گروه: اخبار استان خبر: 108185 / تاریخ انتشار : 1397/3/13 ساعت : 14:21

گل گاوزبان؛ گیاهی دارویی و آرامش بخش/گیاهی نشاط آور که در دل طبیعت می روید+تصاویر

گیاه دارویی گل گاوزبان که این روزها در کهگیلویه و بویراحمد به فراوانی یافت می شود دارای خواص دارویی بسیار زیادی است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، گل گاوزبان گیاهی دارویی است که این روزها در کهگیلویه و بویراحمد به فراوانی یافت می شود هر گیاه گل گاو زبان را می توان چندین بار از آن برداشت کرد و برای مصارف دارویی استفاده کرد، این گیاه یکی از گیاهان شناخته شده در این استان و در کشور است که موارد کاربردی زیادی نیز دارد.

در زبان محلی این گیاه را گل گاو زبان نامیده اند چرا که همانند زبان گاو خاردار  است و هنگام لمس دست را نیز اذیت می کند نام های دیگری از جمله زبان گوساله ای نیز برای این گیاه در استان به کار برده می شود گاهی فقط از گل این گیاه برای درمان استفاده می کنند و گاهی نیز از ساقه به همراه گل استفاده می شود.

این گیاه بر خلاف خیلی از گیاهان دارویی دیگر اصلا اهلی و قابل کشت نیست و به صورت خودرو است که در مناطق مختلف استان به ویزه مناطق سردسیری و در فصل های بهار و تابستان رشد می کنند و قابل برداشت هستند.

گل گاو زبان یکی از گیاهانی است که به عنوان گیاه آرامش بخش در کنار سایر داروهای گیاهی استفاده می شود.

این گیاه رنگ آبی بسیار زیبایی دارد و گل های آن 5 یا 7 سانتی متر بیشتر رشد نمی کنند و این گل ها که در غلاف خود هستند مدتی کوتاه بیشتر عمر ندارند و بعد از چند روز خود به خود بر زمین می ریزند و گل های جدید دیگری رشد می کنند.

گاهی مردم محلی این استان تنها از گل این گیاه استفاده می کنند و از غلاف جدا می کنند و گاهی نیز این گل را به همراه غلاف ان از بوته جدا و به صورت دم کرده مصرف می کنند البته دم کرده این گیاه بیشتر به همراه عسل استفاده می شود و به دلیل رنگ ابی گل های آن دم کرده آن نیز به رنگ آبی تیره است.

دم کرده این گیاه برای نرم کردن سینه و تنگی  نفس بسیار مناسب است همچنین می توان از این گیاه به عنوان گیاهی نشاط آور استفاده کرد.

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.