گروه: اخبار استان خبر: 108009 / تاریخ انتشار : 1397/3/9 ساعت : 13:59
گفت و گوی صمیمی صبح زاگرس با رئیس آموزش و پرورش عشایر؛

ماجرای جالب دانش آموزانی که ترک تحصیل کرده بودند/توصیف جالب رضایی درباره نماینده بویراحمد/صبح زاگرس در دل مردم قرار دارد

در سلسله نشست های اتاق مدیران صبح زاگرس این هفته میزبان رئیس آموزش و پرورش عشایر کهگیلویه و بویراحمد بودیم که به سختی ها و زیبایی های کار در حوزه عشایر و همچنین خاطراتی از دانش آموزانی که ترک تحصیل کرده بودند و اینک افراد موفقی هستند اشاره کرد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، در سلسله نشست های اتاق مدیران صبح زاگرس این هفته میزبان رئیس آموزش و پرورش عشایر کهگیلویه و بویراحمد بودیم که بخش دوم گفت و گوی صمیمی و مشروح آن در زیر آمده است:

صبح زاگرس: چه اقداماتی برای جلوگیری از ترک تحصیل دانش آموزان در مناطق عشایری صورت گرفته است؟

رضایی: دانش اموزان عشایری به کلاس پنجم و ششم که می رسیدند، با توجه به نداشتن جا و مکان ترک تحصیل می کردند اما با ایجاد یک مدرسه شبانه روزی برای دختران متوسطه اول از ترک تحصیل دانش اموزان جلوگیری شده است که اتفاق خوبی در استان بود.

صبح زاگرس: چه اقدامات دیگری برای افزایش کیفیت آموزش و پرورش در حوزه عشایر انجام شده است؟

رضایی: توزیع اقلام آموزشی از طریق کمک های خیرین در تمامی مدارس عشایری را داشتیم که جا دارد از موسسه نهضت سبز زاگرس تشکر کنم چرا که در بحث اقلام اموزشی و البسه  کمک های خوبی به عشایر کرد.

افتتاح پژوهش سرا، برگزاری جشن انقلاب در همه مدارس عشایر، ایجاد تعامل با سایر ارگان ها و نهادها، تاسیس هنرستان فنی و حرفه ای، برگزاری کلاس های کنکور، سنجش دانش آموزان که هر ساله در اواخر شهریور انجام می شد اما برای اولین بار هفته گذشته سنجش پیش دبستانی ها انجام شده است که این هفته نیز در پشت کوه جلیل و گچساران انجام می شود.

از دیگر برنامه های مهم می توان به تحت پوشش قرار دادن دانش آموزان پایه های چهارم و پنجم ابتدایی در برنامه ملی شهاب، کارگاه های اموزشی برای معلمان و مدیران،جذب 17 دانش اموز بازمانده از تحصیل، مسابقات متنوع از جمله مسابقه کتاب خوانی و سایر مسابقات فرهنگی و هنری و اجرای طرح سفیران سلامت اشاره کرد.

صبح زاگرس: ماجرای روستای نساکوه و دانش آموزان آن چه بوده است؟

رضایی: سال گذشته نامه ای به فرماندار منطقه مارگون نوشته شد که اگر جزء حوزه عشایری است، همه تجهیزات و امکانات حتی کانکس هم اماده کرده بودیم اما با توجه به اینکه جزء مناطق عشایری استان نبود و در حوزه عشایری چهارمحال و بختیاری بود، طی نامه کتبی به استاندار توضیحات لازم ارائه شد.

با توجه به گزارشات رسیده در مدرسه این منطقه معلمی داوطلبانه کار تدریس را انجام می دهد ما  نیز در آموزش و پرورش عشایر استان سراپا آماده خدمت رسانی هستیم.

صبح زاگرس: برخی از مدارس از جمله مدرسه ای در زیلایی به صورت مختلط هستند چه کاری در این خصوص انجام شده است؟

رضایی: مدرسه  موشمی علیا مختلط است که با توجه به کمبود فضای فیزیکی دانش آموزان دختر و پسر سر کلاس هستند اما با توجه به برنامه ریزی که مشاور رییس جمهور در سفر به استان داشت تاسیس یک دبیرستان در همان روستا برنامه ریزی شد که در برنامه های 13 گانه استاندار در زیلایی است حتی کار نقشه برداری آن انجام شده است که امیدواریم اول مهر این مشکل بر طرف شود، اواسط سال تحصیلی گذشته این قول داده شده بود و در برنامه است که سال تحصیلی جدید تفکیک شود.

صبح زاگرس: بهترین خاطره ای که در دوره کاری خود داشتید؟

رضایی: همه کار ما خاطره است، اما دو خاطره جالب داشتم؛ در سفری که به گچساران داشتیم در کافه های کوشک که برای ناهار رفته بودیم، دیدم  دختری که سن و سالش به درس خواندن می خورد در این کافه و رستوران کار می کند ازش پرسیدم درس می خوانی؟

گفت تا کلاس سوم راهنمایی خواندم بعد ترک تحصیل کردم، پرسیدم چرا؟ گفت با توجه به اینکه در منطقه ما دبیرستان نبود و با توجه به ضعیف بودن خانواده از نظر مالی ترک تحصیل کردم.

تقریبا سال گذشته نزدیک عید بود همین دانش آموز را کمک کردیم و همه وسایل مدرسه را برایش تهیه کردیم و به خوابگاه آوردیم همان دانش آموز علاوه بر اینکه رتبه خوبی هم دارد،مهارت کیف دوزی هم در خوابگاه یاد گرفته بود که در مشهد یکی از کیف هایش را به وزیر هدیه داد و به عنوان دانش آموز نخبه تجلیل شد.

خاطره دیگر اینکه در زیلایی به خانواده ای که دو دانش آموز ابتدایی داشت مراجعه کردیم که ترک تحصیل کرده بودند و پدرشان در زندان بود و به دلیل اینکه 30 هزار تومان پول خرید کتاب نداشتند مدرسه را رها کرده بودند، اکنون همان دانش آموزان را تحت پوشش بهزیستی قرار دادیم و کمک هزینه مدرسه اش را تقبل کردیم و در حال حاضر در روستای نعل میناب مشغول به تحصیل هستند.

در رابطه با دانش اموزانی که محروم بودند هزینه شهریه  آنها را هم کمک کردیم  و به همه مدارس عشایر اعلام کردیم که هیچ دانش اموزی نباید از مدرسه به دلیل شهریه عقب بماند و ترک تحصیل کند و از طریق خیرین مشکل آنها حل می شود.

 با همکارانم برنامه ریزی کردیم که هر ماهی یک مدرسه از عشایر را تعمیر کنیم مثل سفیدکاری، مشکل بهداشتی که داشتند سعی کردیم مشکلات انها را بر طرف کنیم نمونه آن مدرسه کولند زیلایی بود که سنگ و گچی بود که با معاونان و چند تا از معلمان که بنایی بلد بودند استین بالا زدیم و مدرسه را مجهز کردیم.

در آن زمان پیرمردی از کنار مدرسه رد شد و گفت این مدرسه مرده است که در همین حال یکی از دانش آموزان بلند شد و گفت مدرسه ما زنده شد اکنون بهترین دانش آموزان در آن مدرسه درس می خوانند.

صبح زاگرس: کار کردن در حوزه عشایر چه سختی هایی دارد؟

رضایی: گاهی معلمان ما مشکلاتی داشتند که در برف گیر می کردند که ادارات مربوطه همکاری کردند،  ما یک مثلث سه ضلعی هستیم؛ آموزش و پرورش عشایر، امور عشایر و سپاه عشایر که تعامل بسیار خوبی داریم و هر جا مشکلی بود با هم حل کردیم و با تعادل و تعامل در حال کار هستیم.

سال های گذشته همه معلمان عشایری گاهی به دلیل برخی مشکلات می خواستند انتقالی بگیرند اما اکنون خیلی ها مراجعه می کنند که می خواهند در عشایر تدریس کنند این نشانه شادبی و تعاملی است که در عشایر وجود دارد.

صبح زاگرس:  در این بخش چند کلمه گفته می شود، اولین چیزی که به ذهنتان می رسد را بیان کنید.

بهمن بیگی:  پدر عشایر

هادی زارع پور: مدیرکل قرآنی، باتدبیر و مدیرکلی که در تمام جلسات عشایر حضور داشت.

دانش آموزان عشایر: شاداب، با روحیه و اهل نشاط هستند و با صدای بلند اعلام می کنم در درس خواندن آوازه دارند.

سیلاب کلوار:  خدمت به دانش آموزان آن عبادت است.

جره: خطرناک

حمایت از کالای ایرانی: عشایر مولد کالای ایرانی است.

زارعی: نماینده سخت کوش و توانمند و بی ادعا و پیگیر

 زیلایی: مردمانی شایسته با شجاعت و پرتلاش

کوچ عشایر: عشق

استاندار کهگیلویه و بویراحمد: فهیم، با تدبیر و تلاش گر

صبح زاگرس: نظر شما در خصوص رسانه صبح زاگرس چیست؟

رضایی: در صبح زاگرس انسان هایی توانمند حضور دارند و همانطوری که بررسی می کردم بدون غل و غش و به دنبال واقعیت های جامعه هستند.

از صبح زاگرس به دلیل دعوتشان تشکر می کنم ان شالله که رسانه ها تلاش کنند حرف مردم را بیان کنند، رسانه نباید خیلی سیاسی کاری کنند، صبح زاگرس  واقیعت ها را می گوید، در دل مردم است، چه مدیر چه رسانه باید در دل مردم باشد.

صبح زاگرس: از این که وقت خود را در اختیار ما قرار دادید کمال تشکر و سپاسگذاری را داریم و آرزوی توفیق روزافزون برای شما و مجموعه تحت مدیریتتان داریم.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 1 نظر
علی
1397/3/9 - 21:00
اگه مدیر کل نبودی و در خصوص زارع ازت سوال میکردند قطعا نظرت چیزی دیگه ای بود
rateup 0
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.