گروه: اخبار استان خبر: 108541 / تاریخ انتشار : 1397/3/29 ساعت : 18:20
در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدرکهگیلویه و بویراحمدمطرح شد:

مصرف قرص های غیرمجاز در استان نگران کننده است/افزایش 63 درصدی کشفیات مواد مخدر در استان

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدرکهگیلویه و بویراحمد گفت:میزان مصرف قرص های غیرمجاز در سطح استان نگران کننده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، رضایی در نشست خبری دبیر و روسای کمیته های تخصصی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر با اشاره به نقش رسانه ها در کاهش آسیب های اجتماعی گفت:  رسانه ها تلاش کنند که به بحث اسیب های آجتماعی به ویژه اعتیاد بپردازند که بتوانیم به مدیریت و کاهش این اسیب ها در جامعه کمک کنیم رسانه ها در استان ما از از بلوغ لازم برخوردار هستند و به خوبی ایفای نقش می کنند که می طلبد در مینه کاهش اسیب های اجتماعی بیشتر تلاش کنند.

وی  به سالروز تشکیل  مبارزه با مواد مخدر اشاره کرد و افزود: اعتیاد یک بحث جهانی است و در دنیا بیش از ۲۵میلیون نفر به این اسیب گرفتار هستند و در کشور تیز سه میلیون نفر دچار اعتیاد هستند که در این راستا برای اگاهی دادن به مردم کارهایی انجام شده است و در استان نیز ۶۸محور برنامه  در استان در یک بازه بیست روزه از ۲۹خرداد  در نظر گرفته شده است.

رضایی عنوان کرد:  این برنامه ها در شهرستان ها نیز اجرا می شود برخوردهایی داریم مراکز درمانی داریم در حوزه پیشگیری نیز برنامه هایی تدارک دیده شده است در حوزه های توسعه تشکل های مردم نهاد نیز برنامه هایی داریم در همه حوزه های مواد مخدر برنامه هایی تدارک دیده شده است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدرکهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: از نظر میزان اعتیاد در استان نسبت به میانگین کشوری پایین تر هستیم و جز استان های پاک محسوب می شویم اکنون  ۱۲هزار معتاد در استان وجود دارد بین ۵۰۰تا۶۰۰ نفر آنها بانوان هستند  ما نمی گوییم اعتیاد کاهش پیدا می کند می گوییم روند پیشرفت در حال کاهش است به سمتی می رویم که این ورودی ها کاهش پیدا کند.

وی ادامه داد: تا بشر هست اسیب اجتماعی وجود دارد صفر نمی شود  اما کنترل و کاهش پیدا می کند کارهایی انجام شده است اما بابد بیشتر کار کنیم طبق نظر سنجی های که از منابع مختلف از جمله صدا و سیما انجام داده است  مردم گفته اند نسبت به گذشته اطلاعات بیشتری در خصوص مواد مخدر داریم.

رضایی اظهار کرد: خطرناک ترین اعتیاد تزریق است و در استان تتها ۲درصد معتادان تزریق می کنند تعداد بیماران مبتلا به ایدز بسیار کاهش پیدا کرده است ادعا داریم مصرف کراک در استان صفر است در بحث مصرف شیشه نسبت به سایر استان ها خیلی پایین تر است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدرکهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: در   گچساران قبلا افراد معتاد در خیابان ها بودند اما اکنون همچین چیزی وجود ندارد و این به این معناست که در این زمینه کار شده است در استان پاتق بالای ده نفر وجود ندارد قبلا پارک چشمه نباتی بود که اکنون به پارک تفریحی تبدیل شده است اینها اتفافات خوبی است که در حال رخ دادن است.

وی گفت:  تا سال ۹۶اشتغال زایی بهبود یافتگان وجود نداشت در سال ۹۶تعداد ۳۵نفر بهبود یافته را اشتغال ایحاد کردیم از ابتدای سال نیز برای ۵۰بهبود یافته اشتغال ایجاد کردیم  سن اعتیاد نیز در ایران در حال کاهش پیدا کردن است  اما در استان وضعیت بهتری داریم به گونه ای که تعداد خیلی کمی زیر ۱۸سال در استان دچار این آسیب هستند.

رضایی با بیان اینکه ۲۱کمپ در استان وجود دارد و صد درصد این کمپ ها مجوز  گفت:  مصرف اول در دنیا ماری است اما در کشور به دلیل همجواری با افغانستان تریاک مصرف بیشتری دارد  ماری نیز در استان افزایش داشته است چیزی که نگران کننده است بحث مصرف قرص های غیرمجاز است که خارج از چرخه مصرف می شود که می تواند زنگ خطری برای خانواده ها و نسل جوان باشد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدرکهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: حدود ۵۰درصد طلاق ها مربوط به اعتیاد است ۶۳درصد این معتادان  متاهل هستند ممکن است  خیلی از مسایل جنسی در این خصوص وجود داشته باشد  بحث اگاهی بخشی به خانواده ها باید بومی شود شناخت مواد و تبعات مصرف انها در اولویت های ماست در هیچ شهر و محله ای نیست که کارگاه برگزار نکرده باشیم در این زمینه طرح فراگیر را اجرا کردیم.

نظری  معاون سیاسی و امنیتی استاندار نیز در این جلسه  گفت:  اعتیاد مادر سایر آسیب های اجتماعی محسوب می شود استان ما تابع کشور است باید واقعیت ها را ببینیم وضع ما بدتر نمی شود قبلا تعداد زیادی اعتیاد تزریقی داشتیم اکنون خیلی کمتر شده است و این نشانه کار شدن در این زمینه است.

وی بیان کرد:  تا وقتی که مشتری یک کالا هست آن کالا به دست مردم می رسد اگر کسی خواهان مواد مخدر نباشد قاجاق چی هم نخواهیم داشت نسب به کشور وضعیت بهتری داریم اما باید در راه پیشگیری بیشتر تلاش کنیم برای استان کوچک و شیعه ای مثل این استان  نباید همین تعداد هم وجود داشته باشند.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار  تصریح کرد: همه انهایی که معتاد شدند از سر کنجکاوی و با یک بار مصرف بوده است وظیفه ما پیشگیری و درمان با دارو و یا سایر موارد است کاهش این اسیب نیز جز برنامه های ماست.

افسریان رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر  کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت:  اولویت کار پلیس پاکسازی در سه مقوله شهری، محورهای مواصلاتی،  مدارس و دانشگاها در شروع سال تحصیلی است که در این سه مقوله فعالیت هایی انجام می شود در رابطه با حوزه پاکسازی در هر ماه چهار مرحله در این مناطق پاکسازی انجام می شود در مدارس نیز به صورت مدام انجام می شود

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر  کهگیلویه و بویراحمد  ادامه داد: در سال ۹۶تعداد هزار و 864 نفر معتاد و فروشنده دستگیر شدند اما  امار دقیقی از اینکه چند نفر ازسارقان معتاد هستند وجود ندارد در سال ۹۶میزان ۶درصد کشفیات افزایش داشته یعنی ۴تن و ۶۹۳کیلوگرم کشف شد که بیشتر آن تریاک بوده است.

وی گفت : در سه ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۹۰۵کیلوگرم بوده است امسال ۱تن و ۴۷۷کیلوگرم کشفیات مواد مخدر داشتیم  که ۶۳درصد افزایش داشته است و این نشانه کنترل بیشتر محورهای مواصلاتی است.

انتهای پیام

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.