گروه: اخبار استان خبر: 108601 / تاریخ انتشار : 1397/3/31 ساعت : 23:38
در ادامه آتش سوزی های سریالی در کهگیلویه وبویراحمد صورت گرفت:

تیراندازی به طرف ماموران منابع طبیعی در کوه حاتم/ برخورد قاطع قضایی با عاملان آتش سوزی کوه حاتم/قطع بیش از سه هزار اصله درخت با اره برقی+تصاویر

تیراندازی به طرف ماموران منابع طبیعی و آتش سوزی کوه حاتم در مرز شهرستان های لنده، بهمئی و بهبهان باعث شد تا جلسه شورای تامین هرسه شهرستان در محل اتش سوزی کوه حاتم برگزار و مصوبات فوری در خصوص برخورد قضایی با عامل یا عاملین آتی آتش سوزی صورت گیرد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از خبرلنده، در ادامه اتش سوزی های گسترده در کهگیلویه وبویراحمد و پس از آتش سوزی کوه سرخون در منطقه موربید که بیش از 40هکتار از مراتع و جنگل های منطقه موربید را طعمه حریق کرد، روز چهارشنبه 30خردادماه سال جاری نیزخبر آتش سوزی گسترده در کوه حاتم هم مرز سه شهرستان لنده، بهمئی بهبهان نیز به سرعت در فضاهای مجازی دست به دست شد که بلافاصله نیروهای منابع طبیعی، جمعیت هلال احمر وستاد مدیریت بحران هرسه شهرستان تشکیل و نیروهای عملیاتی به منطقه کوه حاتم اعزام شدند.

حجم عظیم آتش سوزی خبر از دست های پشت پرده این آتش سوزی و قتل عام درختان جنگلی بلوط در این منطقه را حکایت می کرد که متاسفانه عده ای از سودجویان به طمع تهیه و تولید زغال اقدام به قطع گسترده درختان در این منطقه کردند به طوری آمار حکایت از قطع بیش از سه هزار اصله درخت بلوط داشت.

به دلیل اهمیت این موضوع و به منظور جلوگیری از سیطره نفوذ سودجویان و قاچاقچیان زغال در این شهرستان صبح امروز بلافاصله جلسه شورای تامین با حضور رئیس داد گستری شهرستان لنده، فرمانداران شهرستان های لنده و بهمئی، بخشدار مرکزی لنده، فرماندهان نیروی انتظامی لنده، بهمئی و بهبهان، فرماندهان و جانشین سپاه ناحیه لنده و بهمئی و سایر اعضای این ستاد با تشکیل جلسه اضطراری در محل وقوع آتش سوزی این اقدامات را محکوم کردند.

قطع 3هزار اصله درخت بلوط

 

دارا کریمی نژاد فرماندار شهرستان لنده یکی از مهمترین عامل آتش سوزی ها در کوه حاتم را مراکز تهیه زغال به صورت غیرقانونی دانست و گفت: سالانه حجم عظیمی از درختان کوه حاتم به دلیل سودجویی قاچاقیان قلع و قم و گاهاَ نیز به آتش کشیده می شوند.

وی افزود: این بار نیز در اقدامی ناجوانمردانه بیش از سه هزار اصله درخت جنگلی بلوط توسط سودجویان قطع شدند که خود فاجعه ای عظم در منطقه است.

فرماندار شهرستان لنده تصریح کرد: انتظار داریم اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان های لنده، بهمئی و بهبهان با شناسائی عامل و عوامل این حادثه و معرفی به دستگاه قضایی زمینه برخورد قاطع با این افراد از سوی دستگاه قضایی صورت گیرد.

 کریمی نژاد اظهارکرد: سودجویان با قطع درختان در هز یک هزار متر بیش از هشت کوره تهیه زغال فراهم می ساختند تا در حجم عمده ای زغال تولید کنند.

 

 

برخورد قاطع قضایی با عاملین آتش سوزی و قطع درختان در کوه حاتم

 

در ادامه نیزعبدالله سعادتیان رئیس دادگستری شهرستان لنده که حسب دستور مستقم رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه بویراحمد مسئول رسیدگی به این فاجعه در کوه حاتم شده بود گفت: به دلیل اهمیت مسئله و نابودی بیش از سه هزار اصله درخت در کوه حاتم جلسه شورای تامین در کوه حاتم در مرز هر سه شهرستان تشکیل شد که موصوبات خوبی در جهت پیشگیری و برخورد قاطع قضایی در خصوص عاملین این آتش سوزی و کوره های تولید زغال پس از شناسائی صورت خواهد گرفت.

وی تاکیدکرد: به دلیل اهمیت این موضوع نیروی انتظامی مامورشد تا ضمن شناسائیی و دستگیری عامل یا عاملین پس از تشکیل پرونده برای مجرمان آنان را به دادگستری شهرستان لنده معرفی تا در خصوص جرائم تک تک آنان قرار محکومیت صادر شود.

 

 

تیراندازی به ماموران منابع طبیعی و آبخیزداری/حضور ماموران منابع طبیعی در منطقه

 

 ذبیح الله محمدی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان لنده هم در ادامه گفت: متاسفانه مسئله تولید زغال در کوه حاتم یک مسئله مهم است که نیازمند عزم راسخ مسئولان در هر سه شهرستان لندهریال بهمئی و بهبهان  و برخورد قاطع قضایی برای پیشگیری از تکرار چنین حوادثی است.

وی افزود: سال گذشته نیز عاملین تهیه و تولید زغال در کوه حاتم، ضمن آتش سوزی تعمدی منطقه ماموران منابع طبیعی درگیر و آنان را مورد تیراندازی قرار دادند که تشکیل پرونده داده شدند که برخورد قاطعی صورت نگرفت.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان لنده تصریح کرد: دیروز نیز قاچاقچیان با تیراندازی مستقیم به طرف ماموران منابع طبیعی شهرستان لنده و بهمئی به دنبال جلوگیری از حضور ماموران در منطقه بودند که بلافاصله با تماس با فرماندارلنده و بهمئی و تشریح وضعیت منطقه جلسه شورای تامین با حضور اعضای این شورا در سه شهرستان لنده، بهمئی و بهبهان در کوه حاتم تشکل شد.

وی تاکیدکرد: متاسفانه تاکنون بیش از10 هکتار از مراتع منابع طبیعی طعمه حریق شدند که با حضور به موقع نیروهای منابع طبیعی استان و شهرستان، فرمانداری، بخشداران، بسیج و سپاه، نیروهای مردمی، نیروهای طبیعت دوست آتش سوزی فعلا کنترل شده است و ماموران منابع طبیعی و آبخیزداری به جهت جلوگیری از آتش سوزی دوباره در منطقه مستقر می باشند.

 

محمدی اظهارکرد: از مسئولان محترم قضایی در سطح شهرستان های لنده، بهمئی و بهبهان و روسای دادگستری استان کهگیلویه وبویراحمد و خوزستان خواستار برخورد قاطع قضایی با عامل و عاملین آتش سوزی و کسانی که اقدام به تهیه زغال در منطقه و همچنین تیراندازی به ماموران منابع طبیعی که صادقانه در حال نبرد با آتش به جهت حفظ منابع طبیعی هستند می باشیم.

عکس: افزاریده

ادامه تصاویر را می توانید در زیر مشاهده نمایید:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

انتهای پیام

 

سیداسماعیل میری
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.