم گذاشتن به دنبال برطرف کردن این موضوع آن هم در ورودی شهر یاسوج بکنند،موضوعی که از یک طرف با جان و مال مردم و کسبه مربوط ارتباط مستقیم دارد و از سوی دیگر باعث یک زشتی و ناهنجاری در ورودی شهر یاسوج شده است.

 

انتهای پیام/ر

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.