گروه: اخبار استان خبر: 107446 / تاریخ انتشار : 1397/2/13 ساعت : 09:19
معاون پژوهشی دانشگاه یاسوج درگفتگو با صبح زاگرس:

یاسوج و سی سخت بر مدار خط رأس گسل دنا قرار دارند/امکان پس لرزه های دیگر در شهر یاسوج و سی سخت وجود دارد

معاون پژوهشی دانشگاه یاسوج به وقوع زمین لرزه 5.2دهم ریشتری در شهرهای کوهستانی استان اشاره کرد و گفت:یکی از دلایل اصلی وقوع این زمین لرزه قرار گرفتن دو شهر یاسوج و سی سخت بر مدار زلزله و گسل زاگرس است.

ابوالقاسم عوض پور در گفتگو با پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ، به وقوع زمین لرزه در شهرسی سخت و یاسوج در روز 12 اردیبهشت ماه و برخی خسارات ناشی از این حادثه اشاره کرد و گفت:بر اساس اطلاعاتی که در زمینه زلزله نگاری وجود دارد شهرسهای دنا و یاسوج به دلیل قرار گرفتن در پهنای دنا به موزاات خط رأس دنا روی گسل زاگرس قرار دارند.

وی با بیان اینکه بر اساس اطلاعات مرکز زلزله نگاری گسل موازی بر دنا یکی از گسل های معروف رشته  کوههای زاگرس به حساب می آید که وقوع زلزله در آن دور از انتظار نبوده است،افزود:یکی از حوادثی که معمولاً‌ پیش بینی آن برای بشر دشوار بوده بحث زلزله است و بر اساس علم و فناوری های جدید کشور ژاپن در حد چند دقیقه در مورد وقوع این حادثه طبیعی جلو است و می تواند آن را پیش بینی کند ولی این زمان هم جوابگو نیست.

معاون پژوهشی دانشگاه یاسوج با تأکید بر اینکه هنوز بشر به آن مرحله از علم و تکنولوژی نرسیده است که بتواند زلزله را پیش بینی کند،بیان داشت: یکی از دلایل در مورد پیش وقوع این حادثه طبیعی  این است که زلزله یک حادثه درونی است و همانند طوفان یک حادثه بیرونی نیست که بتوان پیش بینی از آن را داشت.

عوض پور ادامه داد: به عنوان مثال اگر نگاهی به خساراتی از قبیل طوفان کنیم خواهیم دید خسارات طوفان خساراتی مادی بوده ولی زلزله یک سانحه دورنی است که در عمق هشت و یا بیشتر در زمین رخ می دهد و تشخیص آن  قبل از وقوع کار ساده ای نیست.

وی به وقوع زلزله در چند مدت اخیر در برخی از شهرهای استان اشاره کرد و گفت: زلزله های کوچک در برخی از شهرهای استان اعم از دهدشت، گچساران و حتی یاسوج به صورت خفیف در چند مدت اخیر به وقوع پیوست که این زلزله های اخیر ناشی از انرژی های آزاد شده و حتی حرکت لایه های درونی زمین بوده است.

معاون پژوهشی دانشگاه یاسوج با تأکید براینکه وقوع این زلزله ها بیشتر بر اساس قرار گرفتن شهرهای کوهستانی استان بر روی گسل های زاگرس است، بیان داشت: زلزله به غیر از وقوع حرکت گسل های زمین،یک انرژی نهفته است و انرژی باقی مانده بعد از زلزله اصلی بیسیار خفیف بوده که به صورت پس لرزه به وقوع می پیوندد.

 

انتهای پیام/ر

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 1 نظر
رادمهر
1397/2/14 - 17:51
یکی اخ وبخت یاسوج ک هیچ مدیریتی درستو حسابی نیارع سی حوادث زلزلع و... یکی هم اخ سی کرمانشای زلزلع زدع !!
rateup 21
 ratedown 3
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.