گروه: اخبار استان خبر: 107389 / تاریخ انتشار : 1397/2/10 ساعت : 14:58

استاندار کهگیلویه و بویراحمد چرا ابهامات مردم در خصوص پارک جنگلی یاسوج را رفع نمی کند؟/سندی که به نام احمدی در تاریخ استان ماندگار میشود/سکوت معنادار ادارات مرتبط

استاندار کهگیلویه و بویراحمد و نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی موافق واگذاری بزرگترین پارک جنگلی جنوب کشور به وازرت نفت هستند اما اعضای شورای شهر و شهردار مخالف واگذاری پارک جنگلی هستند، و این موضوع باعث ایجاد کش و قوس ها فراوان شده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی و اطلاع رسانی صبح زاگرس، موضوع واگذاری پارک جنگلی یاسوج به وزارت نفت امروز یکی از پر بحث ترین موضوعات در استان به ویزه در شهر یاسوج است. یک طرف این قضیه مردم قرار دارند و طرف دیگر مسئولان ارشد استان یعنی استاندار استان و نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی؛ که هر کدام نظر خاص خود را مطرح می کنند.

 

استاندار کهگیلویه و بویراحمد و نماینده بویراحمد با واگذاری زمین های پارک جنگلی یاسوج موافق هستند و در جلسه ای که با مشاور وزیر داشته اند، این موضوع را به صراحت اعلام کرده اند و دلایل این موافقت را ایجاد اشتغال برای جوانان و ظرفیتی خوب برای توسعه گردشگری استان، اعلام کرده اند.

 

چند روز بعد از این اعلام نظر، اعضای شورای شهر یاسوج مخالفت خود را به صراحت اعلام کردند. اعضای شورای شهر یاسوج یکی از عمده دلایل مخالفت خود را هم نظری با اکثریت آرای مردمی اعلام کرده اند. آنها می گویند ما نظرات مردم را گرفته ایم و آنها با این موضوع مخالف هستند و زمین های پارک جنگلی یاسوج متعلق به همه مردم است. اعضای شورای شهر می گویند قرار نیست ما پارک جنگلی یاسوج  را دو دستی تقدیم وزارت نفت کنیم که ساعت های خوش خود را اینجا بگذرانند و مردم منطقه پشت در بمانند. بنابراین ما مخالف هستیم و قطعا این مخالفت تاثیرگذار است.

 

در میان جمعیت 500 هزار نفری شهرستان بویراحمد نیز برخی نظرات موافق و برخی نظرات مخالف دارند، اما اینکه چند درصد مردم موافق یا مخالف هستند هنوز مشخص نیست گاهی در میان مردم نظراتی مطرح می شود که خیلی کارشناسانه نیست و در واقع از کم بودن اطلاعات ناشی می شود. دوستداران محیط زیست نیز مخالفت صد در صدی این واگذاری هستند و بر این باورند که یاسوج مناطق دیگری هم برای سرمایه گذاری دارد.و وازرت نفت می تواند سایر مناطق را برای سرمایه گذاری انتخاب کند، آنها این سئوال را دارند که چرا حتما این مکان باید پارک جنگلی یاسوج باشد؟

 

 

در میان این مخالفان و موافقان واقعی بانی اصلی سکوت اختیار کرده است و این سکوت یا نشانه رضایت است یا شاید هم نشانه دیگری داشته باشد!. دو اداره منابع طبیعی و محیط زیست در قبال این قضیه ساکت مانده اند. این دو اداره دولتی هستند و شاید آنها نیز به دلیل اینکه قرار است این پارک به یک نهاد دولتی واگذار شود،  اظهارنظری نمی کنند. اما بی شک باید پاسخگوی این سئوال باشند: چرا در این مقدار زمین که قرار است واگذار شود، بیش از صدها درخت بلوط قطع میشود اما خبری از واکنش این دستگاه های نظارتی نیست؟

 

وقتی چند درخت بلوط قطع می شود و تبدیل به ذغال می شوند و یا چندین هکتار درخت در آتش می سوزند، هیشه فریاد می زنند که باید از این طبیعت محافظت کرد و کمربند سبز استان را نگهداری کرد. اما چرا این دو نهاد مرتبط هم اکنون سکوت کرده اند؟ جای سوال دارد و شاید نمی دانند در این واگذاری چند درخت بلوط قرار است قطع شود!

 

اکنون باید دید این کش و قوس ها و این سکوت برخی ادارات مرتبط که باید اکنون فریادشان به آسمان رسیده باشد به کجا می رسد؟

 

استاندار باید با تمرکز بیشتری تصمیم بگیرد و هم اکنون که پارک جنگلی یاسوج مکانی آرامش بخش برای مردم این شهر است به مکانی غریبه برای آنها تبدیل نشود.

 

 

شاید بهتر است استاندار برای این واگذاری نظرات مختلف کارشناسان بی طرف را بشنود و نظرات مردم را ببیند و از طرف دیگر ابهامات این طرح واگذاری را برای مردم روشن کند. و هدف اصلی از واگذاری پارک جنگلی یاسوج را مشخص کند. ایا قرار است فقط تفریح گاهی برای کارکنان شرکت نفت باشد؟ اگر غیر از این است توضیحات کامل را ارایه دهد.

 

 پارک جنگلی یاسوج یا پارک بزرگ کوهستان یاسوج مساحتی نزدیک به هزار هکتار دارد و بزرگ‌ترین پارک جنگلی در جنوب کشور محسوب می‌شود. این پارک در شمال شرق شهر یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، واقع شده و بخشی از حوزه‌ی آبخیز رودخانه‌ بشار محسوب می‌شود. پارک روی شیبی است که نمای زیبایی از شهر را برای بازدیدکننده به ارمغان می‌آورد.

 

پوشش غالب پارک درختان بلوط ایرانی است که حدود ۷۶ درصد از پوشش گیاهی پارک را تشکیل می‌دهند. بقیه بادام کوهی، ارزن، کیکم، بنه و ... هستند. در ارتفاعات بالا هم بوته‌زار و درختچه‌زار پوشش غالب است.

گزارش: زهرا داودی

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 1 نظر
علی
1397/2/11 - 11:31
زارع برا این موافق چون خودش میخواد بره وزارت نفت
rateup 0
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.