گروه: اخبار استان خبر: 105334 / تاریخ انتشار : 1396/10/24 ساعت : 11:18
کام تشنه دنا

قله های دنا خشک تر از همیشه/ کم آبی روستاهای دنا را فراگرفت

هرچند در ماههای پر بارش سال و در زمستان قرارداریم اما کم بارشی و نباریدن بارش مناسب باعث شده که قله های زیبای دنا خشک تر از همیشه به نظر برسند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از سفیر دنا؛ کهگیلویه و بویراحمد که روزی دومین استان پربارش کشور پس از گیلان و سرزمین چشمه ها و آبهای جاری بود امروز از سرمایه اش محروم است تا این روزها حتی با سرد شدن هوا، بحران بی آبی به پای دنایش هم برسد و شهرها و روستاها در این منطقه را فرا گیرد.

با این حال کارشناسان معتقدند که استفاده بی رویه از منابع آبی، الگوی نامناسب مصرف و تغییرات آب وهوایی در آینده زمین را با چالش کم آبی مواجه خواهد کرد به طوری که آب اصلی ترین موضوع کشمکش کشورهای جهان خواهد بود.

کشور ایران نیز که بر روی کمربند خشک و نیمه خشک زمین قرار گرفته از بحران بی آبی مصون نیست؛ ایران حدود یک درصد جمعیت جهان را در خود جای داده و 1.1 درصد از مساحت خشکی‌ها متعلق به این کشور است و این در حالی است که منابع آب تجدیدشونده آن تنها 0.36 درصد منابع تجدیدشونده جهان است.

وضعیت کهگیلویه و بویراحمد به نسبت کشور بسیار مطلوب است و این استان با مساحتی یک درصدی، به واسطه قرار گرفتن در میان کوهستانهای زاگرس جنوبی حدود 10 درصد آب کشور را در اختیار دارد.

بارش متوسط سالیانه 536 میلیمتر باران در کهگیلویه و بویراحمد (با دو ناحیه سردسیری و گرمسیری) به همراه آب برفهای قله های دنا، تامر، نور، خامی، خائیز، ساورز و حجال موجب ایجاد بیش از هزار چشمه فصلی و دائمی در کوهپایه های زاگرس مرکزی و جنوبی شده است.

در این میان 18 چشمه دائمی و پرآب با تخلیه سالانه 495 میلیون متر مکعب آب می جوشند و صدها نهر و رودخانه می زایند و این رودخانه ها در مسیر پر پیچ و خم خود به هم می پیوندند و چهار رود پر آب بشار، مارون، زهره و خیر آباد را بوجود می آورند.

با این حال مردم استان به خصوص نیمه گرمسیری استان باید تابستان های داغ و سوزان را در کم آبی بگذرانند و تشنه لب بمانند و زمین های کشاورزی آنها هم از بی آبی خشک شود و یا آنقدر از آبهای زیر زمینی برداشت کنند تا دیگر چیزی در زمین باقی نماند.

شهرستان دنا در شمال استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده و دارای مساحتی بالغ بر ۱۸۲۱ کیلومتر مربع است؛این شهرستان به دلیل واقع شدن در در دامنه دنا، بلند ترین کوه زاگرس نام دنا را بر خود گرفته است.

دنا را امروز به وجود چشمه سارهای فراوان و رودخانه های خروشان و باغستان‌های انگور، سیب و گردو و شالیزاهای برنج می شناسند و همین ظریفت هاست که دنا را به یکی از مهمترین قطبهای باغداری و گردشگری جنوب بدل ساخته است.

شهر سی سخت یا همان شهر برف و آفتاب به دلیل قرار گرفتن در پهنای چند هزار متری از دریا وقرار گرفتن در پهنای دنای استوار امروز یکی از مقصد های مهم گردشگری در جنوب کشور از آن یاد می شود که به دلیل خشکسالی های متوالی در چند سال اخیر ، شاید امروزه از آن نشاط و زیبایی گذشته اش خبری نیست.

شهری که نیکان ما سبزی و خوش رنگی اش در بهار و تابستان و حتی سفید پوش شدن قله های قاش مستان و سقل آسمانی و حوض دال آن در زمستان و صدای کولاک و آوار شدن بهمن های پی در پی اش را به جوانان گوشزد می کنند.

اما چه بگوییم که امروز چرخ فلک روزگار این زیبایی ها را تا حدودی از بین برده و نباردین بارش رحمت الهی بر پیکر رنجور قله های سترگ دنا در فصل زمستان و پاییز خزان باعث شده که کشاورزان و مردم این شهرستان درغم و اندوه فرو روند و در انتظار باران و برف دعای باران را بخوانند.

با این حال باید گفت خشکسالی گرمسیر وسردسیر،دشت و کوه نمی شناسد و در نیمه های زمستان سایه سیاه خود را بر برخی از روستاهای شهرستان دنا انداخته است.

امسال میزان بارندگی در کهگیلویه و بویراحمد 25درصد کمتر از سال گذشته بود اما در شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا این میزان نه تنها کاهش داشت بلکه 100میلیمتر بیشتر از سال گذشته بود با این حال به نظر می رسد در دیگر مناطق شهرستان دنا این میزان کمتر بوده است.

سایه خشکسالی بر روستاهای دنا

 بر اثر همین بی بارشی و به گفته مسئولان در بسیاری از روستاهایی که آب آنها از طریق چشمه تامین می شود، با مشکل کمبود آب مواجه هستیم که طبق همین شواهد هم‌اکنون چشمه‌های چند روستا در این شهرستان به طور کامل خشک شده‌اند و روزانه با تانکر سیار به آنها آبرسانی می شود.

چشمه های که روزی سردی آب آنها جلاء بخش هر رهگذر و شهروندی بود همانندن چشمه آبسردو در منطقه کوه گل نشانی بر این مدعا است که خشکسالی بر دامن دنا رخنه کرده و شاید همین نبود بارش در فصل زمستان بر این خشکسالی بیشتر بیفزاید.

حتی همین خشکسالی های پی در پی در فصل کشاورزی باعث شده که روستاهایی که با طبیعت شالیکاری اشان همه را مجذوب خود می کردند، امروز دستور توقف این محصول در آنها صادر شود و حتی باغات آنها ازآب هم نصیبی نداشته باشد .

منابع تأمین کننده آب در مناطق دنا نشیسن همین برف های سفید رنگی است که در زمستان سیاه اما پر برکت می بارد، اما نباریدن بر قله های دنا و خشک شدن منابع زیر زمینی در این مناطق باعث شده که کام دنا خشک تر از همیشه و قله های دنا تشنه تر از قبل باشند.

امروز همه طلب باران دارند تا سرزمین کیخسرو و بیژن قهرمان دیگر شاهد این خشکسالی نباشد وزیبایی های دنا  این سنبل روح افزونی و شادابی دیگرغمگین ترازهمیشه نباشد، دنا که روزی همه او را به نام پدر یخچال های طبیعی جنوب غرب ایران می دانستند امروز شرمندگی اش بیشتر ازهمه است.

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری کهگیلویه و بویراحمد در گفتگو با خبرنگاران به خشکسالهای پی در پی در کشور و حتی استان اشاره کرد و گفت: در شهرهای مادوان، چیتاب و پاتاوه به اندازه کافی مخازن ذخیره آب وجود ندارد و مخازن موجود مربوط به 25 سال پیش بوده و زمانی که این مناطق روستا بودند، ساخته شده است.

سید علی لدنی نژاد همچنین سرانه مصرف آب در این استان را بسیار بالاتر از میانگین جهانی و کشوری عنوان می کند و می افزاید: سرانه مصرف آب در یک شبانه روز در دنیا100 تا 110 لیتر، در کشور 160 تا 180 و در کهگیلویه و بویراحمد بالاتر از 220 لیتر در شبانه روز است.

وی انشعابات غیر مجاز را یکی دیگر از علل هدرروی آب در استان می داند و ادامه می دهد: تنها به اندازه 40 درصد مشترکین این شرکت، انشعابات غیر مجاز و شیر پشت کنتور در استان وجود دارد.

براساس گزارش منتشره خبرنامه پیش‌بینی اقلیمی کشور شاهد بارش چندان مناسبی برای سال زراعی 97-1396 در استان های واقع در جنوب غرب کشور نخواهیم بود.

براساس این پیش بینی ها شاهد خشکسالی در شش استان زاگرس‌نشین بوشهر، فارس، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و ایلام در سال زارعی امسال هستیم.

انتهای پیام/200

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.