گروه: اخبار استان خبر: 107419 / تاریخ انتشار : 1397/2/22 ساعت : 09:17
بخش دوم گفت و گوی جذاب با امام جمعه کبکیان:

داستان آقای گل شدن امام جمعه در مسابقات فوتبال دهه فجر/نظرات جالب وحدانی فر درباره استاندار و نماینده بویراحمد!/صبح زاگرس، علی رغم کارشکنی ها اما از رسالت خود دست برنداشته است

در بخش دوم گفت و گوی صمیمانه با امام جمعه بخش کبگیان می توانید خاطرات جالب حجت الاسلام وحدانی فر در میان جوانان،آقای گلی در ماسبقات جام فجر،مشکلات روستاهای بخش کبگیان و توصیف جالب وی درباره نماینده بویراحمد و دنا و ... را بخوانید.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس در سلسله نشست های اتاق مدیران صبح زاگرس میزبان امام جمعه شهر چیتاب بودیم که بخش دوم گفت و گوی صمیمی و مشروح با حجت الاسلام وحدانی فر در زیر آمده است:

 

همچنین بخش اول این گفت و گو را می توانید از -اینجا بخوانید-.

 

صبح زاگرس: خیلی از مردم گفتند که شما یک فرد فراجناحی هستید نظر شما در این مورد چیست؟

وحدانی فر: قطعا همینطور است امروزه من اصطلاح اصلاح طلب و اصولگرا را قبول ندارم، در سخرانی هایم نیز گفته ام. احساس میکنم که این چنین فضایی مانند یک دکان است که باز کرده اند.

 

اصلاح طلب و اصول گرا اصلا این نیست، این فضایی که الان ما درست کرده ایم که اگر مثلا طیف اصولگرا سرکار بود ما اصولگراییم اگر طیف اصلاح طلب سرکار بود ما اصلاح طلبیم؛ این اصلا فضای سیاسی درستی نیست، من با این مدل کارهای سیاسی مخالفم.

 

یکی از معضلات استان ما این است که ما انسان  ها را با جریانات سیاسی میشناسیم یعنی نمیفهمیم که آیا اصلاح طلب است یا اصول گرا؟ این بحث ها مشخص نیست چون به راحتی تغییر رویه میدهند و نمونه هایش فراوان است. من این اصطلاح را اصلا قبول ندارم و میگویم که ما امروزه بنا به فرمایش مقام معظم رهبری انقلابی و غیر انقلابی داریم و اصطلاح اصول گرا و اصلاح طلب را با این فضای افراطی اصلا قبول ندارم .

 

من میگویم انقلابی و غیرانقلابی خط کشی کاملا مشخصی است، هرکس که انقلابی است دستشان را به گرمی میفشاریم و آنهایی که غیرانقلابی اند (که ان شاءالله نداریم) بیایند تا با هم گفت و گو و صحبت کنیم ببینیم خدماتی که انقلاب اسلامی انجام داده است چگونه است. ولی این اصطلاحی که خط کش بگذاریم و بگوییم که شما اصلاح طلب یا اصول گرایید ما این فضا را قبول نداریم و لذا امام جمعه باید این چنین مدل باشد و قطعا مردم بخش کبکیان اگر نظرشان این است به درستی فرموده اند که من این اصطلاح را قبول ندارم.

 

 
صبح زاگرس:  آیا تا به حال دیر به خطبه ها رسیده اید؟

وحدانی فر: در خطبه ها یک بار پنج دقیقه دیر رسیدم.

 

صبح زاگرس: هنگام دیر رسیدن اتفاق خاصی افتاد؟

وحدانی فر: اتفاق خاصی نیفتاد چرا که مجری برنامه کار خود را به خوبی بلد است، ماجرا از این قرار بود که صبح زود به دفتر خودم رفته بودم، وقتی که از دفتر بیرون آمدم و ده دقیقه مانده به خطبه ها بود که دو سه نفر آمدند و در دفتر ما نشستند و مباحثی را مطرح کردند و به آنان گفتم برویم نماز جمعه و آنجا در خدمت تان خواهیم بود.

 

گفتند یعنی چه؟ ما آمدیم که امام جمعه را ببینیم آن وقت امام جمعه برای ما ده دقیقه وقت نمیگذارد.

کار خیلی سختی است که ما بخواهیم توجیه کنیم نماز جمعه است و وقت شروع شده و  از طرف دیگر این عزیزان مهمان ما بودند. و من به مجری یک پیامک دادم گفتم که شما پنج دقیقه تأخیر بیندازید.

 

البته پیش آمده که مثلا خطبه ها را تغییر بدهم اما تا حالا پیش نیامده است که دیر برسم.

 

صبح زاگرس: آیا اهل ورزش هستید؟

وحدانی فر: بله هستم و در سال های اخیر هیچ وقت نشد که در طول هفته به سالن یا کوهپیمایی نروم.

 

صبح زاگرس: یک ذهنیتی در بین برخی مردم هست که میگویند ائمه جمعه یا به صورت عام روحانیون، بنا به دلایل یا تبلیغاتی که شده میگویند اهل شوخی نیستند آدمهای گرفته ای هستند و بیشتر تو حال خودشان هستند، نظر شما در این رابطه چیست؟

 

وحدانی فر: امسال در مسابقات جام دهه فجر تیم ستاد نماز جمعه جزء چهار تیم برتر بود و با پنالتی حذف شده و جالب است بدانید بیشترین گل زده در این مسابقات را من داشتم لذا به این معنی نیست که ائمه جمعه ارتباط با مردم ندارد، اصلا اینگونه نیست.

اعتقاد بنده این است که جامعه ما و روحانیت نتوانستد با هم خوب ارتباط برقرار کنند، بسیاری از جوانان که اهل نماز جمعه نبودند وقتی که به سالن ورزشی می آیند و امام جمعه را می بینند که ورزش میکند تعجب می کنند.

صبح زاگرس: آیا خاطره خاصی از ورزش کردن با جوانان دارید؟

وحدانی فر: در سالن داشتیم بازی میکردیم که عده ای از دوستان وارد شدند و قرار نبود که ما بازی کنند و در سانس ما هم نبودند اما گفتند که می خواهند بازی کنند و بازی کردند و بین این همه جوان فکر نمیکردند که من امام جمعه هستم.

یکی از این جوانان روی من دوبار خطا انجام داد یکی از بچه ها رد شد و گفت چرا بی احترامی میکند، آن جوان خطا کننده گفت که فوتبال است دیگر خطا هم رخ میدهد، ولی یکی از دوستان گفت که تو روی  امام جمعه خطا کردی. بعد با تعجب گفت ببخشید من حاج آقا را تو لباس دیده بودم تا به حال تو این لباس ندیده بودم.

به نظر بنده هر دو طرف (مردم و روحانیت) نتوانستیم این ارتباط را خوب برقرار کنیم اگر این اتحاد را به درستی بتوانیم برطرف کنیم به اعتقاد بنده هیچ جمعی به اندازه ی جمع روحانیت باهم شوخی ندارند، باید در این فضا قرار بگیریم که چه قدر روحانیت باهم شوخی و بحث و صحبت میکنند و چه اتفاقاتی می افتد البته باید تلاش کنیم تا این فضا برطرف شود یعنی این ارتباط باید برقرار شود و خاصه روحانیت جوان به صحنه و میدان بیاید این فضا وجود داشته باشد که به این سمت و سو برویم.


صبح زاگرس:  تا حالا شده در دفتر خود باشید و  کسی مشکلی داشته و مراجعه کند و برخورد تندی داشته باشد؟ اگر اینطور بوده، برخورد شما و واکنش شما چگونه بوده است و چگونه او را توجیه کرده اید که جای دیگری نرود؟

 

وحدانی فر: نداشته ایم، چون مردم بخش کبکیان واقعا مردم بافرهنگی هستند، مردمی که نود سال پیش روحانی داشتند و منبر دیدند و این اتفاق برای هیچ کس رخ نخواهد داد نه برای بنده بلکه برای هیچ روحانی رخ نخواهد داد، من مردم بخش کبکیان را متمایز با بقیه مردم جامعه میبینم.

به عنوان کسی هستم که قریب به شش سال است با آنها زندگی میکنم و غالب افراد را در این روستا میشناسم یعنی اگر شما از من بپرسید که در فلان روستا فلان آقا  پسر کیست ، میشناسم ولی بالای شصت درصد مردم جامعه را شناخت دارم و میشناسم و همه وحدانی فر را میشناسند و همه میدانند در فلان جا یا در گردوه یا موگر یا ساران یا جوزا بتاری اگر تشییع جنازه هست دنبال روحانی نیستند که بیاورند خودشان میدانند که وحدانی فر حضور پیدا میکند  و با یه تماس با من میگویند حاج اقا هستی یا نیستی؟

در مراسمات عزاداری و عروسی آنان شرکت میکنم و شما کمتر جای را پیدا میکنید که عروسی برپا شده باشد و وحدانی فر به آن عروسی سر نزده باشد. اما برخی عروسی ها را نمیروم حالا به جهت خلاف شرع بودن آنها، اما یک روز یا دو روز بعد به آنان سر میزنم و احوال پرسی میکنم خیلی ها اصلا فکر نمیکردند که امام جمعه این ها را بشناسد در تصورشان نمیگنجید که آیا امام جمعه میداند ما عروسی کرده ایم یا نه.

 

ما سعی میکنیم اخلاق اسلامی را رعایت کنیم، توهین نداشتیم ولی کسانی بودند که عصبانی بوده در حقش اجحاف شده و یا مسئولی در بخش به خوبی جوابش را نداده یا کارش پیش نرفته، معترض بوده و گاهی اوقات شده که آمده اند که ناراحت و عصبانی هستند.

 

صبح زاگرس:  آیا خاطرات خاصی در همین رابطه دارید؟

وحدانی فر: در اوایل روزهای کاری، یک روز پیرمردی خیلی عصبانی و ناراحت آمد و گفت که این امام جمعه کجاست من با او کار دارم؟ من گفتم که حالا بشین ، و شروع کرد به صحبت کردن  و من گفتم هرچه که میخواهی به من بگو، اما او گفت تو هنوز بچه ای(با خنده) و من هم در سن جوانی بودم و تصور نمیکرد که من امام جمعه هستم و پیرمرد میگفت که تو بچه ای و امام جمعه کجاست.

 

به او گفتم که شما حرفتان را بگویید من به امام جمعه میگویم. و خیلی به من نگاه کرد و باتعجب گفت نه!!! تو امام جمعه نیستی و به هر حال کارش انجام شد.

 

آن موقع که تازه امده بودیم و تقریبا ما  خیلی رسانه ای نبودیم و کسی مرا نمی شناخت، یکی از مدیران استان به دفتر ما آمدند و شروع کردن به صحبت کردن و یک گزارش کار ارائه دادند یک روز خانه این بزرگواری که در چیتاب تشریف  داشتند خدمت شان بودیم و این روحانی بزرگوار 54 یا 55 سال شان بود ، من در آن زمان که به بخش کبکیان آمدم 28 سال داشتم، چهار نفری نشسته بودیم.

 

روبروی حاج آقا نشسته بودیم و داشتند توضیح میدادند امام جمعه محترم این کارها را کرده و حدودا بیست دقیقه توضیح دادند و من داشتم گوش میکردم و تصور میکردند که این بزرگوار امام جمعه است.

 

بعد از بیست دقیقه این عزیز بزرگوار شروع کردند به صحبت کردن و گفتند خیلی کار خوبی بود، و برنامه ی خیلی خوبی داشتید ولی عرض کنم خدمتتان که حاج آقا وحدانی فر امام جمعه هستند.

 

دفتر امام جمعه باید ملجأ و پناهگاه باشد، امام جمعه باید آمادگی ذهنی هر گونه برخورد را داشته باشد، چرا؟ چون انسان هر کجایی می ماند نهایت تنها پناهگاهی که فکر میتواند مشکلاتش حل میشود امام جمعه است. ولذا امام جمعه باید حواسش به این باشد که ان خانمی که به دفترش می آید و یک نسخه با خودش می آورد و میگوید من الان پنجاه هزار تومان ندارم که این نسخه را بدهم باید مراقب باشد که اگر این خانم اینجا ناامید است، جای دیگری ندارد یعنی همه راه ها را رفته مخصوصا در شهرهای کوچک مثل شهر ما که همه را میشناسیم وقتی می آید و میگوید من ندارم که یک نسخه 50 یا 40 هزار تومانی ندارم بدهم یعنی چه؟ یعنی همه جا را رفته ام و این آخرین راه است.

 

بارها اتفاق افتاد که افرادی به ما من مراجعه کرده اند که نه یک میلیون یا دو میلیون. گاهی پول سی هزار تومان یک نسخه را ندارند و من به این خانم گفتم که شما برو داروخانه و در حین اینکه به داروخانه می رود، به داروخانه زنگ میزنم که کار این خانم را راه بیاندازید.

 

پس امام جمعه باید ملجأ و پناهگاه باشد ، گاهی اوقات مبالغ کمتر از این و یا بعضی اوقات اتفاق افتاده که ما خواستیم میوه بخریم پول نداریم که میوه بخریم یعنی ما باید حواسمان باشد که امام جمعه علاوه بر اینکه امام جمعه است یک شأنی در جمهوری اسلامی دارد باید یک آخوند خوب هم باشد و یک ارتباط و روابط عمومی بسیار قوی باید داشته باشد.

اگر من واقعا نفهمم که مشکل و درد همسایگانم چیست، آخوند، روحانی و امام جمعه خوبی نیستم.

 

صبح زاگرس: آیا به روستاهای بخش سرکشی می کنید و بیشتر در چه زمان هایی است؟

وحدانی فر: این را باید از مردم پرسید که مشکلشان چیست  و یا از من می پرسند مشکلات مردم چیست اگر توانستم خوب پاسخ دهم و پاسخ هایم صداقت داشت یا اگر دهیار و شورای منطقه بپرسیدید که ایا امام جمعه سر می زند یعنی من سر می زنم باید ارتباطمان با مردم قوی باشد.

بله قطعا سر می زنیم بعید می دانم روستایی باشد که ماهی یک بار سر نزده باشم. با تمامی دهیاران منطقه  تماس می گیرم و می گویم مثلا فلان پول که در بودجه سال مصوب شد به کجا رسید تک تک دهیاران را  حتی به اسم کوچک می شناسم و در ارتباط هستم.

 

صبح زاگرس: مهمترین مشکلاتی که در این سرکشی ها متوجه شدید چه مسائلی بودند؟

وحدانی فر: به عنوان مثال مهمترین مشکل در منطقه میان تنگان این است که در آن منطقه طرح هادی اجرا نشده است، در موهیر بهسازی نداریم یا روشنایی منطقه گردوه تکمیل نیست، در منطقه ساران کشاورزان نمی توانند استفاده بهینه ای از آب داشته باشند، همین منطقه فضای ورزشی ندارد، در موگر با 700 نفر جمعیت یک فضای ورزشی ندارد. در حالی که دورهان را باید روستای نمونه استان معرفی کرد، در این روستا تقریبا همه آنچه را که باید داشته باشد را دارد.

رسالت انقلاب همین است که مسئولان با مردم ارتباط داشته باشند و بنشینند که مشکلات مستضعفان بر طرف شود. انقلاب این نیست که من در دفترم بنشینم اگر مردم آمدند که هیچ، اگر نیامدند حتما مشکل را نمی دانند، این گونه نیست شاید مردم مشکل را نمی دانند شاید مردم راه حل بر طرف شدن مشکل را نمی دانند اما امام جمعه است که باید ارتباط داشته باشد چون در اخلاق پیغمبر اینگونه بود که پیغمبر به سراغ مردم می رفت، کمتر پیش می آمد که مردم سراغ پیغمبر بروند ،سعی کردم این سبک زندگی پیغمبر را اجرا کنم .

 


 

صبح زاگرس: آیا از مشکلات روستاهای کم جمعیت بخش نیز مطلع هستید؟

وحدانی فر: برای نمونه در روستای مله خمسیر 4 خانواده زندگی می کنند، سال گذشته وقتی به آنجا رفتم دیدم، خانمی بشکه آبی در دست دارد، خانواده ام نیز همراه من بودند، پرسیدم خانم چرا دبه در دست داری مگر آب ندارید؟

گفت منبع اب ما سه روز است که شکسته گفتم پس چرا پیگیری نکردید ؟ بنابراین در همان جا نیم ساعت ماندم، با مدیرکل آب روستایی و اب منطقه ای صحبت کردم  که هفته بعد ترمیم شد جالب اینجاست که انها نمی دانستند من امام جمعه هستم می گفتند آخوندی آمده بعد که رفتم ببینم ایا کار انجام شده است یا خیر؛ یکی از آنها گفت این همان امام جمعه است که در تلویزیون می بینیم.

سعی می کنم به عنوان یک آخوند کار انجام دهم نه به واسطه امام جمعه بودنم؛ چرا که من قبل از اینکه امام جمعه باشم آخوند هستم.

صبح زاگرس:
ایام ماه مبارک رمضان را در پیش داریم چه برنامه و کارهایی در این ماه دارید؟

وحدانی فر: زیر ساخت فرهنگی در بخش نداشتیم یا اگر داشتیم کم بود در سه سال اول اولین کاری که انجام دادیم زیر ساخت فرهنگی را تقویت کردیم. مثلا در فلان روستا مسجدی بود اما سقف نداشت. ما آن را تکمیل کردیم، یا روستا مسجد نداشت و کمک کردیم و با همکاری  مردم مسجد ساختیم. در برخی روستاها مسجد وجود داشت اما متروکه بود این فضا را احیا کردیم.

 

تا زمانی که زیرساخت نباشد، نمی توان کاری کرد، تا جاده نباشد نمی توان حرکت کرد، ما در اولین کار زیر ساخت ها را فراهم کردیم که اگر خواستیم  کار فرهنگی انجام دهیم زیر ساخت داشته باشیم. بحث دوم اعزام مبلغ است، من وقتی امام جمعه کبکیان شدم یک روحانی در بخش بود، در حال حاضر هفت روحانی ثابت و 24 ساعته در بخش حضور دارند که این آمار به اندازه برخی از شهرستان هاست، روستاهای دارای جمعیت بالا روحانی دارند، یک روحانی 24 ساعته آنجا حضور دارد و کلاس برگزار می کند، بچه ها را تفریح می برد و اولویت را نیز کارهای اجتماعی فرهنگی گذاشتیم.

 

صبح زاگرس: آیا خودتان این روحانیون را انتخاب می کنید؟

وحدانی فر: بله روحانی  ها را گلچین می کنم و به آنجا می برم،روحانیون عزیز ناراحت نشوند اما من گلچین می کنم چرا که اعتقاد دارم کسانی می توانند با من کار کنند که هم فکر من باشند. این هم فکر بودن اصلا سیاسی نیست، منظور این است که هم فکر فرهنگی من باشند اکنون 7 روحانی داریم که کار فرهنگی انجام می دهند.

در ماه مبارک رمضان همه روستاهایی که دارای 20 خانوار است و توانایی این هست که یک ماه روحانی را نگه دارند برای همه از قم روحانی که می شناسم را می آورم که بدانم می تواند تاثیرگذار باشد. سال اول که آمدم روحانی را به روستای هادی آباد فرستادم از دوستان قدیمی من بود جوان بود وقتی فرستادم گفتن مگر این می تواند منبر رود و سخنرانی کند؟ اما امروز دیگر مردم هادی آباد امام جمعه را دعوت نمی کنند به من کاری ندارند و خودشان مستقیم ارتباط دارند.این روحانی ظرفیت ایجاد کرد اکنون این روحانی که به هادی آباد می آوریم هر سال دو مسابقه فوتبال برگزار می کند.  روزهای رمضان کامل با مردم در باغ آنهاست و با مردم صحبت می کند اکنون کبکیان به فضایی تبدیل شده است که خیلی از روحانیان دوست دارند در این فضا باشند اما ما نمی توانیم در خدمتشان باشیم!

 

در ایام فاطمیه همه روستاهای ما مراسم دارند حتی آیت الله ملک حسینی یک بار فرمودند کار بسیار خوبی در کبکیان در ایام فاطمیه انجام می شود این کار را گسترش دهید  علت این است که در بحث  اعزام خوب کار کردیم و روحانیان و مردم نیز خوب استقبال می کنند.در مساجد کبکیان و روستاها هر روز منبر وجود دارد، ختم روزانه یک جز از قرآن انجام می شود، دعای عهد هر روز خوانده می شود، برای جوانان و نوجوانان هر روز کلاس مستقل تشکیل می شود، برای خانم ها و آقایان نیز کلاس مستقل تشکیل می شود، نحوه گفتار خانواده ها و سایر موارد کلاس برگزار می شود.

روز گذشته یکی از مبلغین قم به من زنگ زد که حاج اقا من نمی توانم امسال ماه رمضان بیایم اما مردم روستا خیلی تماس می گیرند اگر می شود متقاعدشان کنید، مردم علاقمند هستند.

با روحانیونی که به بخش آمدند در یک گروه شبکه اجتماعی در ارتباط هستیم و در سه سال اخیر تلاش کردیم که  همه بچه های تحت پوشش کمیته امداد را اول سال کلیه لوازم تحصیلی شان را برای یکسال می گیرم و به انها می دهیم. همین روحانیونی که به روستا و بخش آمدند و محرومیت را دیدند، رفتند و با خیرین ارتباط برقرار کردند و در ابتدای سال کلیه لوازم تحصیلی همه بچه های تحت پوشش کمیته امداد را  را برای یکسال تهیه می کنیم و به انها می دهیم و سایر موارد دیگر که انجام می شود در بخش های اعتیاد، پرخاشگری و بد گفتاری روحانیون  کار می کنند.

  

صبح زاگرس: فرزندان خود را چه گونه به نماز خواندن و انجام واجبات تشویق می کنید؟

وحدانی فر: بنده سه فرزند دارم، روزهایی که دور هم هستیم در خانه نماز جماعت برگزار می کنیم، سعی می کنیم امر و نهی نکنیم و در عمل انجام دهیم تا بچه ها یاد بگیرند مثلا اکر دختربچه من حجابش درست نباشد، باید حساسیت مادرش را نسبت به حجاب ببیند اما تذکر دادن چندان موثر نیست بنابراین سعی می کنیم عملی کار کنیم.

توصیه می کنم که مدام نگوییم نماز بخوان نماز بخوان، در عمل انجام دهیم، اگر خودمان نماز بخوانیم بچه هایمان هم یاد می گیرند، کودکان فطرت پاکی دارد، صفحه سفید دلشان هنوز سیاه نشده است و می توان هر نقاشی روی آن کشید اما وقتی این برگه مشکی باشد نمی توان روی آن نقاشی کشید.  بچه را می توان با این ظرفیت کمک کرد با اینکه خود خانواده و پدر و مادر عمل کنند نه اینکه بگویند.صبح زاگرس: در این بخش کلماتی گفته می شود اولین چیزی که به ذهنتان می رسد را بیان کنید.

مردم چیتاب و بخش کبکیان: مومن و با بصیرت

استاندار کهگیلویه و بویراحمد: گلایه مردم کبگیان که چرا هنوز به این بخش نیامده اند!

تریبون نماز جمعه: قرارگاه ایمان، بصیرت، اخلاق، تقوا

صبح زاگرس: بروز ، واقع نگر و انقلابی

فرماندار بویراحمد: کاردان،کار آمد

بهمئی: ایل و ریشه ام

بیکاری: معضل، شرمندگی پدر و مادر

برجام: نافرجام

شعار سال: هر ایرانی یک رسانه برای شعار سال، ما می توانیم

نماینده بویراحمد و دنا: سکوت و لبخند و علامت سئوال؟

خانواده: هویت انسان

مدیران تلگرامی: مردم را نمی توان گول زد! ( اشاره به نظرسنجی مدیر برتر سال که در کانال تلگرام صبح زاگرس برگزار شد )

 صبح زاگرس: در آخر صحبت پایانی شما را می شنویم و اگر صحبتی درباره رسانه صبح زاگرس دارید بیان کنید.

وحدانی فر: صبح زاگرس را به عنوان رسانه انقلابی می شناسم، صبح زاگرس مجموعه ای از جوانان خلاق، متفکر، انقلابی و علاقمند به اینکه مشکلات مردم حل شود.

صبح زاگرس تداعی زیلایی است، صبح زاگرس  تداعی بیان مشکلات مردم و تداعی بیان واقعیت های بروز جامعه است، صبح زاگرس علی رغم بی میلی ها موفق بوده است ،صبح زاگرس علی رغم کارشکنی های انجام شده اما دست از رسالت خود بر نداشته است صبح زاگرس اگر این مسیر را ادامه دهد قطعا مورد لطف خداوند قرار می گیرد.

صبح زاگرس: از این که وقت خود را در اختیار ما قرار دادید کمال تشکر را داریم و آرزوی موفقیت روزافزون برای شما داریم.

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.