گروه: اخبار استان خبر: 108628 / تاریخ انتشار : 1397/4/2 ساعت : 11:10
برای نخستین بار در کهگیلویه و بویراحمد انجام گرفت:

جراحی سنگین و پیشرفته اصلاح انحراف ستون فقرات در بیمارستان امام خمینی(ره) دهدشت

سرپرست بیمارستان امام خمینی(ره) دهدشت گفت: عمل آزاد کردن نخاع تحت فشار و اصلاح کجی و انحراف ستون فقرات برای اولین بار در بیمارستان امام خمینی(ره) دهدشت با موفقیت انجام شد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از چرام، دکتر محمد طاها خادمی جراح مغز و اعصاب بیمارستان امام خمینی (ره) دهدشت بیان کرد: بیمار ۲۷ ساله مبتلا به ناهنجاری مادر زادی ستون فقرات برای اولین بار در استان در بیمارستان امام خمینی(ره) دهدشت تحت عمل جراحی سنگین و پیچیده قرار گرفت و نخاع آن آزاد و انحراف ستون مهره برطرف شد.

 

وی ادامه داد: این بیمار یک روز پس از انجام عمل، بدون نقص عصبی از تخت خارج و در بخش نوروسرجی(جراحی مغز و اعصاب) پیاده روی و پس از ۵ روز از بیمارستان مرخص شد.

 

جراح مغز و اعصاب بیمارستان امام خمینی (ره) دهدشت نیز  با اشاره به انجام این عمل پیشرفته و سنگین اظهار داشت: این مرد ۲۷ ساله دچار کجی ستون فقرات از کودکی بود که در چند سال اخیر این کجی ستون فقرات تشدید و در ماه های اخیر دچار ضعف اندام های تحتانی و اختلال در راه رفتن شده بود.

 

عبدالحمید براتی افزود: در بررسی ها، گرافی(تصویر برداری) و CT اسکن وMRi  (تصویر برداری پیشرفته) وجود نقص مادر زادی در مهره T10 (دهمین مهره پشتی) به صورت عدم تشکیل نصف مهره(همی ورتبرا) و وجود یک دنده اضافی متصل به نصف مهره مشاهده شد.

 

وی اذعان داشت: دیسک و مهره T10 و  T11 روی نخاع فشار وارد کرده و باعث تغییر در نخاع شده بود، بیمار تحت عمل جراحی سنگین و پیشرفته به صورت برداشتن مهرهT10   ناقص و دنده اضافی و آزاد کردن نخاع از اطراف به طور کامل قرار گرفت.

 

جراح مغز و اعصاب بیمارستان امام خمینی (ره) دهدشت گفت: سپس ۲۲ پیچ و ۱۱ مهره از مهره T4 تا L3  جایگذاری شد و تمام ارتباطات و مفاصل مهره های پشتی و کمری شکسته و آزاد شد، سپس با استفاده از تغییر شکل ستون فقرات به فرم مناسب و مورد نظر ستون فقرات بیمار صاف شد.

 

براتی یادآور شد: بیمار با تست wake up (بیدار کردن بیمار در حالت خوابیده به شکم روی تخت جراحی و در وسط عمل جراحی در اتاق عمل) قرار گرفت و با تست عملکرد پاهای بیمار، مجددا بیمار بیهوش و عمل جراحی ادامه پیدا کرد.

 

این جراحی ۷ ساعت به طول انجامید و در ساعت پنجم بیمار به صورت کامل از بیهوشی خارج و با انجام تست عملکرد پا مجددا تحت جراحی قرار گرفت.

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.