گروه: اخبار استان خبر: 105269 / تاریخ انتشار : 1396/10/21 ساعت : 09:34

مبلمان شهری پایتخت طبیعت در ایستگاه انتقادها/ سکوت محض خطوط تلفن در باجه های عمومی شهر یاسوج +تصاویر

شهر یاسوج پر از تلفن عمومی هایی است که تعداد زیادی از آنها دیگر تاریخی شده اند و سالهاست گرد و غبار بی توجهی بر روی آنها نشسته است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، به نقل از ایل بانو، شهر یاسوج به عنوان مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد بدون شک باید نسبت به بقیه شهرهای استان از نظر زیبا سازی و نمای درون شهری وضعیت مطلوب تر و بهتری داشته باشد به گونه ای که مرکز استان بودن آن نمایان باشد و وقتی فردی به این شهر به عنوان مرکز استان پا می گذارد برایش جذاب باشد.

در میان 16 شهر استان کهگیلویه وبویراحمد شهر یاسوج به عنوان مرکز بیشترین جمعیت یعنی بیش از 108 هزار و 505 نفر در آن زندگی می کنند و با توجه به امار روند هجرت از دیگر شهرهای استان به یاسوج زیاد است و در یک سال اینده این آمار چیز دیگری را نشان می دهد.

زندگی کردن بیش از 108 هزار نفر در این شهر می گوید که این تعداد فرد اکثرا هر روز و گاهی نیز دو روز و و شاید هفته ای یک بار وارد شهر یاسوج می شود و از امکانات آن استفاده می کنند امکاناتی که در برخی بخش ها کمبودهایی دارد.

با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی ها روز به روز شهرهای کشور و جهان رشد می کنند و از امکانات و تجهیزات نوین در بسیاری از بخش ها استفاده می کنند به گونه ای که اگر یک شهر را با ده سال قبل آن مقایسه کنید تفاوت های زیادی را هم از نظر جمعیت و هم از نظر زیبایی در آن مشاهده می کنیم.

استان کهگیلویه و بویراحمد به عنوان یک درصد جمعیت ایران و یک درصد خاک ایران همچنین دارنده 10 درصد آب و جنگل های ایران به عنوان یک استان لر نشین  در سال ۱۳۴۲ به مرکزیت شهر یاسوج تاسیس و به واسطه قلمرو ایل بویراحمد و ملاحظات سیاسی در اسفند ماه سال ۱۳۵۵ هجری شمسی با همان محدوده جغرافیایی به استان تبدیل شد.

این استان به ویژه شهر یاسوج از آن زمان تا کنون یعنی بعد از گذشت بیش از چهل سال از استان شدنش در بسیاری از زمینه های پیشرفت زیادی کرده است و مردم این استان از نعمت های زیادی برخوردار شدند شهر یاسوج به عنوان مرکز استان در برخی از زمینه ها در بحث تکنولوژی پیشرفت هایی داشته است.

با وجود همه این موارد برخی مواقع در این شهر چیزهایی دیده می شود که  انسان را به 10 سال قبل می برند سال هایی که حتی داشتن یک تلفن همراه آرزو بود و هرکس تلفن همراه می خرید به نوعی جز باکلاس ها به حساب می آمد و همه برای یک دقیقه بازی با آن سر و دست می شکستند.

اما امروزه به دلیل وجود تجهیزات و  ارتباطات جمعی یک کودک 5 ساله هم می تواند با تلفن همراه کار کند چیزی که در ده سال قبل خیلی عجیب به نظر می رسید و مردم معمولا از تلفن عمومی استفاده می کردند با وجود چنین پیشرفت هایی انتظار می رود شهر یاسوج نیز رشد کند و جلو برود.

در یاسوج تلفن عمومی هایی وجود دارند که به جرات می توان گفت متعلق به 10 سال قبل و یا بیشتر است تلفن هایی که اکثرا یا زنگ زده اند و یا دیگر توان رساندن صدای شما را ندارند و بوق اشغال می زنند باجه های این تلفن های عمومی رنگ و رو رفته اند و به مکانی برای تبلیغات تبدیل شده اند.

هر چند با وجود تلفن همراه شاید کمتر کسی سراغ تلفن عمومی برود اما حتما کسی در این شهر پیدا می شود که از تلفن همراه استفاده نکند و یا تلفنش خاموش شود و نیازمند یک تماس اضطراری باشد آن وقت باید چه کند.؟!

باجه تلفن های زیادی در شهر یاسوج وجود دارد که معلوم است سالهاست تمیز نشده اند و خاک می خورند باجه هایی که چسب پوسترهای تبلیغاتی بر روی آنها مانده است و نمایی زشت برای برای شهر  ایجاد کرده است چیزی که معاون عمرانی استاندار عزیز فیلی گفت.

وی در جلسه شورای ترافیک شهر یاسوج را شهری عقب مانده عنوان کرد و گفت: این شهر اصلا نمای زیبا ندارد و  به جنگل تیرهای برق تبدیل شده است روشنایی خوبی ندراد.

باید به اقای معاون گفت مشکل شهر یاسوج تنها روشنایی نیست نمونه آن همین تلفن های عمومی است که به حال خود رها شده اند یا بلندگو ندارند، یا خرابند و یا هم در در مکانی بدون استفاده نصب شده اند و به مکانی برای لانه کنجشک تبدیل شده اند.

مردم یاسوج در وسط شهر جایی برای نشستن ندارند این شهر در فصل تابستان کمتر از انگشتان یک دست آبسرد کن دارد.

انتظار می رود مسئولان استان به ویژه شرکت مخابرات برای این تلفن هایی که به حال خود رها شده اند چاره ای بیندیشند و آنها را از این شکل به شکلی جدید تر و نو تر تبدیل کنند که وقتی مسافری یا خود این مردم  در این شهر قصد استفاده از آن را داشته باشند به خوبی استفاده کنند.

 
 
 
4
 
گزارش و عکس: زهرا داوودی
 
انتهای پیام/200

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.