گروه: اخبار استان خبر: 105911 / تاریخ انتشار : 1396/11/21 ساعت : 14:07
ورق زدن کتاب انقلاب در کهگیلویه و بویراحمد در گفتگو با یک شاهد عینی؛

ماجرای جالب اعلامیه ای که بر درخت زالزالک نصب شد/ایران یکی از استان های امریکا بود/مهمترین مساله استان، بیکاری جوانان است

یوسف افتخاری یکی از افرادی است که در دوران قبل از انقلاب و بعد از آن شاهد حوادث و اتفاقات زیادی بوده است که در گفتگو با وی، برگی از تاریخ زرین کهگیلویه و بویراحمد و قوم لر در چهل سال گذشته را ورق زدیم .

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان هایی است که با وجود جمعیت، نقش مهمی در مبارزات انقلابی سال 57 و حتی قبل از ان داشت و همواره غیورمردان و شیرزنان لر ، در مقابل رژیم استبدادی پهلوی ایستادند و حماسه هایی از جمله نبرد تنگ گجستان را خلق کردند و هیچ گاه ظلم و ستم شاهنشاهی را برنتافتند .

اکنون که در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هستیم به سراغ یکی از افراد قدیمی و از شاهدان اتفاقات قبل از انقلاب و ایام پیروزی انقلاب اسلامی است رفتیم تا دفترچه خاطراتش را ورق بزنیم و از اتفاقات آن روزها آگاهی بیشتری کسب کنیم.

متن کامل این مصاحبه را در زیر بخوانید:

صبح زاگرس- لطفا خود را معرفی کنید.

افتخاری- یوسف افتخاری از سادات امامزاده مختار شهر یاسوج و فرهنگی بازنشسته هستم و معلم ابتدایی بودم و چون در محیط اجتماعی مردم و غرق در محیط آنان بودیم از احوال آنان آگاه بودیم.

صبح زاگرس-با توجه به این که شما قبل از انقلاب هم معلم بودید، آیا به شما فشار می آوردند که محیط مدرسه نباید اسلامی باشد و یا دانش آموزان را به یک شکل خاص تربیت کنید؟

افتخاری- قبل از انقلاب در مدرسه عشایری معلم بودم، در مدرسه نماز جماعت برگزار می کردیم و ما نیز احکام شرعی را به آنان تعلیم میدادیم اما فرایض دینی را به جا می آوردیم و کسی از ما نمی خواست که دینداری نکنیم اما مسئولین مملکت و منطقه به ویژه مأموران ژاندارمری منطقه از انجام این فرایض خودداری میکردند و ضمن این که نماز نمی خواندند،بی تقوایی هایی همچون بی احترامی به مردم و رشوه گیری از جمله کارهای آنان بود.

صبح زاگرس- با توجه به این که قبل از انقلاب یاسوج جمعیت کمی داشت، وضعیت نظامی شهر به چه صورت بود؟

افتخاری- یاسوج یک پادگان نظامی و یک ژاندارمری داشت داشت و در خود شهر یاسوج کمتر از 50 خانوار زندگی میکردند و دهات اطراف به یاسوج نزدیک بودند، خیابان آسفالتی وجود نداشت و مردم از نعمت گاز بی بهره بودند و فقط آب و برق داشتیم،چند مغازه محدود هم وجود داشت و بازار چندانی وجود نداشت و در واقع رشد یاسوج بعد از انقلاب به وجود آمد.

صبح زاگرس-فعالیت های انقلابی و مبارزاتی در آن ایام به چه صورتی بود؟

افتخاری- حقیقت امر این است که دانشجویانی که در دانشگاه اهواز و اصفهان درس می خواندند، زمانی که برمی گشتند با خودشان اعلامیه می آوردند.

اعلامیه هایی که قرار بود تقسیم کنیم ، نصف آن را پنهان کردم چرا که به دلیل رعب و وحشت و تسلطی  که دولت بر مردم ایجاد کرده بودند ما به سختی میتوانستیم اعلامیه ها را جا به جا و پخش کنیم.

در اوایل کسی از اوضاع حکومتی خبری نداشتند و آگاه نبودند و کسی که مردم را ارشاد و راهنمایی کند نبود، افرادی که روشن فکر بودند افراد  متنفذی بودند که وابسته به دولت بودند و اعتقادشان بر این بود که اگر شاه نباشد کشوری هم وجود نخواهد داشت و منافعشان در گرو دولت  شاه بود.

تا اینکه  سال 55 و 56 دانشجویان و معلمان از وضعیت بد دولت تحت تأثیر قرار گرفتند، روحانیون هم از دولت ناراضی بودند، اما هیچکس این جرأت را نداشت که معترض شود و کم کم در این سالها جلسات و صحبتهایی به طور مخفیانه صورت میگرفت تا رسید به سال 57 که تظاهرات شد و دانشجویان استارت این تظاهرات را زدند و رونق دادند.

صبح زاگرس- بعد از ورود امام خمینی (ره) به ایران چه فضایی بر استان حاکم شد و نیروهای انقلابی و افراد طرفدار شاه چه واکنش هایی داشتند؟

افتخاری- از زمانی که حضرت امام از بغداد خارج شد و در نهایت به پاریس رفتند، مردم عشایر و این منطقه تعصبی شدند و تاثیر بسیاری در آن ها داشت و در آن زمان همه مردم علیه رژیم یکپارچه شده بودند، چه افرادی که همراه دولت بودند و چه افرادی که مخالف بودند.

صبح زاگرس- در سایر شهرهای استان وضعیت به چه صورت بود؟

افتخاری- در گچساران نیز مردم با شور و هیجان زیادی وارد معرکه شدند ولی با توجه به اینکه یاسوج جمعیت زیادی نداشت، مردم از دهات اطراف می آمدند و فقط دانش آموزان را داشتیم،به دستور آیت الله ملک حسینی علاوه بر اینکه گفت مدارس را تعطیل نکنید چون غیر از دانش آموزان کسی را نداشتیم ما به همراه دانش آموزان در تظاهرات شرکت کردیم، مخصوصا دانشجویان رهبری تظاهرات را برعهده داشتند .

تا زمانی که آیت الله ملک حسینی به منطقه نیامده بود، دانشجویان تظاهرات را رهبری می کردند.

در سال 57 زمانی که مردم فهمیدند که امام وارد تهران شده است سر از پا نمیشناختند و تظاهرات را با شکوه هرچه تمام تر انجام میدادند،عد ه ای که از لحاظ اقتصادی میتوانستند به تهران رفتند و بقیه برای تظاهرات در شهر حضور داشتند.

صبح زاگرس- برخورد نیروهای شهربانی و ژاندرمری با مردم چگونه بود؟

افتخاری- در آن زمان سرگرد حیدربیگی رئیس شهربانی بود که از اهل تسنن بود و بعدها گفت که حضرت فاطمه را در خواب دیده است، و به سربازان خود میگفت جلوی تظاهر کنندگان را نگیرید.

یکی از نظامیان ژاندارمری با سرگرد حیدربیگی بحث کرد که چرا جلوی مردم را نمیگیری و حیدربیگی گفت: که من رئیس ژاندارمری هستم و من میگویم که چه باید کرد.

صبح زاگرس- وقتی خبر ورود امام خمینی به تهران را شنیدید چه واکنشی انجام دادید؟

افتخاری- صبح آن روز رفتیم جلوی پادگان ژاندارمری و مردم با تمام وجود شعار میدادند « ما همه سرباز توئیم خمینی، گوش به فرمان توئیم خمینی» و مردم از سر شوق و ذوق اشک میریختند و شادی و نشاط مردم به اوج رسیده بود.

صبح زاگرس-با اعلام رسمی پیروزی انقلاب در روز 22 بهمن چه فضایی بر استان حاکم شد و مردم  چه حال و روزی داشتند ؟

افتخاری- مردم دست از زندگی کشیده بودند که جشن انقلاب را رونق ببخشند، چرا که بسیار متعصب بودند.

صبح زاگرس- مهمترین خاطره ای که از آن دوران در ذهنتان باقی مانده است چیست؟

افتخاری- خاطراتی که در آن زمان هرگز از یاد نخواهم برد پخش اعلامیه هایی بود که از سر ترس و وحشت زیادی که حکمفرما بود مجبور بودیم به صورت کاملا مخفیانه عبور و مرور داشته باشیم و اعلامیه ها را پخش کنیم.

یک شب در تظاهرات اعلامیه پخش میکردیم که یکی از آنها را به یک درخت سیسه (زالزالک) در مسیر یاسوج به تلزالی زدیم ، صبح آن روز رفتم و بر روی یک تپه ای نشستم و از دور نسبت به آن درخت دید داشتم و وقتی کسی به آن اعلامیه نگاه می کرد، می ترسیدم که به دلیل سایه وحشتی بود که رژیم طاغوت بر سر مردم حاکم کرده بود هیچکس از ترس دستگیری آن را نمیخواند بلکه فرار نیز میکردند.

صبح زاگرس- وضعیت راه در دوران قبل از انقلاب چطور بود؟

افتخاری- در آن زمان یک راهی بود که به اردکان(سپیدان) و یک راه عبور و مرور به بابامیدان داشتیم که به دلیل خراب بودن جاده به جز ماشین های ارتشی و باری نمی توانست از آن  تردد داشته باشد.

صبح زاگرس- آب و برق چطور؟

افتخاری- در یاسوج فقط برق وجود داشت البته شاید تعداد خانه ها در سال 57 به 100 خانه هم نمی رسید، آب هم وجود داشت ولی نه هر روز و مدام قطعی و کمبود وجود داشت و به جز این ها هیچ امکاناتی نبود .

صبح زاگرس- وضعیت درمانی و بهداشتی در آن سال ها چگونه بود؟

افتخاری- یک درمانگاه وجود داشت که یک دکتر عمومی در آن کار می کرد و قرص و دارو به مردم میداد و از وجود دکتر متخصص خالی بود.

البته بیمارستان شهید بهشتی نیز وجود داشت اما رونق چندانی نداشت و در حد خیلی ضعیف به درمان مردم میپرداختند.

صبح زاگرس-مقایسه ای که از وضعیت الان و گذشته دارید، چه نیازهایی در استان بیشتر به چشم می خورد و انتظار دارید مسئولان چه کارهایی انجام دهند؟

افتخاری- وضعیت امروز با گذشته اصلا قابل مقایسه نیست و این یک بی انصافی است .

اکنون نقاط خیلی دور استان از نعمت گاز و برق وآب برخوردار است، ولی در آن زمان مردم در نهایت فقر به سر می بردند و از لحاظ معیشتی در وضعیت بغرنجی قرار داشتند و اغلب غذایشان بلوط و نان بلوط و ماست بود و لباسهایشان حدود 20 تا 30 تا وصله داشت گرچه امروزه فقر هست اما این کجا و آن کجا؟!

دانش آموزانی بودند که در سرما و برف با لباسهای مندرس که یک زیرشلواری و پیراهن سوراخ سوراخ به تن می کرد و پای برهنه به مدرسه می آمد ، اکنون می گوید چرا بنز آلمانی ندارم که سوار بشوم  که نشان از بالارفتن بی جای توقعات است .

در ان زمان منطقه ما منطقه ای بود که در زمان دولت شاهنشاهی کوچکترین توجهی به آن نمیشد و اصلا به حساب نمی آمد،تا اینکه آن همه کشتار در حادثه گجستان اتفاق افتاد و یک کارخانه قند و یک راه ارتباطی نیز برای یاسوج احداث نمودند و در آن زمان مردم جز دامپروری و کشاورزی امرار و معاش دیگری نداشتند، الان وضعیت بسیار خوب شده است ولی توقعات بسیار بالا رفته است.

باید شکرگذار باشیم در یک دوره ای مردم حتی نان نداشتند که بخورند اگر در خانه من که یک معلم بودم نانی پخت می شد شاید به شب نمی رسید که تمام می شد چرا که مردم می آمدند نان می خوردند و می گفتند برای شبشان نیز می خواهند .

صبح زاگرس- به توقعات جوانان اشاره کردید، چه توصیه ای برای آن ها دارید؟

افتخاری- جوانان ما تحصیل کرده اند اما بیکارند و مسئولین باید بتوانند برای جوانان اشتغال ایجاد بکنند تا راه پیشرفت باز شود.

جوانانی هستند که تحصیلات عالیه دارند و در عین حال کشاورزی و دامپروری انجام میدهند ،کسانی هستند که زمین کشاورزی اجاره می کنند و علاوه بر اینکه درآمد میلیاردی دارند, برای چندین نفر هم شغل ایجاد می کنند بنابراین نباید بگویند چون فوق لیسانس و دکترا داریم حتما باید پشت میز بنشینیم، باید خودشان را به کار بزنند که البته این یک راه است.

راه دیگر این است که مسئولین باید کارخانجاتی ایجاد کنند تا جوانان بتوانند برای خود شغلی پیدا کنند و امرار و معاش داشته باشند.

صبح زاگرس- مهمترین مشکل جامعه امروز چیست؟

افتخاری- مهمترین مساله ای که وجود دارد بحث بیکاری جوانان است که دست مسئولان را می بوسد کارخانجاتی که لازم است و باعث پیشرفت کشور می شود تاسیس کنند .

صبح زاگرس- چند کلمه می گویم و اولین چیزی که با شنیدن آن به ذهنتان می رسد را بیان کنید.

صبح زاگرس-امام خمینی؟

افتخاری- یکی از معجزاتی بود که خداوند او را فرستاد تا اسلام را زنده کند و دنیا را تحت تأثیر قرار دهد، امام حسین(ع) اسلام را تضمین کرد و امام خمینی باعث شد که دوباره انقلاب و اسلام در دنیا زنده و معرفی شود،چون که ایران به یکی از استان های آمریکا تبدیل شده بود.

صبح زاگرس- ابوالحسن بنی صدر؟

افتخاری- بنی صدر آدم بسیار بدبخت و بی شعوری بود برای اینکه در مقام ریاست جمهوری به این ملت و مردم خیانت کرد و قدر آن را ندانست و چون به سازمان سیا تعهد همکاری داده بود نمیتوانست به تعهد خود عمل نکند.

صبح زاگرس-دهه فجر؟

افتخاری-باعث رو شنایی چشم مردم و نشاط مردم ایران شد و هنوز نیز ادامه دارد.

صبح زاگرس- قوم لر؟

افتخاری-مردم شجاعی که در طول تاریخ همیشه در برابر بیگانگان ایستادند و مردم سفره دار و دست و دلبازی بودند و البته متعصبی بودند .

صبح زاگرس-نبرد گجستان؟

افتخاری- در نبرد گجستان و تنگ تامرادی مردم بویراحمد کاری کردند که دولت را به زانو درآوردند.

صبح زاگرس- دونالد ترامپ و به طور کلی دولت آمریکا؟

افتخاری- برداشت من این است که مغز این بیچاره کار نمی کند و در کل دولت استثمارگری است و هیچ حیا و شرفی ندارد و برای موفقیت و بقای خود دست به هر اقدام رذلانه ای میزنند وهیچ گونه تعهدی نسبت به عهد خود ندارند.

صبح زاگرس-معلم؟

افتخاری-معلم هرگز پیر نخواهد شد و وقتی میبیند که دانش آموزان آنان به جایگاهی رسیده اند که میتوانند برای جامعه خود نیز مفید باشند احساس خشنودی میکند که نتیجه او به ثمر نشسته است.

صبح زاگرس- آیت الله خامنه ای؟

افتخاری-خداوند ایشان را برای این ملت حفظ نماید که اگر ملت ایران ایشان را نداشت چه باید می کرد و هرچه داریم از وجود ایشان است.

صبح زاگرس- صحبت پایانی؟

افتخاری- از شما تشکر می کنم که بنده را دعوت کردید و از همه مردم می خواهم که قدردان نعمت انقلاب باشند و همیشه گوش به فرمان مقام معظم رهبری باشند .

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.