گروه: اخبار استان خبر: 107863 / تاریخ انتشار : 1397/3/1 ساعت : 07:59

گوش به زنگ بودن اداره کل صنعت و معدن استان در خصوص افزایش غیر واقعی قیمت لوازم خانگی/جریمه سنگین برای احتکار کنندگان لوازم خانگی در استان

افزایش 10 درصدی قیمت لوازم خانگی باعث سوء استفاده برخی از فروشندگان شده است که صنعت، معدن و تجارت استان باید در این خصوص در بازار یاسوج گوش به زنگ باشد و با متخلفان و افرادی که قصد احتکار دارند برخورد کند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس،سال 1397 که به اسم حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شد از همین ابتدای سال با افزایش قیمت ها در بخش های مختلف همراه بود به گونه ای که با افزایش دلار قیمت ها نیز بالا می روند در این میان افزایش 10 تا 15 درصدی برخی از لوازم خانگی معادلات سایر لوازم را نیز به هم زد.

حمایت از تولید و کالای ایرانی با اعلام شعار سال توسط رهبر معظم انقلاب باعث شد که وضعیت کالای های داخلی نسبت به سال های گذشته کمی بهتر شود اما در این میان کارهایی انجام می شود که نیاز به نظارت جدی اصناف مختلف از جمله صنعت و معدن در بازار دارد که افزایش قیمت در چارچوب قانون باشد.

دو ماه از شعار سال می گذرد و برخی از کالاهای خارجی در استان و کشور کاهش پیدا کرده اند و ما به این گمان که واردات کاهش پیدا کرده است و کالاهای ایرانی حمایت می شوند خوشحال بودیم اما گویا ماجرا چیز دیگری است و دلیل کم شدن برخی از کالاهای خارجی در کشور از جای دیگر آب می خورد.

آشفته بازار قیمت دلار در یک ماه اخیر باعث آشفته بازار انواع کالاها از جمله کالای های خارجی شده است  با افزایش قیمت دلار لوازم خانگی نیز افزایش قیمت پیدا کرد و در بازار برخی از کالاهای خارجی کاهش پیدا کردند که طبق بررسی های انجام شده این کالاها برای روز مبادا یا همان روز کمبود کالاهای خارجی انبار شده اند.

اینکه ایا این فروشندگان حق انبار کردن برخی از کالاها را دارند یا خیر صنعت و معدن باید پاسخگو باشد انبار شدن این کالاها زنگ خطری برای بازار در کشور و استان است که در شرایطی که تقاضا برای این کالاها افزایش پیدا کند و عرضه نیز کم باشد وارد بازار می شوند و با قیمتی بسیار بالاتر از حد معمول به فروش می رسند.

امیر جانی پور رییس نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد در گفت و گو با خبرنگار این پایگاه خبری گفت:  لوازم خانگی نه تنها در استان بلکه در کشور دچار 7 تا 10 درصد افزایش قیمت داشته است که با توجه به اینکه استان تولیدی ندارد این افزایش قیمت مربوط به تولیدکنندگان لوازم خانگی است.

وی بیان کرد: نزدیک به 40 درصد از لوازم خانگی که در بازار وجود دارد خارجی و بقیه ایرانی هستند که هر دو کالا دچار افزایش قیمت شده اند قیمت نیز از نظر کار نظارت بر اساس قیمت مصرف کننده ای است که در فاکتور واحد تولیدی ارایه می شود و برای بازرسی صورت حساب خرید بازرسی می شود.

جانی پور افزود: برخی از اجناس تا 15 درصد افزایش داشته اند که این افزایش قیمت یک نرم کشوری است و تنها مربوط به استان ما نیست بازرسان صنعت معدن و تجارت و تعزیرات حکومتی استان نیز  نیز به صورت گشت نوبتی و مشترک از واحدهای عمده فروش و خرده فروش بازرسی می کنند که فاکتور بررسی و در صورت تخلف پرونده برای آنها تشکیل می شود.

رییس نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: در یک ماه اخیر دو پرونده لوازم خانگی به دلیل افزایش قیمت بیشتر از مقدار مورد نظر  و 3 پرونده خدمات پس از فروش در استان تشکیل شده است.

وی ادامه داد: یکی از مشکلاتی که در این بخش وجود دار د این است که واحدهایی که تولید داخل هستند خدمات پس از فروش مورد رضایت مشتری ارایه نمی دهند و گلایه ها در این زمینه وجود دارد شرکت متعهد می شود خدمات پس از فروش ارایه دهد اما طبق بازرسی ها برخی از این واحدها خدمات پس از فروش خود را به خوبی انجام نمی دهند که تذکر دادیم و چند مورد نیز به تعزیرات ارسال شده است.

 جانی پور در پاسخ به این سوال که  صنعت و معدن استان با  فروشندگانی که برخی از کالاهای خود را انبار کرده اند و احتکار می کنند چگونه برخورد می کند گفت: بر اساس شعار سال که کالای ایرانی مطرح شد میزان قاچاق که در بازار زیاد بود و بدون مجوز وارد بازار می شد طبق پیگیری های انجام شده تذکراتی داده شد.

رییس نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: هفته ای چند بار گشت های مبارزه با قاچاق و ارز  بازار را بررسی می کنند و به اتحادیه ها و توزیع کننده های کالاهای خارجی تذکر دادیم که کالاهای خارجی بدون مجوز را وارد بازار نکنند وگرنه جمع آوری می شوند و این باعث شد که قاچاق کاهش پیدا کند.

وی اظهار کرد: هفته آینده نیز بازرسی انجام می شود اگر برخی احتکار کنند و کالای خارجی را برای افزایش قیمت انبار کرده باشند تشکیل پرونده داده می شود و جریمه بسیار بالایی دارد که به تعزیرات معرفی می شود و این گونه پرونده های قاچاق خارج از نوبت بررسی می شوند.

جانی پور افزود: اگر مردم در خصوص احتکار لوازم خانگی موردی را مشاهده کردند که به نیت افزایش قیمت این کار را کرده باشند قطعا به شدت برخورد و اعمال قانون می شوند مردم استان نیز می توانند برای ارایه شکایت، گزارش یا دادن مشاوره برای بهتر انجام شدن کار بازرسی می توانند با سامانه 124 تماس بگیرند همچنین به صورت حضوری نیز می توانند به ادارات صنعت معدن و تجارت در شهرستان ها و یا به سازمان بازرسی صنعت معدن در یاسوج مراجعه کنند.

گزارش: زهرا داوودی

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.