گروه: اخبار استان خبر: 105332 / تاریخ انتشار : 1396/10/24 ساعت : 09:59
مدیران و کارکنانی که در محل کار حاضر نیستند

سرگردانی ارباب رجوع ها در اداره های بدون کارمند کهگیلویه و بویراحمد

قشرهای مختلف مردم استان کهگیلویه و بویراحمد از برخی دستگاه های اجرایی این استان و کارکنانی که در محل کار خود حاضر نیستند تا به ارباب رجوع ها خدمت رسانی کرده و پاسخگو باشند اظهار نارضایتی کردند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ، این روزها اگر برای  انجام کارهای اداری به برخی دستگاه های اجرایی استان کهگیلویه و بویراحمد مراجعه کنید می بینید که کارکنانی که باید در محل کار حاضر باشند و به مردم خدمات رسانی کنند در غیبت به سر می برند و در اغلب مواقع نیز نیروی جایگزینی که در نبود این کارمندان بتواند پاسخ ارباب رجوع را بدهد نیز وجود ندارد.

در برخی اداره های این استان هستند کارمندانی که از بیکاری یا در فضای مجازی سیر می کنند و یا با گردش در اتاق سایر همکاران وقت خود را تلف می کنند و چشمشان نیز به عقربه های ساعت است تا سریع از محل کار خارج شوند.

گروه دیگری نیز با حضور در جلسات و یا ماموریت های کاری به سر می برند و به هیچ وجه جوابگوی افرادی که از نقاط مختلف استان کهگیلویه و بویراحمد برای انجام کارهای اداری خود مراجعه کرده اند نیستند و فردی که از شهرستان های استان به یاسوج مراجعه می کند زجر و سختی های زیادی را برای گرفتن یک دستور و امضا باید متحمل بشوند.

برخی نیز با گرفتن مرخصی ساعتی و یا روزانه  به طور کلی درگیر کارهای شخصی خود هستند و برخی نیز که در دانشگاه ها ادامه تحصیل می دهند و و بیشتر فکر و ذهن خود را به جای انجام دادن کارهای مردم به امتحانات و گرفتن نمره معطوف می کنند.

سرگردانی مردم در اداره های بدون کارمند کهگیلویه و بویراحمد

فردی که از شهرستان گچساران برای پیگیری کار خود به یکی از دستگاه های بهداشتی و درمانی در مرکز استان کهگیلویه و بویرحمد مراجعه کرده می گوید: حدود سه ماه تمام است که برای پیگیری کار خود و پاسخ یک نامه به این مرکز مراجعه می کنم اما هر بار اعلام می کنند که آقای رئیس در جلسه هستند و حتما باید خودشان جواب نامه شما را بدهند.

 این جوان گچسارانی با بیان اینکه برای سفر به یاسوج و پیگیری نامه خود هزینه های زیادی را متحمل شده ام افزود: برای پاسخ گویی به یک نامه مگر چقدر وقت نیاز است که باید سه ماه تمام مسیر گچساران تا یاسوج را طی کنم  و دست اخر نیز اعلام کنند آقای رئیس در جلسه هستند .

وی بیان کرد: پس چه کسی باید کار مردم  را انجام دهد و اگر قرار است مدیری هر روز در جلسه حضور داشته باشد چرا جانشینی برای خود انتخاب نمی کند تا پاسخ ارباب رجوع را بدهد.

این جوان معترض گچسارانی گفت: چرا روسا و کارکنان دستگاه های اجرایی این استان اینقدر مردم را اذیت می کنند.؟ 

وی از مسئولان استان کهگیلویه و بویراحمد به ویژه استاندار درخواست کرد تا موضوع عدم حضور کارکنان دستگاه های اجرایی در محل کار و سرگردانی ارباب رجوع ها در راهروی ادارات استان را پیگیری و اقدامات لازم برای ساماندهی وضعیت این اداره ها و ارایه خدمات مطلوب به مردم را در مورد بررسی قرار دهند.

راه اندازی میز خدمت در اداره های استان و کارکنانی که پشت میز خود نیستند

فرد دیگری که از شهرستان کهگیلویه به یکی از اداره های استان مراجعه کرده از راه اندازی میز خدمت در دستگاه های اجرایی استان اشاره کرد و گفت: هر چند این کار برای تکریم ارباب رجوع و خدمت مناسب تر به شهروندان انجام شده است اما در اداره ای که رئیس و کارکنان وجود ندارند میز خدمت چه تاثیری می تواند داشته باشد.

وی به نبود کارکنان در محل کار خود در دستگاره های اجرایی استان نیز گریزی زد و افزود: برخی کارکنان دستگاه های اجرایی کهگیلویه و بویراحمد از فرط بیکاری یا پشت میز خود مشغول گشت و گذار در اینترنت بوده و یا در فضای مجازی سیر می کنند و با پاسخ های سر بالا ارباب رجوع را از خود دور می کنند و به فرد دیگری ارجاع می دهند.

 یکی از شهروندان یاسوجی نیز که به یکی از اداره های ثبت و اسناد و نظام مهندسی مراجعه کرده می گوید: چند روز است که برای پیگیری کار خود به این اداره ها مراجعه می کنم اما نه از کارشناس مربوطه خبری است و نه کسی که در نبود وی پاسخگوی مردم باشد.

وی بیان کرد: درب اتاق کارکنان برخی اداره ها در بیشتر مواقع  بسته است و وقتی سراغ انها را می گیریم همکاران انها اعلام می کنند که در مرخصی به سر می برند و یا مشغول امتحانات هستند.

این شهروند یاسوجی با بیان اینکه در استان کهگیلویه  و بویراحمد کاری را که می توان در یک روز انجام داد باید ماه ها وقت صرف کرد تا به نتیجه برسد گفت: ساختار اداری در این استان از نظم و قانون منسجمی پیروی نمی کند و این امر را با مراجعه به اداره های استان به خوبی می توان دید.

فرار سرمایه گذاران از کهگیلویه و بویراحمد به خاطر  بروکراسی های اداری دست و پا گیر

یکی از کارشناسان مدیریت در استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: امروز با پیشرفت ارتباطات و استفاده از روش های نوین اینترنتی می توان پاسخگویی به ارباب رجوع را شتاب بخشید و روند کارهای اداری را در کمترین زمان ممکن طی کرد. 

 وی افزود: اینکه در استان کهگیلویه و بویراحمد برخی کارکنان در محل کار خود حاضرنیستند بخشی به حضور در جلسات و ماموریت های کاری بر می گردد اما باز هم باید افرادی در این دستگاه های اجرایی به عنوان نیروی جایگزین به مردم خدمات رسانی کنند و اینکه تمام انجام مراحل اداری یک کار را به یک نفر وابسته کنند منطقی نیست.

این کارشناس حوزه مدیریت ابراز داشت:ساختار قدیمی و معیوب دستگاه های اجرایی در کهگیلویه و بویراحمد باعث شده است تا برخی کارکنان دچار روزمرگی شده و از انجام دادن کار ارباب رجوع سر باز بزنند و به نحوی انها را دست به سر کنند.

وی عنوان کرد: برخی از سرمایه گذارانی که برای سرمایه گذاری در استان کهگیلویه و بویراحمد حضور پیدا می کنند به دلیل بروکراسی های اداری دست و پا گیر و عدم همکاری به سرعت پشیمان می شوند و از سرمایه گذاری منصرف می شوند در حالی که در سایر استان ها ضمن استقبال از این سرمایه گذاران و همکاری مناسب در کمترین زمان ممکن وی را برای راه اندازی پروژه و سرمایه گذاری ترغیب می کنند.

این کارشناس حوزه مدیریت افزود: متاسفانه ساعت کاری مفید کارمندان نیز به شدت کاهش یافته است که این امر روند خدمات رسانی به مردم را با چالش مواجه می کند.

دولت در ایجاد وجدان کاری در جامعه نقش بسزایی دارد

به گفته کارشناسان، دولت در ایجاد وجدان کاری در جامعه نقش بسزایی دارد و اگر مدیران ضعیف مورد مؤاخذه قرار گیرند و از نیروهای خلاق و زحمتکش قدردانی به عمل آید، وجدان کاری در محل مجموعه کشور شکوفا خواهد شد.

باید تدبیری اندیشیده شود که برخی کارمندان مجبور نشوند برای گذراندن زندگی خود به کارهای دوم و سوم روی آورند و خستگی ناشی از آن را به محل کار اصلی خود بیاورند. در این بین تبلیغات نیز از عوامل بسیار مؤثر در ایجاد فضای مناسب رشد وجدان کاری است.

اگر دستگاه‌های تبلیغاتی و رسانه‌ها وضعیت کشور را به درستی برای کارکنان تشریح کنند و هر کسی در هر مسئولیتی وظایف خود را به طور دقیق درک کند، به طور قطع در تقویت وجدان کاری مؤثر خواهد بود.

انتهای پیام/200

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.