گروه: اخبار استان خبر: 108418 / تاریخ انتشار : 1397/3/23 ساعت : 15:56
آزمون بزرگ مسئولان خدمات سفر در تعطیلات عید فطر؛

شهرداران سرزمین چهار فصل چه تمهیدانی برای مسافران عیدانه دارند؟/آیا مشکلات سالهای گذشته بار دیگر گریبانگیر مسافران می شود؟

چند روز آینده را باید یک آزمون مهم برای شهرداران شهرهای سردسیری استان دانست، شهردارانی که عیار خود را در تعطیلات عید فطر به نمایش خواهند گذاشت و نشان خواهند داد که آیا مدیرانی خوبی برای چنین روزهایی به عنوان بحران هستند یا نه؟!

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل ازسفیر دنا،شاید موضوع کمبود زیر ساخت و نبود بیشتر امکانات اولیه در شهرهایی مانند یاسوج و سی سخت به عنوان قطب های اول گردشگری استان بسیار تکراری و از پیش پا افتاده باشد، اما آنچیزی که مسلم است این بوده که مسئولان چه سنگ بنایی برای این موضوع در نظر گرفته اند.

شهر یاسوج و سی سخت با عمری کوتاه در شهر نشینی که نزدیک به نیم قرن می شوند، امروز در موقعیتی از زمان واقع شده اند که باعث شده که نگاههای زیادی از سوی فضای عمومی بر روی مسئولان آن باز شود و بیشتر از گذشته فشارها را حس کنند.

شهر یاسوج که لقب پایتخت طبیعت را برای خود یدک می کشد و حتی سی سخت به عنوان شهر برف و آفتاب چند سالی است که جدیدترین مقصد گردشگری در جنوب کشور محسوب می شود ، اما نبود زیر ساختها و توجه نکردن به این پروسه مهم در امر گردشگری باعث شده که شاید در آینده نه چندان دور تنها راه درآمد این شهر که همان گردشگری است به کلی به فراموشی سپرده شود.

Image result for ‫شهر یاسوج‬‎

از یک طرف بلاهای طبیعی همچون بی آبی به دلیل رشد فزاینده شهر  نشینی و خشکسالیهای متوالی در کشور و از سوی دیگر توجه نکردن به امر توسعه در این امر باعث شده که هرساله مسئولان و مردم دلنگران از نبود بیشتر زیر ساختها برای مسافران در ایام تعطیلاتی همانند عید نوروز و فطر باشند.

در دو، سه سال اخیر وضعیت به گونه ای در این دو شهر بوده که حتی با ایجاد برخی زیر ساختها از جمله پارک سازی های عمده در شهر یاسوج و حتی توسعه برخی پارکها در شهر سی سخت در ادوار گذشته، همچنان جای خالی یک تدبیر کلی به وضوح دیده شده که باید گفت این موضوع همان نیمه خالی لیوان است که همگان بر آن واقف هستند.

شهر برف وآفتاب و زیبای زاگرس جنوبی را همه مسافران و دوست داران طبیعت با هوای خنک بهاری کوهستان های دنا به یاد دارند.آری شهری که زیبایی های چشم نواز و طبیعت دل انگیز آن باعث شده که همه ساله و به ویژه در تعطیلات عید فطر که در حال حاضر فصل گرما وجود دارد هر از گاهی مسافران زیادی برای هوای دل انگیز این خطه به این منطقه از دنا به خود جذب کند.

Image result for ‫شهر برف وافتاب‬‎

آن چیزی که در چند سال اخیر در این شهر به وضوح دیده شده که می توان به یاسوج مرکز استان هم اشاره کرد کمبود زیرساختها و نبود امکانات رفاهی مناسب در این شهرستان ها است.

پاشنه آشیلی که باعث شده بیشتر مسافرانی که به این شهر مسافرت کرده و خواهان فرار از گرمای تابستان هستند از نبود بیشتر زیر ساختها دلنگران باشند و با چهره غم زده این مناطق زیبا را ترک کنند.

هرچند که در سالهای اخیر شهرداری و مسئولان شهری در یاسوج و حتی شهر سی سخت به دنبال راههایی برای رهایی از این موضوع بوده و هستند، اما باید نشست و دید که آیا امسال مسئولان خدمات شهری می توانند از این آزمون مهم سربلند بیرون بیایند یا خیر؟

در چند سال گذشته مشکل آب آشامیدنی، کمبود سرویس های بهداشتی و حتی نبود یخ و مایحتاج اولیه بازار باعث شده که برخی از این اقلام به قیمت های گزاف و بالاتر از حد معمول خود به فروش برسد و به قولی همان موضوع قیمت های سرگردنه را برای مسافران تداعی کنند.

از سوی دیگر ترافیک شدید خودروها در مناطق تفریحی یاسوج از تنگه مهریان و آبشار گرفته تا منطقه رویایی کوه گل و حتی دیگر مناطق باعث شده که مسافران در یک بلاتکلیفی کلی به سر ببرند و ندانند که اصل این موضوع در کجا نهفته است.

Image result for ‫شهر یاسوج‬‎

سی سخت که دارای مناطق بکر و دیدنی زیادی است، آنچنان که باید و شاید نتوانسته است زیبایی خود را به دیگر مناطق کشور و حتی طبیعت دوستان برای این مسافرت ها معرفی کند و تجمیع شدن همه مسافران در یک نقطه باعث شده که بیشتر خدمات به نحوی نامطلوب به مسافران ارائه شود.

وجود مکانهای تفریحی همچون دشتک سی سخت، منطقه تفریحی قلات، روستای توریستی کریک و بیاره و حتی امیر آباد از یک سو و دیگر جاذبه های بکر دنا از سوی دیگر باعث می شود که با یک برنامه ریزی کلی بتوان این ناهماهنگی ها را مرتفع کرد.

Image result for ‫سی سخت شهر برف وافتاب‬‎

پس برای رهایی از این ناهماهنگی ها می طلبد که مسئولان خدمات سفر و بویژه شهرداران با اجرای برنامه های متوازن و استفاده بردن از تمامی زیر ساختها این مشکلات را مرتفع و در احیای رسم زیبای مهمان نوازی سرزمین دنا بیفزایند.

 

انتهای پیام/ر

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.