گروه: اخبار استان خبر: 108534 / تاریخ انتشار : 1397/3/29 ساعت : 11:33
کوچ زمین خوراران به سمت رودخانه خواری؛

روشی جدید برای غصب زمین های منابع طبیعی/ وقتی رودخانه ها از گزند زمین خواران در امان نمی مانند

بروز پدیده شوم زمین خواری که امروز به رودخانه خواری در بستر زاگرس و دنا سوق پیدا کرده است باعث شده که بیشتر مناطق بکر و دست نخورده استان که چشم اندازهای مفرحی برای شهروندان دارند امروز در غصب این عده قرار گیرند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل ازسفیر دنا،زمین خواری پدیده ای شوم و در عین حال پیچیده ای است که طی یک دهه اخیر رشد قابل ملاحظه ای بیشتر در استان کهگیلویه وبویراحمد و شهرستان های سردسیری استان داشته وبه عنوان یکی از جرائم مهم اقتصادی تمامی ارکان نظام و نهادهای نظارتی،امنیتی و بازرسی کشور را نیز درگیر خود کرده است.

مدتی است که ماجرای زمین خواری در استان کهگیلویه وبویراحمد، مسئولین نظارتی را سخت به تکاپو برای حل این بحران کرده وروز و هفته ای نیست که خبر از زمین خواری در این بلاد وآن بلاد در رسانه ها و حتی مراجع رسمی و ذیصلاح شنیده و گفته نشود.

هر چند در سال های اخیر مسئولین تلاش کرده اند روزنه های قانونی را بر روی زمین خواران ببندند، اما سوء استفاده کنندگان هر روز راه جدیدی پیدا می کنند و با ترفند ها و شگرد های جدید دست به این موضوع می زنند.

 بروز پدیده شوم زمین خواری که امروز به رودخانه خواری در بستر زاگرس و دنا سوق پیدا کرده است باعث شده که بیشتر مناطق بکر و دست نخورده استان که چشم اندازهای مفرحی برای شهروندان دارند امروز در غصب این عده قرار گیرند.

به عقیده کارشناسان، مسئولان و متولیان امر در حوزه های مختلف، در وهله نخست برای از بین بردن این موضوع، نیازمند شناسایی بسترهای وقوع این موضوع هستیم تا بتوان از این منظر راهکارهای مناسبی برای جلوگیری از بروز روزافزون آن نیز پیدا کرد.

البته بررسی ها و ارزیابی زوایای پیدا وپنهان این پدیده و واکاوی پرونده های خرد و کلان چند سال اخیر نیز نفوذ ونقش تعیین کننده برخی کارکنان در سازمان ها و نهادهای مختلف بویژه دستگاه های مربوطه را تا حدود زیادی آشکار ساخته است.

به گفته مسئولان امر در استان شواهد و اسناد زیادی از نفوذ کارکنان و نیروهای دولتی در بروز بسیاری از رانت خواری ها و پرونده های زمین خواری و همراهی و همگامی آنان با چپاولگران و غارتگران بیت المال در این استان حکایت دارد.

البته مسئولان امر به شکل مصداقی و یا آمار دقیق از نفوذ کارکنان دولت در بروز این پدیده و همراهی و همگامی آنان با چپاولگران و غارتگران بیت المال اشاره ای نکرده اند، اما نباید از این چالش اساسی و از عوامل بسترساز بروز این پدیده شوم نیز غافل ماند.

از طرفی دیگر رودخانه بشار که می تواند به عنوان یکی از جاذبه های گردشگر پذیر یاسوج باشد، این روزها وضعیت بغرنجی را در طی طول عمر خود می بیند وآن هم زمین خواری عده ای در بستر این رودخانه به عنوان ایجاد زمین های کشاورزی و حتی شالیکاری در دامن خود را می بینند، موضوعی که باعث شده ریتم زیبای این رودخانه به کلی رنگ ببازد.

بشار که یکی از مهمترین رودخانه های جاری در پایتخت طبیعت ایران است و به عنوان پر آب ترین رود دشت دنا لقب گرفته و از دل شهر یاسوج می گذرد در مسیر خود با پیوستن به رودخانه های دیگر، رود بزرگ کارون را می آفریند.

امروز متأسفانه این رودخانه دچار یک مرگ تدریجی شده، از کم شدن آب این رودخانه به دلیل برداشت های بی رویه در بالا دست رودخانه تا به تاراج رفتن حاشیه خود در مسیر های پر پیچ و خمش از یاسوج گرفته تا تنگه سریز و و حتی دشت های ده برآفتاب همگی نشان می دهد که امروز این رودخانه زیبا به دلیل زمین خواری سود جویان در معرض نابودی است.

این پایگاه خبری در گزارش بعدی از ابعاد جدید و شگرد های غیر قابل معقول زمین خواران در بستر رودخانه بشار مستندات و گزارشهای جدید را انعکاس خواهد داد.

 

انتهای پیام/ر/ش

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.