گروه: اخبار استان خبر: 108967 / تاریخ انتشار : 1397/4/15 ساعت : 10:08
در پی اظهارات علیمراد جعفری علیه بهرام تاجگردون؛

روایتی از یک مبارز گچسارانی درباره سوابق قبل از انقلاب بهرام تاجگردون/ادعایی که زمینه ساز چالشی بزرگ برای جعفری خواهد بود

در 24 ساعت گذشته صحبت های علیمراد جعفری، نماینده اسبق گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی درباره بهرام تاجگردون به تیتر یک رسانه های استان تبدیل شده و واکنش های مختلفی را به دنبال داشته است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس در 24 ساعت گذشته صحبت های علیمراد جعفری، نماینده اسبق گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی درباره بهرام تاجگردون به تیتر یک رسانه های استان تبدیل شده و واکنش های مختلفی را به دنبال داشته است.

 

یکی از مطالبی که جعفری عنوان کرده بود و سرو صدای زیادی به پا کرده است، ادعای عضویت بهرام تاجگردون در ساواک بوده است و در اثبات صحبت خود می گوید:وقتی شورای نگهبان در بررسی اسناد اعضای ساواک به سند شماره ۲۰۷۹۵ مورخه ۹ دیماه سال ۵۷ ساواک دسترسی پیدا می کند کد ۸۶۰۷۰ به  نام بهرام تاجگردون ثبت شده است.

 

ادعایی که می تواند نماینده اسبق گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی را وارد چالش بزرگ و حساس کند چرا که در صورتی که این ادعا ثابت نشود، دیگر اعتباری برای جعفری باقی نخواهد ماند و اگر برعکس، این صحبت ها ثابت شود، ماجرا به شکل دیگری پیش خواهد رفت و باید دید واکنش خانواده تاجگردون نسبت به این ادعا چیست.

 

محمد ابراهیم شریعتی یکی از اهالی بازار گچساران است که از مبارزین انقلابی شهر در مبارزه با رژیم پهلوی بود. وی از جمله بهبهانی های ساکن گچساران است که در سال 1339 به گچساران عزیمت نموده است.

 

این مبارز انقلابی در بخشی از گفتگوی خود با این رسانه می گوید: « نماز عیدفطر با جمعیت انبوه و پرشکوه نمازگزاران در نزدیکی منازل کارگری شرکت نفت توسط حجت الاسلام معلمی و خطبه خوانی حجت الاسلام مصباحی مقدم انجام گرفت. بعد از نماز ؛جمعیت شروع به شعار دادن نمودند و از بیراهه به طرف داخل شهر حرکت کردند و نیروهای نظامی با تعقیب جمعیت و تیراندازی هوایی مردم را متفرق نمودند.

 

 

بدنبال این حرکت ،2 نفر از فرهنگیان مبارز که یکی از آنها بعد از پیروزی انقلاب مدیر کل آموزش و پرورش، سپس به نمایندگی کهگیلویه و گچساران انتخاب و به مجلس شورای اسلامی راه یافت.(بهرام تاجگردون)توسط ساواک دستگیر و به زندان کمیته ی مشترک تهران اعزام و بعد از چند ماهی آزاد شدند. »

 

شریعتی در جای دیگری از صحبت هایش عنوان می کند: « به دستور امام خمینی(ره) دولت موقت بازرگان تشکیل شد تمام دستگاه نظامی و اجرای طاغوتیان از کار افتاد کمیته های موقت انقلاب در کشور برای حل و فصل امور مردم و حفظ امنیت شهرها تشکیل شد.

 

در گچساران کمیته سه نفره با شرکت حجت الاسلام شهید محمد تقی بشارت ،محمد زید بهبهانی و بهرام تاجگردون تشکیل و مدیریت شهر را بر عهده گرفتند عده ای از جوانان برای حفظ امنیت شهر و حفاظت از منابع و چاه های نفت و تهیه مواد غذایی و سایر امور در خدمت مردم بودند جوانان شهر شب و روز برای امنیت شهر و حفاظت از دستگاه های عظیم نفت تفنگ به دوش جانانه خدمت می کردند بعد هم عده ای از آن جوانمردان در جنگ تحمیلی با صدامیان جنگیدند و به درجه رفیع شهادت نایل آمدند.

 

 متن کامل این گفتگو را از اینجا بخوانید

 

این صحبت ها  از سوی یکی از مبارزین انقلابی در شهرستان گچساران نشان می دهد نه تنها بهرام تاجگردون عضو ساواک نبوده است بلکه از مبارزین انقلابی شهرستان بوده است که اتفاقا از سوی ساواک نیز دستگیر و شکنجه شده است.

 

امروز نیز صحبت های علیمراد جعفری واکنش هایی را به دنبال داشته است که در ادامه اشاره خواهیم کرد.

 

یکی از فعالین اصلاح طلب استان در واکنش به این صحبت ها گفت: قبل از هر پاسخی، نظر به اینکه چند سالی است طی یک کار تحقیقاتی مفصل، سابقه مبارزات آزادیخواهانه مردم گچساران را بررسی و مکتوب کرده ام، و ناگفته های زیادی از انقلاب ۵۷، قبل و بعد از آن دارم.

 

آقای جعفری را به عنوان یک شخص انقلابی در یک فضای آکادمیک و به دور از هیاهو و پرونده سازی های اسبق و با حضور مردم، در زمان و مکان پیشنهادی طبق نظر ایشان به مناظره دعوت می کنم.باشد که بعد از این مناظره، سیه روی شود هر که در او غش باشد..اما ذکر یک نکته در مورد فعالین انقلابی تا قبل از بهمن ۵۷، خالی از لطف نیست و آن هم این که ضمن احترام به مردم عزیز و شریف طایفه دیل، از این طایفه تنها دو نفر جز فعالین انقلابی قبل از بهمن ۵۷ بوده اند؛

 

 

یکی حاج ذوالفقار صابری ( فعالیت ایشان هم محدود بود به شرکت در جلسات مذهبی مرحوم زید بهبهانی) و جناب آقای بیژن خلیل پور... بقیه هم تو راهپیمایی ها و.. بودند، از جمله آقای جعفری و خدای ناکرده قصد نادیده گرفتن فعالیت های ایشون رو ندارم، اما جز سی نفر حلقه های اصلی و تصمیم گیر نبوده اصلا.. .حرف های درگوشی؛ کاش می توانستم تنها گوشه ای از پرده ی اردوی عمران دانشسرای گچساران در شهر کاشمر که مربوط به تابستان سال ۱۳۵۴ بود، را بزنم کنار.. لطفا حد نگه دارید....

 

فرد دیگری نیز که به نظر می رسد از اهالی روستای دیل است در واکش به این صحبت ها و در توصیه به علیمراد جعفری گفته است: آقای جعفری باید نزد مرحوم کرامت رمضانی می نشست تا برایش تعریف می کرد در زندان بهبهان که ان ها را به جرم حمل زغال گرفته بودند، ساواک چه بلایی بر سر بهرام تاجگردون آوردند.

 

وی همچنین خطاب به جعفری می گوید چرا یک سال پیش این صحبت ها  را مطرح نکرده بودی و در واقع از یک شخص ساواکی حمایت کرده بودی؟

 

 
 
 

 

در پایان باید اولا قضاوت را به مردم واگذار کرد و اینکه آیا طرفین مدرکی برای رد ادعای طرف مقابل دارند یا خیر.

 

از طرف دیگر صحبت های مطرح شده در روزهای اخیر درباره این اتفاق را می توانیم همچنان بسط دهیم اما سوالی که بیشتر از همه چیز ذهن ها را به خود مشغول می کند این است که مطرح کردن چنین صحبت هایی در فضای رسانه ای استان و با وجود تمامی مشکلات، چه دردی را از این مردم دوا خواهد کرد و چه سودی برای کهگیلویه و بویراحمد دارد؟

 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.