گروه: اخبار استان خبر: 105311 / تاریخ انتشار : 1396/10/23 ساعت : 10:16
خواب زمستانی مسئولان و لگدمال شدن حقوق شهروندی در پایتخت طبیعت ایران

از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در پیاده روهای شهر یاسوج/ ترافیک از خیابان به پیاده رو رسید + تصاویر

سد معبر و بی قانونی در پیاده روهای شهر یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد موضوع تازه ای نیست اما با گذشت زمان این معضل نه تنها حقوق شهروندان را لگد مال کرده است بلکه در نبود نظارت مسئولان رفته رفته به یک عرف تبدیل می شود.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس،سد معبر و بی قانونی در پیاده روهای شهر یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد موضوع تازه ای نیست اما با گذشت زمان این معضل نه تنها حقوق شهروندان را لگد مال کرده است بلکه در نبود نظارت مسئولان رفته رفته به یک عرف تبدیل می شود.

تعریف پیاده رو

 پیاده‌رو راهی است که در امتداد خیابان و برای عبور عابرین پیاده ساخته می‌شود. پیاده‌روها گونه ای از مسیرهای عابرین پیاده هستند. گاهی پیاده‌روها به وسیله جدول یا باغچه با پوشش گیاهی (درخت، چمن، شمشاد) از خیابان جدا می‌شوند. گاهی پیاده‌روها فقط یک راه هموار مناسب برای قدم زدن و کاملاً مستقل از خیابان هستند و مثلاً برای تردد عابرین در یک پارک ایجاد می‌شوند.

مسیرهای پیاده روی ایمن، وجود سرپناه، محل نشستن، محیط تمیز و کم سر و صدا، دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی، مناظر جذاب عمومی، امکان برقراری ارتباط اجتماعی با دیگر شهروندان، توجه به خصوصیات جسمانی افراد همه و همه در طراحی پیاده رو تاثیر دارد. در شهرهای ایران متاسفانه استقبال از پیاده رو و کریدورهای عابر پیاده کمتر مورد توجه قرار گرفته و آن ظرفیت‌هایی هم که وجود داشته از بین رفته است. مسیرهای عابر پیاده از ایمنی کافی برخوردار نیستند و عرض نامناسب سبب مشکلاتی برای عابران می‌شود. روشنایی کم، تراکم زیاد عابران، پر سر و صدا بودن مسیرها و دود خودرو ها از عوامل دیگر کمبود پیاده رو است.

پیاده‌روها باید یک استاندارد اساسی را دنبال کنند که متناسب با هدف ساخت آنها این امکان را به همراه می‌آورند تا شهروند به معنای عام در کنار اصل حفاظت و ایمنی شخصی بتواند بعنوان عابر از فضای لازم برای عبور و مرور شهری استفاده کند. زیبایی پیاده‌رو از قبیل گل وگل کاری‌های کنار جدول‌ها هم در مرحله بعد در جهت دادن اعتماد بیشتر به شهروندان برای استفاده از پیاده‌رو بعنوان حق طبیعی آنها دررفت‌ و آمد بدون مزاحمت و ترس از عوامل بیرونی است. ظاهر زیبای پیاده‌روها در شهر باعث جذابیت آن شهر از لحاظگردشگری و همین‌طور باعث ایجاد امنیت خاطر در عابران می‌شود.

تعریف حقوق شهروندی

به طور کلی حقوق شهروندی را می‌توان به مجموعه قواعد حاکم بر روابط اشخاص در جامعه‌ی شهری تعریف نمود. حقوق شهروندی جز حقوق ذاتی و فطری انسان‌ها است. همچنین این حقوق غیر قابل‌ انتقال و تجزیه‌ناپذیر است، به این صورت که عناصر آن لازم و ملزوم یکدیگرند.

بنابر باور برخی صاحب‌نظران، شهرنشینان هنگامی که به حقوق یکدیگر احترام بگذارند و به مسئولیت خویش در قبال جامعه عمل نمایند به “شهروند” ارتقا می‌یابند.

رفع سد معبر وظیفه ذاتی شهرداری است / خواب مسئولان در یاسوج

براساس قانون شهرداری‌ موظف است از معابر به عنوان ملک عمومی حفاظت کرده و آن را برای استفاده عموم آماده نگه داشته و از تجاوز به معابر و پیاده روها که حق طبیعی هر شهروندان است جلوگیری نماید.

 مطابق تبصره ۶ ماده ۹۶ قانون شهرداری‌ها، اراضی کوچه‌های عمومی، میدان‌ها، پیاده‌روها، خیابان‌ها و به طورکلی معابر، مسیر رودخانه‌ها، نهرها، مجاری فاضلاب شهرها، باغ‌های عمومی، گورستان‌های عمومی‌ و درخت‌های معابر عمومی ‌واقع در محدوده هر شهر که مورد استفاده عموم است، ملک عمومی ‌محسوب می‌شود و در مالکیت شهرداری است.

گاهی سد معبر بیش از حد است که در نتیجه اجناس جمع آوری می شود ولی در مقیاس های کوچک تر با تذکر و اخطار مشکل حل می شود.

پیاده رو و معابر عمومی شهر متعلق به عموم است و هیچ کس حق استفاده شخصی از پیاده رو را ندارد و قانونی هم مبنی بر استفاده از 20 سانت یا یک متر جلوی مغازه نداریم.

قانون شهرداری مصوبه مجلس شورای اسلامی در ماده 55، تبصره یک عنوان می دارد که سد معبر عمومی برای کسب یا سکنی یا هر عنوان دیگر ممنوع است و شهرداری ها موظف هستند از آن جلوگیری کنند و بند 20 همین ماده تاکید می کند که شهرداری ها موظف هستند تا با مشاغل مزاحم و با تاسیس اماکنی که به نحوی موجب مزاحمت شهروندان باشد برخورد کنند، همچنین مجامع امور صنفی می توانند مسئولیت برخورد با تعدی و تجاوز به معابر عمومی را بر عهده بگیرند.

از شیر مرغ تا جون آدمیزاد در پیاده روهای شهر یاسوج

این روزها در پیاده روهای شهر یاسوج سد معبر به یک معضل اساسی تبدیل شده است و  به نوعی که می توان ادعا کرد تمامی مصادیق سد معبر را می توان یکجا در آن مشاهده کرد، از گاری دستی های زیاد تا سوء استفاده بسیاری از مغازه داران از مسیر رفت و آمد مردم.

میوه و تره بار، لباس، کفش، سبزی ، بنه و گندم برشته، مرغ محلی، سمبوسه، سیگار و کارت شارژ و به قولی از شیر مرغ تا جن آدمیزاد و هر چه دلت بخواهد این روزها در پیاده روهای شهر یاسوج پیدا می شود و هیچ نظارتی نیز برای ساماندهی این وضعیت به چشم نمی خورد.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
انتهای پیام/200
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.